Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. september 2014

Nový arcibiskup Chicaga provokuje svojou umiernenosťou

Pápež František vymenoval za nového arcibiskupa Chicaga Blasea Josepha Cupicha. V tzv. kultúrnej vojne nepatrí medzi jej protagonistov, ale mediátorov. „Františkova najdôležitejšia americká nominácia.“ Týmito slovami okomentoval portál Vatican Insider vymenovanie 65-ročného Blasea Josepha Cupicha z...

Pápež František vymenoval za nového arcibiskupa Chicaga Blasea Josepha Cupicha. V tzv. kultúrnej vojne nepatrí medzi jej protagonistov, ale mediátorov.

„Františkova najdôležitejšia americká nominácia.“ Týmito slovami okomentoval portál Vatican Insider vymenovanie 65-ročného Blasea Josepha Cupicha za nového arcibiskupa Chicaga. V tejto pozícii nahradí 77-ročného kardinála Francisa Georgea, ktorý dosiahol kánonický vek 75 rokov a má vážne zdravotné problémy.

Z verejnej scény tak odchádza muž, ktorý mal niekoľko desaťročí významný vplyv na smerovanie cirkvi v USA. V rokoch 2007 – 2010 stál na čele Konferencie katolíckych biskupov USA, pričom patril medzi hlasných kritikov prezidenta Baracka Obamu.

S Cupichom ako novým arcibiskupom sa veľmi nepočítalo. Narodil sa v roku 1949 v štáte Nebraska. Detstvo strávil s ďalšími ôsmimi súrodencami. Študoval na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme a Americkej katolíckej univerzite vo Washingtone. Niekoľko rokov bol sekretárom apoštolskej nunciatúry vo Washingtone.

V roku 1998 ho Ján Pavol II. menoval za biskupa Rapid City v Južnej Dakote. V roku 2010 ho Benedikt XVI. poslal do diecézy Spokane v štáte Washingtone, ktorá kvôli odškodňovaniu obetí sexuálnych deliktov kňazov musela vyhlásiť bankrot. Nešlo o Cupichovovo potrestanie, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale o využitie jeho potenciálu. Práve on mal v rámci americkej biskupskej konferencie na starosti komisiu pre ochranu detí a mladistvých.

Inzercia

K téme
Americkí biskupi odmietajú vojenský zásah v Sýrii jednoznačnejšie ako v Iraku

Ak sa na Cupichove postoje pozrieme optikou „kultúrnej vojny“, nepatrí medzi jej protagonistov, ale mediátorov. Je to biskup, ktorý hovorí bez toho, aby kričal, napísal o ňom šéfredaktor U.S. Catholic Magazine Bryan Cones.

Na kultúrno-etické témy má jasný postoj, no pri ich presadzovaní volí menej bojovný prístup ako časť amerického episkopátu. Svojim kňazom odporučil, aby sa viac ako modlitbovým stretnutiam pred potratovými klinikami venovali rodinnej pastorácii. Rozhodnutia (ne)ísť na potrat sa podľa Cupicha neprijímajú v nemocniciach, ale v rodinách, kde ženy často ostávajú osamotené a bez podpory.

V tomto duchu ešte ako biskup Rapid City premenoval pro-life komisiu na komisiu pre sociálnu spravodlivosť, keďže ochrana nenarodeného života je podľa neho súčasťou ochrany života ako takého.

V poslednom období sa dostal do povedomia ako obranca Františkovej apoštolskej exhortácie Evangelii Gaudium proti neokonzervatívcom kritizujúcim ľavicovosť dokumentu.

Imrich Gazda

Foto: dioceseofspokane.org

Odporúčame

Začala príprava Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade

Začala príprava Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade

Viac ako tritisíc ľudí sa zúčastnilo na Celoslovenskom mládežníckom programe 7BOLESTNÁ. V Šaštíne, kde sa v nedeľu konalo pred národnou púťou, jeho organizátori "symbolicky" začali prípravu Národného stretnutia mládeže (NSM) P15 v Poprade (31. júla - 2. augusta 2015).  Viachodinový program, v ktor...