Pápež pri Urbi et Orbi prosil za bratstvo pre národy, ktoré trpia vojnou

Pápež pri Urbi et Orbi prosil za bratstvo pre národy, ktoré trpia vojnou

Pápež František udeľuje apoštolské požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu) z balkóna vatikánskej Baziliky sv. Petra (Foto: TASR/AP)

František pri tradičnom vianočnom požehnaní prosil za Blízky východ, utečencov aj prenasledovaných kresťanov.

Presne na poludnie pápež František udelil z lodžie Baziliky sv. Petra vo Vatikáne tradičné požehnanie mestu Rím a celému svetu. Na Námestí sv. Petra bolo prítomných desiatky tisíc ľudí.

V príhovore, ktorý predchádzal požehnaniu, sa hlava Katolíckej cirkvi zamerala na vyprosenie bratstva všetkým ľuďom bez rozdielu, osobitne národom, ktoré trpia vojnovými konfliktmi a sociálnymi krízami. Informuje o tom Vatican News.

„Bez bratstva, ktoré nám daroval Ježiš Kristus, nášmu úsiliu o spravodlivejší svet dochádza dych a aj tým najlepším plánom hrozí, že sa stanú štruktúrami bez duše,“ povedal v príhovore pápež. „Preto je moje prianie požehnaných Vianoc prianím bratstva. ... Bratstva medzi ľuďmi každého národa a kultúry. Bratstva medzi ľuďmi rôznych názorov, no schopnými rešpektovať sa a načúvať druhému. Bratstva medzi ľuďmi rozličných náboženstiev. Ježiš prišiel zjaviť Božiu tvár všetkým, ktorí ho hľadajú.“

Spása podľa jeho slov prechádza cez lásku, prijatie, rešpekt voči nášmu bytiu, ktoré máme všetci spoločné vo veľkej rôznosti národností, jazykov, kultúr. „Naše rozdielnosti nie sú na škodu a nie sú ani nebezpečenstvom, sú bohatstvom. Tak ako pre umelca, ktorý chce vytvoriť mozaiku: je lepšie mať k dispozícii kamienky mnohých farieb než len niekoľkých!"

František prirovnal Boha k rodičovi celého ľudstva, ktorý je základom nášho bratstva. 

Ako píše Vatican News, osobitne si v príhovore spomenul na Blízky východ, modlil sa za ukončenie konfliktu a obnovenie dialógu medzi Izraelom a Palestínou, za zotavenie Sýrie z vojnových rán, za obyvateľov Jemenu vysilených vojnou a hladomorom a tiež za milióny afrických utečencov, pomoc v zbližovaní pre obyvateľov na Kórejskom polostrove, za Venezuelu a Nikaraguu a pokoj na Ukrajine.

Uviedol, že myslí aj na prenasledované kresťanské menšiny i ľudí, ktorí sú obeťami „ideologickej, kultúrnej a ekonomickej formy kolonizácie“ alebo ktorí nemajú dostatok jedla a prístup k zdravotnej starostlivosti a vzdelávaniu.

„Malé a skrehnuté Dieťa, ktoré kontemplujeme dnes v jasliach, nech chráni všetky deti na zemi a každú krehkú, bezbrannú a vyradenú osobu. Nech všetci môžeme prijať pokoj a útechu z narodenia Spasiteľa a – cítiac, že sme milovaní jediným nebeským Otcom – obnoviť sa a žiť ako bratia!“ zakončil František svoj príhovor.


Pápež František v príhovore z balkóna vatikánskej Baziliky sv. Petra. Foto – TASR/AP

Pápež František na polnočnej omši varoval pred nenásytnosťou

Pápež František pri príležitosti celebrovania pondelňajšej polnočnej omše v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne odsúdil chamtivosť a konzumný spôsob života, pričom pripomenul kresťanom, že „potravou života nie sú hmotné statky, ale láska“.

Informovala o tom agentúra DPA.

„V našich časoch zdá sa byť pre mnohých ľudí zmyslom života mať, vlastniť nadbytok vecí. Ľudskými dejinami sa vinie nenásytná pahltnosť, ktorá vyústila do paradoxu dneška, keď niekoľkí štedro hodujú a mnohí nemajú ani každodenný chlieb, aby prežili,“ povedal podľa DPA v homílii pápež.

Približne v rovnakom čase ako pápež František slúžil omšu v Bagdade na znak solidarity s ťažko skúšanou irackou kresťanskou menšinou aj štátny sekretár Vatikánu kardinál Pietro Parolin.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo