Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. september 2014

Na synode o rodine budú diskutovať aj kardináli, ktorí si nerozumejú

Svätá stolica zverejnila mená 253 účastníkov mimoriadnej synody biskupov o rodine. Pápež František nominoval kardinálov, ktorí zdieľajú rozličné pohľady na podávanie Eucharistie rozvedeným. Diskutovať bude aj 14 manželských párov. Už o necelý mesiac sa vo Vatikáne začne dlho očakávané stretnutie bi...

Svätá stolica zverejnila mená 253 účastníkov mimoriadnej synody biskupov o rodine. Pápež František nominoval kardinálov, ktorí zdieľajú rozličné pohľady na podávanie Eucharistie rozvedeným. Diskutovať bude aj 14 manželských párov.

Už o necelý mesiac sa vo Vatikáne začne dlho očakávané stretnutie biskupov z celého sveta. Diskutovať budú o pastoračných výzvach rodiny v dnešnej spoločnosti. Po tom, čo v júni Vatikán zverejnil pracovný dokument, tento týždeň oznámil aj menoslov účastníkov.

Z 253 účastníkov, z ktorých bude mať 192 právo hlasovania, bolo 162 členov menovaných automaticky z titulu ich funkcie (ex offo). Najpočetnejšou je skupina 114 predsedov biskupských konferencií, vrátane arcibiskupa Stanislava Zvolenského. Prítomných bude aj 25 šéfov úradov Rímskej kúrie, 13 hláv východných katolíckych cirkví „sui iuris“ či traja zástupcovia reholí. Slovenských gréckokatolíkov bude zastupovať prešovský arcibiskup Ján Babjak.

Popri pápežovi bude mať dôležité slovo generálny sekretár synody, kardinál Lorenzo Baldisseri. Jednotlivé rokovania bude viesť trojica kardinálov menovaných Františkom: parížsky arcibiskup André Vingt-Trois, manilský arcibiskup Luis Antonio Tagle a arcibiskup brazílskej Aparecidy Raymundo Damasceno Assis. Predseda Pápežskej rady pre kultúru, kardinál Gianfranco Ravasi bude zodpovedný za záverečné posolstvo.

Pápežskí nominanti

Inzercia

Zaujímavú skupinu tvoria 26 účastníci, ktorých nominoval priamo pápež František. Z nich je 14 kardinálov, medzi ktorými sa vynímajú mená Nemca Waltera Kaspera a bolonského arcibiskupa Carla Caffarru. Kým prvý sa prihovára za zváženie podávania Eucharistie rozvedeným, druhý menovaný je rázne proti. Podľa portálu Vatican Insider pápežov výber ukázal, že mu ide o otvorenú diskusiu. Taktiež si všimol, že v zozname chýbajú niekdajšie „ťažké váhy“ ako štátny sekretár Benedikta XVI. Tarcisio Bertone či bývalý predseda Talianskej biskupskej konferencie Camillo Ruini.

Okrem kardinálov a biskupov František nominoval napríklad aj rektora Pápežskej Gregorovej univerzity Françoisa-Xaviera Dumortiera, dekana tribunálu Rímskej roty Pia Vita Pinta či šéfredaktora jezuitského časopisu Civiltà cattolica Antonia Spadara.

Laici hlasovať nebudú
Bez hlasovacieho práva, ale s možnosťou zapájať sa do diskusií bude na synode 16 expertov a 38 audítorov, medzi ktorými bude aj 14 manželských párov. Prítomní budú aj ôsmi delegáti z iných kresťanských cirkví, napríklad arcibiskup Hilarion z Moskovského patriarchátu, anglikánsky biskup Durhamu Paul Butler či baptistická profesorka biblickej exegézy Valérie Duval-Poujol.

Podľa arcibiskupa Bruna Forteho, špeciálneho sekretára synody, František verí hodnote kolegiality, ktorá sa má prejaviť aj na synode. Metóda synodálnych prác bola preto upravená tak, aby podporila dynamickejší priebeh diskusií. Počas prvého týždňa sa má diskutovať len o súčasnom stave rodiny, vrátane problémov ako sú odlúčenie, rozvod a podobne, a až v druhom týždni má prísť na rad návrh riešení.

Na tretiu mimoriadnu synodu (predtým v rokoch 1969 a 1985) nadviaže na budúci rok 14. riadne zasadnutie synody na tému Ježiš Kristus zjavuje tajomstvo a poslanie rodiny.

Imrich Gazda

Foto: radiovaticana.cz

Odporúčame

Pápež, Maradona a spol. “bojovali” za mier

Pápež, Maradona a spol. “bojovali” za mier

Prvý školský deň sa na Olympijskom štadióne v Ríme konal Medzináboženský zápas za mier, ktorému predchádzala audiencia futbalistov u súčasného pápeža. img_totazione_hp_2.jpg Rímsky biskup toto zápolenie požehnal, nakoľko nápad zorganizovať 1. zápas tohto druhu vziš...