Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
31. december 2018

Cirkev 2018: Rok, ktorý zatienili mocenské spory a sexuálne zneužívania

Koncoročný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.
Cirkev 2018: Rok, ktorý zatienili mocenské spory a sexuálne zneužívania

Vietor prevrátil pápežovi Františkovi mozetu počas jednej z generálnych audiencií na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Foto - TASR/AP

Slovensko

Do nového roka s novým vedením. Ak bol rok 2018 z náboženského hľadiska pre niekoho na Slovensku významný, tak to boli naši evanjelici, ktorí si po šiestich rokoch volili nové vedenie.

K najočakávanejšej zmene malo dôjsť na pozícii generálneho biskupa, kde končil Miloš Klátik, ktorý sa už po dvoch funkčných obdobiach nemohol uchádzať o znovuzvolenie.

Čím bol začiatok volieb bližšie, tým bola atmosféra v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) vypätejšia. Klátik robil všetko pre to, aby vo voľbách uspeli jeho ľudia, ale neúspešne. Počas dvanástich rokov sa rady jeho kritikov rozšírili natoľko, že nepomohla ani masívna podpora Evanjelického posla spod Tatier, najvýznamnejšieho média slovenských evanjelikov.

Keďže oficiálnemu aj zákulisnému dianiu v evanjelickej cirkvi sme sa na Svete kresťanstva počas roka venovali vo viacerých článkoch, napríklad Ako chutí moc v evanjelickej cirkvi, spomeňme už len konečné výsledky, ktoré – v niektorých prípadoch – nadobudli platnosť až v prvej polovici decembra.


Zbor biskupov ECAV. Zľava generálny biskup Ivan Eľko, biskup východného dištriktu Slavomír Sabol a biskup západného dištriktu Ján Hroboň. Foto – zdecav.sk

Novým generálnym biskupom ECAV sa stal doterajší nitriansky farár Ivan Eľko, ktorý v 2. kole volieb porazil žilinského farára Mariána Kaňucha.

Za generálneho dozorcu, teda zástupcu neordinovaných veriacich, bol zvolený doterajší dozorca východného dištriktu Ján Brozman. Po šiestich rokoch tak na tejto pozícii skončila Klátikova pravá ruka Imrich Lukáč.

Biskupom západného dištriktu sa stal Ján Hroboň, ktorý po dvanástich rokoch vystriedal ďalšieho Klátikovho spojenca Milana Krivdu.

Biskup východného dištriktu v roku 2018 nebol volený, keďže mandát súčasného biskupa Slavomíra Sabola sa končí až v nasledujúcom roku. Volil sa však dištriktuálny dozorca, ktorým sa stal Ľubomír Pankuch.

Do nového roka tak evanjelická cirkev vstupuje s novým vedením, ktorého inštalácia je naplánovaná na 2. marca.

Obvinený aj nový biskup. Rušný rok prežili aj slovenskí gréckokatolíci, najmä košický biskup Milan Chautur, ktorého 40-ročná žena obvinila, že ju v detstve sexuálne obťažoval. Na biskupa, ktorý obvinenie rázne odmietol, podala aj trestné oznámenie.

Polícia si Chautura predvolala, vypočula ho a následne trestné oznámenie odmietla. Zdalo sa, že celá kauza tým bola uzavretá.

Koncom novembra však televízia Markíza prišla s informáciou, že prešovská krajská prokuratúra označila odmietnutie trestného oznámenia za predčasné. „Za účelom náležitého ustálenia skutkového stavu je potrebné vykonať ďalšie úkony,“ uviedol pre Markízu hovorca prokuratúry Marián Spišák. 

Biskup tak trestne stíhaný nebol ani nie je, ale na definitívnu bodku za prípadom si ešte musí počkať.

Uplynulý rok ale poznačili aj omnoho príjemnejšie udalosti. Slovenskí gréckokatolíci si pripomenuli tri významné jubileá – 200. výročie ustanovenia Prešovskej eparchie, 50. výročie obnovenia činnosti Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a 10. výročie jej povýšenia na metropolitnú cirkev sui iuris.

A dočkali sa aj nového biskupa zo svojich radov. V júli pápež František vymenoval redemptoristu Mariána Andreja Pacáka za biskupa Eparchie svätých Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Toronte.

Blahoslavená obeť, stíhaní násilníci. Podobne sladkokyslý bol aj rok v Rímskokatolíckej cirkvi. Podujatia ako blahorečenie Anny Kolesárovej v Košiciach či Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove pritiahli tisícky účastníkov a boli dôkazom, že viera obyčajných ľudí na Slovensku je stále vitálna.


Odhalenie obrazu novej blahoslavenej Anny Kolesárovej počas slávnostnej omše v Košiciach 1. septembra 2018. Foto – Postoj/Andrej Lojan

Pozornosť však pritiahli aj prípady slovenských kňazov, ktorí sú alebo boli stíhaní za sexuálne delikty. Konferencia biskupov Slovenska priznala, že počas uplynulých rokov bolo začatých 17 súdnych procesov na cirkevnej úrovni. Väčšina prípadov je už uzavretá a bola zavŕšená prepustením kňaza z klerického stavu.

Pred súdom ale skončili len dvaja z nich – Pavol Kobida a Anton Pavlíček. Kým v prvom prípade je rozsudok, ktorým súd vymeral obvinenému podmienečný trest tri roky, právoplatný, v prípade druhého menovaného okresný súd v septembri 2018 rozhodol o oslobodení spod obžaloby, proti čomu sa ale prokurátorka odvolala.

Len tak na okraj, kto by mal stále pocit, že medializácia takýchto prípadov je len akýmsi novodobým honom na čarodejnice, mal by si prečítať príhovor, ktorý niekoľko dní pred Vianocami predniesol pápež František pred najvyššími predstaviteľmi Rímskej kúrie.

Svet

McCarrickov tieň. Aby sme tému sexuálnych zneužívaní skompletizovali a uzavreli, spomeňme, akým spôsobom hýbala cirkvou na celosvetovej úrovni.

K staršiemu prípadu austrálskeho kardinála Georgea Pella v prvej polovici roka pribudli kauzy viacerých čilských biskupov, čo vyústilo do bezprecedentnej kolektívnej rezignácie všetkých biskupov v krajine.

K najšokujúcejšej udalosti však došlo v lete, keď v dôsledku vyšetrovania sexuálneho zneužívania detí a mladistvých sa bývalý arcibiskup Washingtonu Theodore Edgar McCarrick vzdal kardinálskej hodnosti. Pápež František ho zároveň poslal do domáceho väzenia, kde má čakať na výsledky civilného aj cirkevného vyšetrovania.

To však nebolo všetko. Krátko nato taliansky arcibiskup Carlo Maria Viganò, niekdajší apoštolský nuncius v USA, obvinil Františka, že osobne kryl kardinálove sexuálne delikty. Pápež na obvinenia reagoval zdržanlivo, ale zároveň odmietavo, pričom nariadil, aby postup Vatikánu v McCarrickovom prípade bol podrobne preskúmaný.

Omnoho priamejší bol kardinál Marc Ouellet, prefekt Kongregácie pre biskupov, podľa ktorého bol Viganov atak nepodložený a zákerný.

Prenasledovanie kresťanov sa prehlbuje. Organizácie ako Open Doors či Aid to the Church in Need (ACN) pravidelne prinášajú čísla o neustávajúcom prenasledovaní kresťanov po celom svete.

Jeden z dvanástich kresťanov sveta žije v krajinách, kde jeho vieru potláčajú, upozornila začiatkom roka organizácia Open Doors. Približne 250 miliónov ľudí na svete trpí pre svoje náboženské presvedčenie, pričom až tri štvrtiny nábožensky motivovaných násilných činov sú páchané na kresťanoch, pridala sa koncom roka ACN.

Za každým číslom sa skrýva konkrétny prípad, konkrétne tváre trpiacich či dokonca usmrtených ľudí. Tak napríklad, hneď v prvý deň uplynulého roku skupina ozbrojencov v nigérijskej obci Omok zastrelila 17 kresťanov, ktorí sa vracali z novoročnej bohoslužby. Dva dni nato sa zasa v mešite v meste Gamboru Ngala odpálil samovražedný atentátnik, ktorý okrem seba zabil ďalších desať ľudí.

Prečítajte si aj
Cirkev 2017: Od Luthera po Zemana Zdieľať

V máji pri bombových útokoch na tri kresťanské kostoly v Indonézii zahynulo 11 ľudí. V novembri islamskí fundamentalisti južne od Káhiry zaútočili na koptských pútnikov, zabili jedenástich z nich. A takto by sme mohli pokračovať.

Na veriacich však neútočia len tam kdesi ďaleko. Spolkový kriminálny úrad začiatkom roku 2018 vyrukoval so štatistikou, že v predchádzajúcom roku došlo v Nemecku k približne stovke trestných činov s protikresťanským motívom.

Ak napíšeme, že o rok budeme o tejto téme písať znova, zmenia sa len čísla a miesta, asi nebudeme ďaleko od pravdy.

Na Ukrajine si to rozdal Konštantínopol s Moskvou. Kým o pravoslávnom kresťanstve sa po minulé roky veľmi nehovorilo, v roku 2018 to bolo naopak.

Môže za to najmä konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej, v pravoslávnom svete považovaný za prvého medzi rovnými, ktorý sa rozhodol urobiť poriadok na Ukrajine, kde až doteraz vedľa seba fungovali tri pravoslávne cirkvi.

Inzercia

K Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Kyjevského patriarchátu sa hlásila takmer polovica ukrajinského obyvateľstva, k Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu približne 15 percent a k Ukrajinskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi necelé jedno percento.

Kým donedávna obe hlavné persóny pravoslávneho sveta, konštantínopolský patriarcha Bartolomej a moskovský patriarcha Kirill, uznávali ako kánonickú len druhú zmienenú cirkev, Bartolomej sa v tomto roku rozhodol vziať na milosť aj zvyšné dve a sňal z nich exkomunikáciu uvalenú Moskvou, hoci tá tento postup odmietala.

Krokom číslo dva bol decembrový zjednocujúci koncil v Kyjeve, z ktorého vzišla nová Ukrajinská pravoslávna cirkev Konštantínopolského patriarchátu na čele s 39-ročným metropolitom Epifanijom Dumenkom.

Neprekvapuje, že z Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu sa na ňom zúčastnili len dvaja biskupi a Moskva celý zjednocujúci proces rezolútne odmietla.


Metropolita zjednotenej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Konštantínopolského patriarchátu Epifanij. Foto – TASR/AP

Konštantínopolský patriarcha Bartolomej si však za potlesku ukrajinského prezidenta Petra Porošenka ide ďalej za svojím a už 6. januára sa chystá metropolitovi Epifanijovi odovzdať „tomos“ o udelení autokefálie (samostatnosti) novej cirkvi.

Rok 2019 sa tak bude niesť v znamení prehlbujúcich sa sporov medzi dvoma ukrajinskými pravoslávnymi cirkvami – jednou podporovanou Kyjevom a Konštantínopolom a druhou vernou Moskve.

Ktoré témy najviac zaujali čitateľov

V uplynulom roku bol na Svete kresťanstva najčítanejším rozhovor Pavla Rábaru s talianskym exorcistom Giannim Sinim.

Dôkazom, že témy súvisiace s bojom so Zlým našich čitateľov skutočne zaujímajú, je rozhovor Márie Melicherovej s kňazom Ivanom Barusom, ktorý sa v rámci svojej kňazskej služby venuje aj modlitbám oslobodenia. Hoci tento rozhovor vznikol ešte v roku 2016, v uplynulom roku bol na Svete kresťanstva štvrtým najčítanejším.

Zaujímala vás aj kauza okolo biskupa Milana Chautura. Rozhovor Imricha Gazdu s reportérom RTVS Jurajom Mravcom, ktorý na téme pracoval v rámci relácie Reportéri, bol druhým najčítanejším článkom, text o samotnej kauze sa umiestnil na piatom mieste. 

Bodovali aj rozhovory s kňazom Pavlom Hudákom o blahoslavenej Anne Kolesárovej (3. najčítanejší článok), s kňazom Štefanom Hrbčekom o pastorácii Rómov a s kontemplatívnou mníškou Stellou Máriou Janou Dolníkovou.

Rok 2018 jednou vetou

Prezident Andrej Kiska sa stretol s pápežom Františkom, ktorý po hlave štátu poslal dar emeritnému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi.

Po takmer desiatich rokoch prepustili z väzenia pakistanskú kresťanku Asiu Bibi.

Vo Vatikáne sa konala trojtýždňová biskupská synoda o mladých.

Pápež František vyhlásil za svätých pápeža Pavla VI. a biskupa Óscara Romera.

Svätá stolica a Čína uzatvorili prelomovú dohodu o menovaní biskupov.

Generálnym sekretárom Rady európskych biskupských konferencií sa stal slovenský kňaz Martin Michalíček.

V Írsku sa za účasti pápeža Františka konalo Svetové stretnutie rodín.

Pápež upravil učenie katolíckej cirkvi o neprípustnosti trestu smrti

Laureátom Templetonovej ceny, ktorú prezývajú „nobelovka“ v oblasti náboženstva, sa stal jordánsky kráľ Abdalláh II.

V talianskom Bari sa pápež František stretol s lídrami pravoslávnych, východných katolíckych a protestantských cirkví z Blízkeho východu.

Novým predsedom Konferencie európskych cirkví sa stal prezident Reformovanej cirkvi v Alsasku-Lotrinsku Christian Krieger.

Bratská jednota baptistov v SR si zvolila nové vedenie, predsedom rady sa stal Benjamin Uhrin.

Pápež František vydal apoštolskú exhortáciu o svätosti s názvom Gaudete et exsultate (Radujte sa a jasajte).

Na čele Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní (mormóni) vystriedal zosnulého prezidenta Thomasa S. Monsona 93-ročný Russell M. Nelson.

Foto roka


Minulý rok čitateľov Sveta kresťanstva najviac zaujala fotografia z krížovej cesty, ktorá sa na Veľký piatok konala v rómskej osade v Trebišove. Foto – TASR/Roman Hanc

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Teologické úvahy pravoslávneho metropolitu Ilariona Alfejeva v preklade otca Jána Krupu.

Zamyslenia verbistu Milana Bubáka o láske.

Eseje Ľubomíra Martina Ondrášeka o verejnej teológii.

Seriál o východných katolíckych cirkvách, ktorý na základe informácií z publikácie Oriente Cattolico pripravuje otec Ján Krupa.

Knižná a filmová bodka

Začiatkom decembra boli v alžírskom meste Oran vyhlásení za blahoslavených bývalý miestny biskup Pierre Lucien Claverie, siedmi trapistickí mnísi z komunity v Tibhirine a jedenásti ďalší rehoľníci a rehoľníčky, ktorí boli zavraždení islamskými teroristami v rokoch 1994 – 1996.

Pri tejto príležitosti vo vatikánskom vydavateľstve LEV vyšla knižná novinka s názvom Jednoducho kresťania, ktorej autorom je postulátor kauzy blahorečenia Thomas Georgeon a novinár François Vayen. Súčasťou knihy je aj rozhovor s jediným preživším prepadu kláštora v Tibhirine v roku 1996 – 94-ročným mníchom Jeanom-Pierrom Schumacherom.

Koho zaujíma hrdinské svedectvo týchto jednoduchých kresťanov, môže si v slovenčine prečítať knihu švajčiarskeho autora Isa Baumera s názvom O bohoch a ľuďoch (Karmelitánske nakladateľstvo 2012) alebo pozrieť rovnomenný film z roku 2010.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.