Multi-kulti, ale predsa Betlehem

Multi-kulti, ale predsa Betlehem

Foto – TASR/Dano Veselský

Vianoce sú fantasticky univerzálne a zároveň nádherne osobné.

Pred pár rokmi som mal vianočnú kázeň na tému falošná idylka Vianoc.

Bola o tom, že prvé Vianoce sa určite neodohrali v maštaľke, takej zrubovej, slovenskej, ako ju bežne poznáme, že tam určite nebol sneh ani jedlička, že spolu s troma kráľmi a ich darmi prišli zrejme aj celé karavány, takže tam bol riadny frmol...

A že pokiaľ by sme si chceli spraviť aspoň približnú predstavu toho, ako to v Betleheme mohlo vtedy vyzerať, treba sa pozrieť do skutočného Betlehema, na Pole pastierov. Dnes je to turistami prepchaté úbočie nad Betlehemom, kde ukazujú skalné jaskynky s primitívnym vybavením ako miesto, kde sa  mohol Ježiš narodiť.

Takto som sa teda pokúsil „obrať“ účastníkov služieb Božích o akúkoľvek zidealizovanú predstavu o Vianociach.

V závere som to vypointoval tým, že pokiaľ cez to všetko nevidíme skutočného Ježiša, tak nezažijeme pravé Vianoce. Ostaneme len pri ilúzii.

Pred niekoľkými dňami som sa zúčastnil na jednej medzinárodnej konferencii v Bruseli. Je to multikultúrne mesto, kde najmä v okolí europarlamentu vidíte a počujete ľudí z celého sveta.

„Každá z tých pestrofarebných predstáv Betlehema vyjadruje jedno – lásku.“ Zdieľať

Vošiel som aj do monumentálnej katedrály sv. Michala. Boli tam betlehemy z celého sveta, rozostavané po jej obvode. Betlehem slovenský – drevená maštaľka so snehom a zvieratkami, betlehem indonézsky s chatrčkou z bambusu, betlehem čínsky na spôsob pagody, africký s kruhovou slamenou chatrčkou, malým černošským dieťatkom a africkými rodičmi, betlehem indiánsky, eskimácky...

Tam som si uvedomil, aké sú Vianoce fantasticky univerzálne a zároveň nádherne osobné.

Univerzálne v tom, že si ich každý môže vymodelovať úplne podľa vlastných predstáv. A že žiadna z našich predstáv ich nielenže nezničí, ale dokonca umocní. Že je tu Spasiteľ naozaj pre každého – každej farby pleti, každej kultúry, tradície, krajiny.  

A zároveň každá z tých pestrofarebných predstáv Betlehema vyjadrovala predovšetkým jedno – lásku.

A tak je Betlehem aj veľmi osobný, Ježiš, s ktorým sa stretávam v Betleheme svojho srdca tým najdôvernejším spôsobom a poznávam to ozajstné kúzlo Vianoc – Božiu lásku.

V Božom slove čítame, že Boh je láska a kto zostáva v láske, zostáva v Bohu a Boh zostáva v ňom.

Toto nám všetkým prajem, aby sa ku každému počas týchto Vianoc prihovoril Boh jemu blízkym a zrozumiteľným spôsobom, aby sme napriek rozdielnostiam mohli poznať veľmi osobne lásku, ktorú nám dal v Pánovi Ježišovi Kristovi.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo