Aké je to byť slovenským biskupom na Ukrajine? (video)

Aké je to byť slovenským biskupom na Ukrajine? (video)

Foto: Biskup Milan Šášik s moderátorom Jozefom Majchrákom počas diskusie na Košických Hanusových dňoch (Foto: FB/Košické Hanusove dni)

Pozrite si záznam diskusie s Milanom Šášikom z Košických Hanusových dní.

Aké je to byť biskupom na Ukrajine? Čo trápi tamojšiu cirkev a spoločnosť? Kde vidia Ukrajinci nádej? O tom všetkom hovoril v diskusii Mukačevský eparcha Milan Šášik.

S vladykom Milanom Šášikom sme sa stretli začiatkom leta v Užhorode. V rozhovoroch sme strávili dva dni, už samotný jeho životný príbeh by vystačil na samostatnú knihu. Okrem neho sme ešte stihli prebrať situáciu gréckokatolíkov na Zakarpatskej Ukrajine, dotkli sme sa toho, čo s krajinou robí vojna, ale tiež témy viery v záchranu kresťanstva z Ruska. Rozhovor je súčasťou knihy Choďte do celého sveta, ktorá bola prezentovaná počas Košických Hanusových dní, kde vznikla aj táto diskusia.

Milan Šášik sa narodil v roku 1952 v obci Lehota. Študoval na Rímskokatolíckej cyrilo-metodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. V roku 1971 tajne vstúpil do rehole vincentínov. Ako kňaz pôsobil na viacerých miestach v Trnavskej arcidiecéze. Dostal sa do konfliktu s režimom a stratil štátny súhlas v Západoslovenskom kraji. V roku 1990 odišiel študovať do Ríma. Neskôr pôsobil na nunciatúre na Ukrajine. V roku 2003 bol vysvätený na biskupa a stal sa administrátorom Mukačevskej eparchie. V roku 2010 ho pápež povýšil na riadneho eparchiálneho biskupa Mukačevskej eparchie.

 


Knihu príbehov piatich slovenských biskupov Choďte do celého sveta si môžete kúpiť  TU

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo