Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
06. december 2018

Kto nám kriví realitu

Aký zmysel má kritika biskupov na adresu dezinformačných webov, keď vzápätí sa na jednom z nich objaví rozhovor s hovorcom KBS?
Kto nám kriví realitu

Ilustračné foto – TASR/Martin Turanovič

Konferencia biskupov Slovenska cez víkend v pastierskom liste vyzvala veriacich, aby nepodporovali webové stránky, ktoré šíria neznášanlivosť a pohŕdanie druhými.

Prešlo len niekoľko dní a jeden z najznámejších dezinformačných webov publikoval rozhovor s hovorcom KBS.

Nie je to však jediný paradox, ktorý stojí za zamyslenie. Pápež František otvorene kritizuje homosexuálnu mentalitu, odsudzuje zabíjanie nenarodených detí a varuje pred nástrahami diabla, no napriek tomu ho mainstreamové médiá označujú za progresívca a liberála.

Bežný človek tomu všetkému prestáva rozumieť a v dokrivenej realite sa cíti bezradnejšie ako pri prejave Andreja Danka. Na konci dňa tak smartfón odkladá s presvedčením, že všetci klamú, zavádzajú a nikomu nemožno veriť.

Koho za to brať na zodpovednosť?

Čo vám o pápežovi (ne)povieme

O procese výberu (gatekeeping) a rámcovania (framing) informácií sa študenti žurnalistiky učia hneď na začiatku vysokoškolského štúdia. Teoreticky sa oba pojmy dajú objasniť jednoduchou poučkou, v skutočnosti ale ide o náročné procesy, ktoré mnohí novinári a ich redakcie nezvládajú. Ale problém nie je iba na ich strane.

Aj keď je pápež František označovaný za zdatného komunikátora, dlhodobo robí jednu závažnú chybu. Žije v presvedčení, že keď čosi povie (alebo neraz len naznačí), novinári a ich publikum to pochopia tak, ako to on myslel.

Preto sme svedkami doteraz nevídanej komunikačnej praxe Tlačového strediska Svätej stolice – pápež niečo povie a jeho hovorca následne dodá, ako to hlava cirkvi vlastne myslela.

Pritom František sa mohol poučiť hneď na začiatku svojho pontifikátu, keď jeho slová – „Ak je nejaký človek homosexuálom, hľadá Pána a má dobrú vôľu, kto som ja, aby som ho súdil? Katechizmus Katolíckej cirkvi o tom hovorí veľmi pekným spôsobom...“ – médiá interpretovali ako ústretový postoj k homosexuálnemu spolužitiu.

Došlo to až tak ďaleko, že časopis amerických homosexuálov The Advocate vyhlásil Františka za osobnosť roka 2013.

Pápež zjavne predpokladal, že novinárom je známe učenie katechizmu o prijímaní homosexuálov a odmietaní homosexuálnych úkonov, v čom sa však prerátal. A nebolo to naposledy.  

„Stačilo by, aby sa opäť nejaký kňaz obtrel o Kotlebu, a noviny by boli hneď zaplnené kritikou hnednúcej cirkvi.“ Zdieľať

Od tejto pamätnej tlačovej konferencie je rámcovaný ako progresívec a liberál. „Pápeža Františka zobrazujú, akoby to bol radikálny divoch, odhodlaný odvrhnúť na smetisko dejín všetky prvky katolíckej viery a praxe, ktoré sú mainstreamovej západnej kultúre nepríjemné,“ napísal po spomínanej tlačovke George Weigel v komentári Filtrovaný František.    

Čo tam po tom, že odvtedy viackrát hovoril o manželstve ako o zväzku muža a ženy, podporil referendum o rodine v Chorvátsku aj na Slovensku a naposledy pred niekoľkými dňami hovoril o homosexuálnej mentalite, ktorá sa stala módnym trendom.

Inzercia

Mnohé z týchto informácií, rovnako ako pápežova kritika potratov či slová o existencii Satana, sa do médií akosi nezmestili. Nielen do tých, ktoré „liberálnemu pápežovi“ tlieskajú, ale ani na „antifrantiškovské“ webové stránky, pre ktoré je súčasný pápež chybou v systéme. Oba prúdy filtrujú a rámcujú podľa svojej chuti jedna radosť.     

Trafená hus zagága

Uplynulý týždeň priniesol aj ďalší zaujímavý príklad. Keď slovenskí biskupi všeobecne vyzvali nenavštevovať a nepodporovať neznášanlivé weby, mnohí účastníci bohoslužieb to chápali ako narážku na dezinformačné médiá.

V celoštátnych médiách však o tejto téme nepadla ani zmienka. Dokonca aj verejnoprávna TASR, ktorá o pastierskych listoch katolíckych či evanjelických biskupov zvykne písať, tentokrát informáciu odfiltrovala.

Stačilo by pritom, aby sa opäť nejaký kňaz obtrel o Kotlebu, a noviny by boli hneď zaplnené kritikou hnednúcej cirkvi. Keď však biskupi skritizujú médiá, kde sa Kotleba, Harabin či Mečiar striedajú ako postavičky na Orloji, tak je ticho. 

Nemlčal však jeden z najznámejších dezinformačných webov, ktorý sa poponáhľal pomôcť čitateľom správne pochopiť výzvu KBS: „Ktoré weby mali biskupi na mysli? Ako zdôrazňujú, kresťania by sa mali držať právd o živote, rodine, manželstve, človeku a jeho dôstojnosti. A práve nenávistné stránky ako Denník N či SME tieto oblasti výrazne deformujú a katolíckou cirkvou, ktorá je strážcom týchto právd, otvorene pohŕdajú.“

Na túto interpretáciu reagoval hovorca KBS s tým, že „kto sa v liste nechce nájsť, obráti ho proti druhým“. Pre web omediach.com zároveň dodal, že „list nie je výzvou do boja proti liberálom, ale apelom na prerušenie reťaze neúcty a pohŕdania“.

Prečítajte si aj
Kolegom, ktorých sa dotkol pastiersky list Zdieľať

Spomínaný dezinformačný web sa ani po týchto vyjadreniach nevzdal, rozhodol sa celú vec dotiahnuť vo svoj prospech a zverejnil rozhovor s hovorcom KBS, ktorý síce pozostáva len z dvoch všeobecných odpovedí, ale zároveň je doplnený o rozsiahly úvod, ktorý zabezpečuje žiadané pochopenie obsahu.

Súkromné poťažkanie si hovorcu, že predsa nemohol vedieť o tom, ako jeho vyjadrenia zmanipulujú, situáciu už nezachráni.

Čo z toho celého vyplýva? Seriózne médiá by sa mali poučiť, že výber a rámcovanie informácií takým spôsobom, aký zapadá do ich videnia sveta, je podvodom na čitateľoch, ktorí im to spočítajú stratou dôvery. 

A cirkevní predstavitelia, poučení aj skúsenosťou pápeža Františka, by si mali nabudúce zvážiť, či stačí svoj názor len naznačiť a spoliehať sa na to, že príjemcovia to pochopia presne tak, ako to oni mysleli.

Alebo minimálne porozmýšľať, či je rozumné v stredu sa maznať s tými, ktorých ešte v nedeľu kritizovali.

Po tých rokoch by už mohli vedieť, s kým majú dočinenia. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.