Egyptský prezident otvoril najväčší kresťanský chrám na Blízkom východe

Egyptský prezident otvoril najväčší kresťanský chrám na Blízkom východe

Koptský patriarcha Tawadros II. víta egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího v katedrále sv. Marka v Káhire 16. februára 2015. Foto – TASR/AP

Zároveň s katedrálou Narodenia Pána prezident Abdal Fattáh Sísí otvoril aj novú mešitu, ktorá je najväčšou v krajine. Výstavbu oboch objektov spolufinancovala egyptská vláda.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v nedeľu slávnostne otvoril novú katedrálu Koptskej ortodoxnej cirkvi. V predvečer koptských Vianoc sa spolu s početnými pozvanými hosťami zúčastnil na omši v tomto chráme v novom hlavnom meste Egypta, ktoré je vo výstavbe približne 45 kilometrov východne od Káhiry.

Po ukončení posledných stavebných prác poskytne katedrála priestor pre vyše 8 000 veriacich, čím by mala byť najväčším kostolom na Blízkom východe, informovala agentúra DPA. Koptský patriarcha Tawadros II. označil jej otvorenie za „jedinečné v histórii“.

Pri tejto príležitosti zverejnil Vatikán videoposolstvo pápeža Františka. „Nech Knieža pokoja dá Egyptu, Blízkemu východu a celému svetu dar pokoja a prosperity,“ uviedla hlava katolíckej cirkvi vo videu, ktoré premietli účastníkom posviacky chrámu. Koptská cirkev podľa Františka preukázala aj v najťažších chvíľach „skutočné svedectvo viery a lásky k blížnemu“.

Prezident USA Donald Trump uviedol, že ho veľmi potešilo, že „naši priatelia v Egypte otvárajú najväčšiu katedrálu na Blízkom východe“.

Podujatie v novej, zatiaľ nepomenovanej administratívnej metropole Egypta sa konalo za prísnych bezpečnostných opatrení. Veriaci museli prejsť troma súbormi detektorov kovov, pričom v okolí umiestnili obrnené vozidlá a desiatky sanitiek, priblížila agentúra AFP.

Prečítajte si aj
Egypt chce zrekonštruovať všetky kostoly zničené Moslimským bratstvom Zdieľať

Sísí vystúpil s krátkym prejavom, v ktorom zdôraznil, že súčasné otvorenie katedrály i neďalekej veľkej mešity al-Fattáh al-Alím so sebou prináša posolstvo jednoty. „Sme jedno a budeme naďalej jedno,“ vyhlásil. „Táto chvíľa je veľmi dôležitou v našich dejinách.“

Najvyšší egyptský moslimský duchovný Ahmad at-Taijib zhromaždeným povedal, že „ak islamské právo požaduje, aby moslimovia chránili mešity, potom rovnako požaduje, aby moslimovia chránili kostoly“.

Koptskí kresťania tvoria približne desať percent z takmer 100 miliónov obyvateľov Egypta. V uplynulých rokoch sú opakovane terčom útokov islamských extrémistov, pri ktorých od decembra 2016 zahynulo viac než 100 koptov.

Sísí, bývalý generál, si náboženské spolužitie stanovil za jednu z priorít svojej vlády, keď bojuje proti islamským militantom a hlása rovnosť medzi prevažne moslimskou väčšinou a kresťanmi v krajine, píše agentúra AP.

Prezidentova politika sekularizmu však podľa nej len málo ochránila kresťanov na vidieku, kde moslimskí extrémisti často útočia na ich domy a podniky alebo ich nútia opustiť domovy po násilných sporoch.

Kritici a aktivisti tvrdia, že diskrimináciu kresťanov miestne úrady a bezpečnostné orgány často tolerujú. Kresťania sa tiež sťažujú na prísne obmedzenia výstavby kostolov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo