František zosobášil 20 párov. Aj takých, čo žijú "na divoko"

Biela farba svadobných šiat už dávno nie je symbolom predmanželskej čistoty. Platilo to aj v nedeľu v Bazilike sv. Petra. František tu zosobášil dve desiatky párov. Medzi nimi bolo niekoľko dvojíc, ktoré už spolu žijú a majú deti.

Po krste, eucharistii a birmovaní, spovedi a kňazskom svätení pápež František verejne vyslúžil ďalšiu sviatosť. Počas nedeľnej bohoslužby zosobášil dvadsať párov z Rímskej diecézy. Najmladšia nevesta mala 25, najstarší ženích 56 rokov. Keďže niektoré páry žijú spolu už niekoľko rokov, sprevádzali ich deti. Medzi nich patrili aj päťdesiatnici Guido a Gabriella. Ženíchov prvý zväzok bol anulovaný a na obrade bol prítomná ich spoločná dospelá dcéra.
„V predvečer synody, ktorá bude musieť načrtnúť nové línie pastorácie rodín, je to dôležité gesto pápeža Františka,“ napísal portál Vatican Insider, ktorý pripomenul, že už koncom septembra pápež na stretnutí vo Vatikáne privíta starých rodičov s ich vnukmi.
Svadobný obrad v Bazilike sv. Petra mal zvyčajný priebeh. Nevesty priviedli k oltáru otcovia, ženíchov matky. Sprevádzali ich svadobní hostia, medzi ktorými bola aj štyridsiatka kňazov. Po skončení bohoslužby nasledovalo fotenie vo Vatikánskych záhradách.
Verejné svadobné obrady naposledy viedol pápež Ján Pavol II. v októbri 2000 pri príležitosti tretieho svetového stretnutia rodín vo Vatikáne. Predtým tak urobil v októbri 1994. Podľa portálu Vatican Insider Ján Pavol II. zosobášil mnohé páry aj počas súkromných obradov.
Imrich Gazda
Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo