Pápež, Maradona a spol. “bojovali” za mier

Prvý školský deň sa na Olympijskom štadióne v Ríme konal Medzináboženský zápas za mier, ktorému predchádzala audiencia futbalistov u súčasného pápeža.

Rímsky biskup toto zápolenie požehnal, nakoľko nápad zorganizovať 1. zápas tohto druhu vzišiel aj z jeho iniciatívy. Medzi hráčmi sa objavili bývalé aj súčasné hviezdy futbalu ako slávny Diego Maradona, Alessandro del Piero, Roberto Baggio či Javier Zanetti, aj keď pôvodne sa rátalo aj s Ronaldinhom či Lionelom Messim.

“Šport je nástroj pre komunikáciu hodnôt, ktoré pozdvihujú ľudské bytosti a prispievajú k budovaniu spoločnosti mieru a bratstva. Pouvažujme o lojalite, priateľstve, zdieľaní sa a solidarite,” povedal pontifik na margo zápasu, ktorý vďaka lacným lístkom a vstupu zdarma pre deti do výšky jedného metra pritiahol tisíce divákov, hoci zďaleka nenaplnil kapacitu štadióna. Samozrejmosťou boli vejúce argentínske a vatikánske vlajky v hľadisku, ako aj mnohé iné zástavy, napr. “Vďaka, pápež František”, taktiež farebné parochne a smiešne odevy fanúšikov.

Pred prvotným rozohraním zaznel pápežov odkaz cez veľkoplošné obrazovky, v ktorom zaželal mier pre každého človeka. Potom si priamo na ihrisku podali ruky duchovní predstavitelia rôznych náboženstiev, čo predznamenalo celú nasledujúcu atmosféru tejto jedinečnej súťaže. Futbalisti rôznych národov, kontinentov či náboženstiev hrali zadarmo a za mier, občas možno trochu nezaujato a pacifisticky, keďže boli skôr defenzívni, málo strieľali a takisto nešli do ostrých súbojov. Iste aj preto, že niektorí futbalisti boli už na dôchodku.

Diváci sa však stále nenudili, lebo keď sa k lopte dostal Maradona, štadión často skandoval, no argentínska legenda očividne nestíhala za loptou, dozaista aj preto, že v minulosti neslávne experimentoval s drogami. Ako sa však Maradona tesne pred zápasom vyjadril, na svojom krajanovi Františkovi sa mu páči, že ”je humánny, pretože je pápež, ktorému skutočne záleží na ľudskosti.” Jeho stretnutie s hlavou katolíckej cirkvi niektoré média nazvali ”podanie Božej ruky” (Maradonu) ”a pravej ruky Boha” (pápeža).

Pred zápasom vystúpila speváčka a herečka Martina Stoessel známa aj ako Violetta. Paradoxne zaspievala aj hit Imagine od Johna Lennona, v ktorej sa síce oslavuje mier, no zároveň sa spieva ”predstavte si, že niet neba, je to ľahké, ak to skúsite... predstavte si, že niet žiadneho náboženstva”, čo je dosť zvláštne, nakoľko išlo o Medzináboženský zápas za mier. Provokatívne vyznelo aj niekoľko zástav s pentagramom.

Futbalové podujatie zorganizovali organizácie Scholas Occurrentes a Fondazione Pupi, ktoré sa venujú kultúrnym stretnutiam, právam detí a mládeže, pričom výťažok z predaja išiel práve na podporu ich činnosti. Okrem pápeža podujatie podporila FIFA, mesto Rím a niektoré nadnárodné firmy.

Aj keď konečné skóre zápolenia bolo 6:3, v podstate nikto neprehral. Ľudia prišli hlavne kvôli futbalistom a programu, nakoľko mier a solidarita, ktoré hráči symbolicky na trávniku ukázali, sú omnoho dôležitejšie ako ten najdôležitejší futbalový, hokejový či tenisový zápas v histórii. A bolo to uveriteľné práve preto, že spolu s najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi to dosvedčili svetoznáme športové idoly.

Bohumil Petrík
Autor je absolvent žurnalistiky, momentálne pracuje v Ríme.

Foto: matchforpeace.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo