Synoda v Konštantínopole spečatila dokument o nezávislosti ukrajinskej cirkvi

Synoda v Konštantínopole spečatila dokument o nezávislosti ukrajinskej cirkvi

Metropolita Jepifanij, hlava nezávislej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (uprostred) vypúšťa holubice po predstavení dekrétu „Tomos“ pri patriarchálnom kostole Sv. Juraja v Istanbule 6. januára 2019. (TASR/AP)

Dokument, ktorým sa pravoslávna cirkev na Ukrajine stala nezávislou od Moskvy, podpísali už všetci členovia synody ekumenického patriarchátu v Konštantínopole. 

Informovala o tom v stredu agentúra UNIAN, podľa ktorej tým boli splnené všetky formálne náležitosti.

O niekoľko dní sa dokument, tzv. tomos, vráti späť do Kyjeva.

Dekrét o nezávislosti ukrajinskej pravoslávnej cirkvi do rúk jej nového predstaveného, metropolitu Jepifanija, odovzdal ekumenický konštantínopolský patriarcha Bartolomej I. Stalo sa tak uplynulú nedeľu v katedrále sv. Juraja v Istanbule. 

Na dokumente však chýbali podpisy viacerých cirkevných hodnostárov. Preto sa tomos z Kyjeva, kde bol vystavený počas pravoslávnych vianočných sviatkov, vrátil naspäť do Istanbulu, kde v stredu zasadla synoda ekumenického konštantínopolského patriarchátu. Z Istanbulu dokument zakrátko prevezú na Ukrajinu a opäť vystavia v Katedrále sv. Sofie v Kyjeve. 

Od rozpadu Sovietskeho zväzu pôsobili na Ukrajine tri pravoslávne cirkvi – jedna (najväčšia) bola verná moskovskému patriarchátu, druhá Moskvu odmietala akceptovať a tretia (najmenšia) patrila pod ukrajinskú cirkev pôsobiacu v Spojených štátoch. Rozkol v ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa ešte viac prehĺbil po ruskej anexii Krymu a vypuknutí separatistického konfliktu na východnej Ukrajine. 

Najvyšší hodnostári ukrajinskej pravoslávnej cirkvi v decembri v Kyjeve schválili zrod novej, jednotnej cirkvi oddelenej od moskovského patriarchátu a za jej hlavu si zvolili metropolitu Jepifanija. 

Ruská pravoslávna cirkev v reakcii na osamostatňovanie sa cirkvi na Ukrajine medzičasom prerušila vzťahy s Istanbulom, centrom pravoslávneho sveta.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo