Pápež odvolal dvoch kardinálov zapletených do sexuálnych škandálov

Pápež odvolal dvoch kardinálov zapletených do sexuálnych škandálov

Na snímke z 13. apríla 2013 čilský kardinál Francisco Javier Errazuriz Ossa (Foto: TASR/AP)

Pápež František odvolal zo svojej poradnej Rady kardinálov, známej aj ako kardinálska deviatka (C9), troch členov.

Ako informovala agentúra AFP, ide o austrálskeho kardinála Georgea Pella a čilského kardinála Francisca Javiera Errazuriza, ktorí sú zapletení do káuz súvisiacich v pohlavným zneužívaním v rámci cirkvi.

Pápež sa im poďakoval za ich päťročné pôsobenie v C9, ktorej členom súčasne prestal byť aj konžský kardinál Laurent Monsengwo Pasinya, dodala agentúra AP.

Errazuriz je vo svojom rodnom Čile obvinený, že sa snažil ututlať správy o zneužívaní mladistvých duchovnými katolíckej cirkvi, zatiaľ čo Pell je vo svojej domovskej Austrálii obvinený z pohlavného zneužívania – ide o prípady, ktoré sa udiali v dávnejšej minulosti. 

Napriek odvolaniu z kolégia C9 zostáva Pell šéfom Ekonomického sekretariátu, ktorý prebral zodpovednosť za vatikánske financie. V praxi to znamená, že vo vatikánskej hierarchii mu naďalej patrí tretie najvplyvnejšie miesto.

Ako informoval portál Vatican News, v týchto dňoch sa vo Vatikáne konalo 27. zasadnutie C9, na ktorom sa zúčastnil aj pápež. Táto rada sa naposledy zišla v septembri – obaja odvolaní kardináli – Errazuriz ani Pell – sa naň nedostavili. Následne sa objavila informácia, že C9 čaká reštrukturalizácia.

Pápež k nej pristúpil pred tým, ako sa vo februári roku 2019 vo Vatikáne uskutoční jeho stretnutie s predsedami všetkých biskupských konferencií. Táto schôdzka sa bude konať 21. – 24. februára a bude venovaná prevencii zneužívania mladistvých a zraniteľných dospelých.

Tento zbor poradcov vznikol v roku 2013 za pontifikátu pápeža Františka a na jeho podnet. Úlohou C9 je príprava novej apoštolskej konštitúcie o Rímskej kúrii.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo