Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. december 2018

Stane sa 15. december sviatkom ukrajinského pravoslávia?

Ukrajinský prezident oznámil, že „zjednocujúci koncil“ k založeniu novej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa uskutoční 15. decembra 2018 v Kyjeve. Ukrajinskí hierarchovia prosia o oslobodenie ukrajinských námorníkov.
Stane sa 15. december sviatkom ukrajinského pravoslávia?

Ukrajinský prezident a ekumenický patriarcha pri podpisovaní zmluvy o spolupráci 3. novembra 2018. Foto: pravoslavie.ru

Ukrajinský prezident Petro Porošenko prekvapivo oznámil na jednom podujatí v Kyjeve 4. decembra 2018, že „zjednocujúci koncil“ k založeniu novej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa uskutoční 15. decembra 2018 v kyjevskej Katedrále svätej Sofie.  

Na „zjednocujúcom koncile“ má byť zvolený prímas novej cirkvi, ktorý potom prijme z rúk ekumenického patriarchu „tomos“ (dekrét) o udelení autokefálie novej cirkvi.

Prezidentovo oznámenie vyvolalo prekvapenie, pretože v komuniké zo zasadania Svätého Synodu Konštantínopolského ekumenického patriarchátu, ktoré sa skončilo 29. novembra 2018, sa hovorilo len o schválení návrhu statusu novej ukrajinskej cirkvi, no neuvádzal sa nijaký konkrétny dátum pre „zjednocujúci koncil“.

Grécka webová stránka „orthodoxia.info“, ktorá má blízko k Ekumenickému patriarchátu, potvrdila 5. decembra 2018, že „zjednocujúci koncil“ sa bude konať 15. decembra 2018. Predsedať mu bude parížsky metropolita Emmanuel (Adamakis). Konať sa bude v kyjevskej Katedrále svätej Sofie. Podľa slov prezidenta Porošenka ekumenický patriarcha rozposlal pozývajúce listy všetkým biskupom tzv. „Kyjevského patriarchátu“, tzv. „Ukrajinskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi“ a Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu.  

Moskovská cirkev je naďalej odmietavá

Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu sa nezúčastní na „zjednocujúcom koncile“ 15. decembra 2018 v Kyjeve. Toto zdôraznil vedúci jej Informačného oddelenia arcibiskup Kliment 5. decembra 2018 v rozhovore s ruskou agentúrou TASS: „Náš postoj sa nezmenil. Ukrajinská pravoslávna cirkev sa nezúčastní na koncile, pretože úsilia k založeniu autokefálnej ukrajinskej cirkvi nezodpovedajú kánonickým normám.“ Z 90 biskupov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu sa 87 vyslovilo proti „zjednocujúcemu koncilu“.

Prezidentove prozelytické úsilia

Druhého decembra 2018 ukrajinský prezident Petro Porošenko vyznamenal jedným z najvyšších ukrajinských rádov dvoch metropolitov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu. Ide o čerkasského metropolitu Sofronija (Dmytruka), ktorý je Porošenkovým osobným priateľom a zástancom novej autokefálnej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine, a o sarnianskeho metropolitu Anatolija (Hladkého), ktorý v roku 2014 síce podpísal memorandum o zjednotenej ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, no neskôr svoj podpis stiahol. Obidvaja metropoliti boli vyznamenaní v súvislosti so svojím príspevkom k „sociálno-ekonomickému, technickému, kultúrnemu a vzdelávaciemu vývoju Ukrajiny“. 

Našou silou je jednota vo viere a spoločný kalich

Pred gréckymi pútnikmi, ktorí prišli 30. novembra 2018 na sviatok svätého Andreja do Fanaru, ekumenický patriarcha Bartolomej pomenoval svoje pohnútky k udeleniu autokefálie novej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine: „Ako Ekumenický patriarchát veríme, že konáme správne. Ukrajinskí pravoslávni majú právo na samostatnú cirkev. Aj národy Balkánu – počnúc Gréckom – dostali svoje autokefálne cirkvi.“ Uvedomoval si, že ruská sesterská cirkev bude smutná, ale nemohol konať inak, uistil ekumenický patriarcha. Zároveň vyjadril nádej, že Moskva prejaví pochopenie a, tak ako už pri spore okolo estónskeho pravoslávia, vezme späť vypovedanie eucharistického spoločenstva s Konštantínopolom: „Našou silou je jednota vo viere a spoločný kalich.“

Inzercia

Záverom patriarcha povedal: „Neprijala Ruská cirkev, veľká cirkev, milovaná cirkev, napriek všetkým problémom v 16. storočí autokefáliu od Konštantínopolu? Pretože na to mala právo. Teraz musí priznať toto právo aj ďalším národom.“

Ukrajinskí hierarchovia prosia o oslobodenie ukrajinských námorníkov

Odeský metropolita Agafangel, ktorý je hierarchom Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu, apeloval na patriarchu Kirilla, aby intervenoval za prepustenie ukrajinských námorníkov, ktorých zatkli pri incidente na Kerčskej plavebnej ceste ruskí pohraničníci a teraz sú vo vyšetrovacej väzbe. Len pravoslávna cirkev môže prekonať túto konfrontáciu a nechať počuť svoj hlas na obdivoch stranách konfliktu, napísal metropolita v otvorenom liste, ktorý bol zverejnený na webovej stránke Odeskej metropólie.

Metropolita Agafangel pripomenul, že viacerí zatknutí námorníci pochádzajú z Odesy a tam bývajú. V závere otvoreného listu metropolita zdôraznil nádej, že bude ukončená vojenská konfrontácia a Ukrajina bude požehnaná pokojom.

Patriarcha Kirill už v decembri 2017 sprostredkoval výmenu zajatcov medzi kyjevskou vládou a zodpovednými v Donbase, pri ktorej bolo prepustených 300 zajatých Ukrajincov a 70 zajatých „separatistov“.

Tlačový hovorca moskovského patriarchu Alexander Volkov 4. decembra 2018 naznačil, že Kirill bude intervenovať za ukrajinských námorníkov. Patriarcha Moskvy a celej Rusi je veľmi smutný z vývoja vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom. Modlí sa za to, aby bola prekonaná konfrontácia medzi bratskými národmi, a podniká všetky úsilia o mierovú misiu Cirkvi.

Sarniansky metropolita napísal Putinovi

O prepustenie ukrajinských námorníkov prosí aj sarniansky metropolita Alexander Hladkyj, ktorého pred niekoľkými dňami vyznamenal ukrajinský prezident Petro Porošenko. Metropolita Andrej, ktorý je dosiaľ hierarchom Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu, napísal „vo svojom mene, ako aj v mene kléru svojej eparchie“ prosbu ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi o prepustenie námorníkov, ktorých zatkli po spore na Kerčskej plavebnej ceste.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.