Kto zachráni kresťanku Asiu Bibi pred obesením?

Odvolací súd v pakistanskom Lahore potvrdil trest smrti pre kresťanku Asiu Bibi, matku piatich detí. Dôvodom má byť údajné rúhanie Alahovi. Asia Bibi z väzenia napísala pohnutý list pápežovi Františkovi.

„Pápež František, tu tvoja dcéra Asia Bibi.“ Týmito slovami začína list, ktorý sa nedávno dostal do rúk pápeža Františka. Jeho autorkou je pakistanská kresťanka Asia Bibi, ktorá už od roku 2010 sedí vo väzení za údajné bohorúhanie. Matka piatich detí, ktorej hrozí trest obesením, sa stala najvýraznejším príkladom náboženského prenasledovania v moslimských krajinách.

Dôverujem už len Bohu

Právnici väznenej kresťanky už vyhlásili, že sa proti rozsudku odvolajú na Najvyššom súde. „V tomto okamihu môžem dôverovať už len Bohu, Všemohúcemu, ktorý pre mňa dokáže urobiť všetko,“ napísala Asia Bibi, ktorá prosí Františka o modlitbu.

O jej prepustenie verejne žiada súčasný, aj emeritný pápež, medzinárodné spoločenstvo, ľudskoprávne organizácie, obyčajní ľudia a naposledy aj slovenská europoslankyňa Anna Záborská. V liste požiadala predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza, aby na začiatku októbrového zasadnutia vyjadril protest proti trestu smrti pre Bibiovú. „Sloboda myslenia a náboženského presvedčenia bola v prípade Asie Bibiovej opakovane hrubo porušená,“ napísala Záborská, ktorá sa na tento prípad chce opýtať aj vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku.  

František: Nie som komunista

Pápež František sa počas týždňa opäť rozhovoril o sociálnej spravodlivosti, ktorou dráždi niektoré skupiny pravicových katolíkov. „Krajina, domov, práca. Je to divné, ale keď o týchto veciach s niekým hovorím, zdá sa to, akoby bol pápež komunistom. Nechápeme, že láska k chudobným je jadrom evanjelia,“ povedal František počas stretnutia s hnutiami, ktoré sa starajú o chudobných a marginalizovaných.

Podľa pápeža dnešný ekonomický systém vytlačil z centra človeka a nahradil ho kultom peňazí. Prítomným, medzi ktorými bol aj ľavicový bolívijský prezident Evo Morales, povedal, že tieto témy rozvinie v encyklike o ekológii, ktorú pripravuje.  

Spomíname na zosnulých

Počas víkendu sme slávili slávnosť všetkých svätých a pamiatku všetkých verných zosnulých. Aj keď tieto dni sa väčšinou nesú v smútočnej atmosfére, mali by byť skôr dňami radosti a nádeje. Pohľad veriacich (cirkev putujúca) sa totiž upiera na tých, ktorí už dosiahli nebeskú slávu (cirkev oslávená), ako aj na tých, ktorí v očistci očakávajú túto chvíľu (cirkev trpiaca). Práve pre nich možno od 1. do 8. novembra získať úplné odpustky. Korene oboch sviatkov pritom siahajú až do prvého kresťanského tisícročia.

Na slávnosť všetkých svätých, kedy si pripomíname aj tých svätých, ktorí neboli oficiálne svätorečení, slávil pápež František sv. omšu na rímskom cintoríne Campo Verano.

Posadnutý diablom na Slovensku

V Ríme sa 300 exorcistov zišlo na prvom stretnutí Medzinárodnej asociácie exorcistov (AIE). Hovorili o náraste prípadov posadnutí diablom. Podľa hovorcu AIE, psychiatra Valtera Cascioliho, je jedným z dôvodov šírenie okultizmu, satanizmu a ezoteriky.

O posadnutí diablom sa bude v týchto dňoch hovoriť aj na Slovensku. Do Košíc a Bratislavy pricestoval Talian Francesco Vaiasuso, ktorý bol pred niekoľkými rokmi posadnutý 27 légiami zlých duchov. O boji s nimi vydal knižné svedectvo, ktoré pod názvom Posadnutý diablom vydalo Vydavateľstvo Don Bosco.

Rozhovor s Francescom Vaiasusom si môžete prečítať na portáli Svet kresťanstva.

Imrich Gazda

Ilustračné foto: asianews.it, svetkrestanstva.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo