František poslal „malého Ratzingera“ z Vatikánu do Španielska

Antonio Cañizares Llovera

Kardinál Antonio Cañizares Llovera skončil po vyše piatich rokoch na čele vatikánskej Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Pápež František ho vymenoval za nového arcibiskupa Valencie.

Na konci augusta urobil František výrazné zmeny v španielskom biskupskom zbore. Z dôvodu dosiahnutia kánonického veku prijal rezignáciu 78-ročného madridského arcibiskupa metropolitu Antonia Maríu Rouca Varelu. Na jeho miesto vymenoval 69-ročného Carlosa Osora Sierru, doterajšieho arcibiskupa metropolitu Valencie.
Skončila sa tak éra Rouca Varelu, ktorý bol vyše dvadsať rokov arcibiskupom hlavného mesta a niekoľko funkčných období stál na čele Španielskej biskupskej konferencie. Podľa portálu Vatican Insider politicky inklinoval k Ľudovej strane, ale so súčasným premiérom Marianom Rajoyom si veľmi nerozumel. Počas socialistickej vlády Josého Zapateru bol jej tvrdým kritikom.
Antonio María Rouco Varela
Na arcibiskupský stolec vo Valencii, ktorý sa uprázdnil presunom Osora Sierru do Madridu, pápež vymenoval doterajšieho prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí Antonia Cañizaresa Lloveru.
Nejde o žiadne „vyhodenie“ z Vatikánu. Podľa informácií Vatican Insider samotný kardinál žiadal pápeža, aby sa mohol vrátiť k pastoračnej práci. V rozhovore pre tento portál to potvrdil samotný Cañizares Llovera. Už dlhšie sa hovorilo, že práve on by sa mohol stať nástupcom Rouca Varelu v Madride. Napokon ho pápež vymenoval na čelo diecézy, z ktorej Cañizares Llovera pochádza. 
Valencia pritom patrí medzi najväčšie španielske diecézy. Podľa údajov portálu Catholic Hierarchy žije na jej území vyše 3 200 000 obyvateľov, z ktorých sa takmer 95 percent hlási ku katolicizmu. V pastorácii tu pôsobí viac ako 1 500 kňazov, z ktorých polovicu tvoria rehoľníci.
Carlos Osoro Sierra
„Som naozaj veľmi spokojný. Vraciam sa do svojej rodnej diecézy, ktorá viac ako sto rokov nemala za biskupa Valencijčana,“ povedal kardinál, ktorému pre jeho blízkosť k Benediktovi XVI. prischla prezývka „malý Ratzinger“. 
Pred tým, ako ho predchádzajúci pápež na konci roku 2008 menoval za „ministra liturgie“, stál na čele diecézy Ávila a arcidiecéz Granada a Toledo. „Pracovali sme na napredovaní liturgickej obnovy požadovanej Druhým vatikánskym koncilom,“ povedal Cañizares Llovera, podľa ktorého treba v tejto úlohe ďalej pokračovať. 
Jeho nástupca na čele liturgickej kongregácie, ktorého zatiaľ František nevybral, by sa podľa neho mal držať zásady pomenovanej Benediktom XVI.: „Boh je subjektom liturgie, nie my. Liturgia nie je pôsobením človeka, ale Boha.“ Cítil v tom aj Františkovu podporu. „Keď vidíte pápeža celebrovať, chápete, ako prežíva to, čo sa počas omše odohráva,“ dodal Cañizares Llovera.
Imrich Gazda

Súvisiace články:

Foto: conferenciaepiscopal.es

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo