Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. 12. 2018, 20:21

Pápež odvolal dvoch kardinálov zapletených do sexuálnych škandálov

Pápež František odvolal zo svojej poradnej Rady kardinálov, známej aj ako kardinálska deviatka (C9), troch členov.
Pápež odvolal dvoch kardinálov zapletených do sexuálnych škandálov

Na snímke z 13. apríla 2013 čilský kardinál Francisco Javier Errazuriz Ossa (Foto: TASR/AP)

Ako informovala agentúra AFP, ide o austrálskeho kardinála Georgea Pella a čilského kardinála Francisca Javiera Errazuriza, ktorí sú zapletení do káuz súvisiacich v pohlavným zneužívaním v rámci cirkvi.

Pápež sa im poďakoval za ich päťročné pôsobenie v C9, ktorej členom súčasne prestal byť aj konžský kardinál Laurent Monsengwo Pasinya, dodala agentúra AP.

Errazuriz je vo svojom rodnom Čile obvinený, že sa snažil ututlať správy o zneužívaní mladistvých duchovnými katolíckej cirkvi, zatiaľ čo Pell je vo svojej domovskej Austrálii obvinený z pohlavného zneužívania – ide o prípady, ktoré sa udiali v dávnejšej minulosti. 

Napriek odvolaniu z kolégia C9 zostáva Pell šéfom Ekonomického sekretariátu, ktorý prebral zodpovednosť za vatikánske financie. V praxi to znamená, že vo vatikánskej hierarchii mu naďalej patrí tretie najvplyvnejšie miesto.

Ako informoval portál Vatican News, v týchto dňoch sa vo Vatikáne konalo 27. zasadnutie C9, na ktorom sa zúčastnil aj pápež. Táto rada sa naposledy zišla v septembri – obaja odvolaní kardináli – Errazuriz ani Pell – sa naň nedostavili. Následne sa objavila informácia, že C9 čaká reštrukturalizácia.

Pápež k nej pristúpil pred tým, ako sa vo februári roku 2019 vo Vatikáne uskutoční jeho stretnutie s predsedami všetkých biskupských konferencií. Táto schôdzka sa bude konať 21. – 24. februára a bude venovaná prevencii zneužívania mladistvých a zraniteľných dospelých.

Tento zbor poradcov vznikol v roku 2013 za pontifikátu pápeža Františka a na jeho podnet. Úlohou C9 je príprava novej apoštolskej konštitúcie o Rímskej kúrii.

Odporúčame