Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K veci Komentáre a názory
06. november 2014

Ak si myslíš, že máš povolanie

Povolanie ku kňazstvu či k rehoľnému životu je niečo skutočne krásne. No rozlišovanie, či má niekto naozaj povolanie, je veľmi dlhá cesta. Skôr, než oslovíš príslušné inštitúcie, je dobré pravidelne tráviť čas pred Najsvätejšou sviatosťou. A modliť sa osvedčené modlitby, ako je napríklad modlitba p...

Ak si myslíš, že máš povolanie

Povolanie ku kňazstvu či k rehoľnému životu je niečo skutočne krásne. No rozlišovanie, či má niekto naozaj povolanie, je veľmi dlhá cesta. Skôr, než oslovíš príslušné inštitúcie, je dobré pravidelne tráviť čas pred Najsvätejšou sviatosťou. A modliť sa osvedčené modlitby, ako je napríklad modlitba pred omšou a po omši od Tomáša Akvinského.

Keď sa tvoja modlitba začne prehlbovať, všimni si svoj život – dokážem slúžiť ľuďom? Možno skús nejakú formu sociálnej práce. Napríklad môžeš pomáhať vo výdajni jedla, hodinu či dve do týždňa. Potom si všimni, či ťa nesputnáva nejaký hriech. Nemárniš čas ohováraním, nadávaním na iných či všakovakým unáhleným posudzovaním? Dokážeme zabíjať čas pretriasaním či sledovaním vecí, ktoré pre nás ako pre potenciálnych služobníkov Cirkvi nie sú vhodné. Toto je pravá chvíľa na očistenie svojho času.

Sviatosti sú absolútne nevyhnutné: pravidelne chodievaj na omšu, prirodzene, budeš si musieť nájsť farnosť, kde sa omša slávi podľa Rímskeho misála a káže sa o čítaniach. Námaha s tým spojená ti odhalí množstvo problémov v Cirkvi. Neboj sa. Ak máš povolanie, máš povolanie.

Cirkev už nie je taká jednoliata, aká možno bývala v 50-tych rokoch. Preto sa prosím hneď na začiatku rozhodni ísť za svojím povolaním v súlade s náukou Cirkvi a slúžiť ľuďom ako kňaz či rehoľná osoba v spoločenstve s Cirkvou. A napokon je potrebné chodiť pravidelne na spoveď. Používaj niektoré z predtlačených spytovaní svedomia.

Rozlišovanie povolania ti okrem iného dosť pomôže vytriezvieť z naivity. Zhruba 60 percent laikov a rehoľníkov v Cirkvi nežije podľa cirkevného učenia. A kňazi, ktorí im slúžia, pravdepodobne tiež nie. Práve v tomto teréne musíš rozlišovať svoje povolanie a nakoniec aj pracovať.

Okrem štúdia pravého učenia Cirkvi a jeho poslušného zachovávania si treba uvedomiť ešte jedno: rozlišovanie a príprava budú občas ťažké. Tým sa zrelosť tvojho povolania preverí. Nasledujeme niekoho, kto bol ukrižovaný!

Prejdeš skúškou viery. Určite stretneš ľudí, čo majú pravú vieru, aj niektorých, čo ju nemajú, no i tak budú chcieť zasahovať do tvojho rozlišovania a do tvojej prípravy. Občas budeš mať naozaj pocit, že si sám. To nie je pravda! Nech už sa proces rozlišovania skončí akokoľvek, Kristus je s tebou, je ti bližšie, než si ty sám (či sama) sebe. A v reholi či diecéze, o ktoré máš záujem, nájdeš aj ľudí, čo zmýšľajú podobne ako ty.

Veľkým prekvapením budú rozdelenia medzi ľuďmi, s ktorými budeš mať dočinenia. Celé skupiny kňazov a rehoľníkov neveria učeniu Cirkvi, aj keď o tom nikomu nehovoria. Je to ako pracovať pre IBM a bokom predávať Apple. Títo ľudia si poisťujú svoje živobytie. Podľa mňa je to nečestné, ale ja vlastne pochádzam z inej kultúry.

Inzercia

To ťa možno trochu sklame, no títo ľudia sa len tak nevyparia, a preto sa budeš musieť naučiť s nimi žiť. Nakoľko dokážem posúdiť, ich cieľom je asi premeniť Cirkev na nejaký bezpohlavný kongregacionalisticko-protestantský zbor.

Možno ťa tiež prekvapí, koľko homosexuálov je medzi kňazmi a rehoľníkmi, ako aj celá homosexuálna subkultúra. I v tomto prípade sa budeš musieť naučiť pracovať v danej situácii. Povolal si ťa Boh! Za svojím povolaním ideš v reálnej Cirkvi, nie v nejakej idealizovanej verzii, kde je všetko príjemné a jasné. Ak mohol vo svojej dobe zažiariť svätý Vincent de Paul vo francúzskej Cirkvi, dokážeš to aj ty dnes.

Zmení sa aj tvoj voľný čas. Zvykneš ho tráviť určitým spôsobom. Niektorí kňazi a rehoľníci sa snažia uchovať si tieto zvyky aj po vysviacke či sľuboch, no tento prístup sa zakladá na presvedčení, že kňazstvo či rehoľný život je len práca na polovičný úväzok. A to rozhodne nie je; je to spôsob života, celý život žitý s Kristom. Morálne lepšie je formovať svoje voľnočasové aktivity až keď pochopíš, o čom kňazstvo či rehoľný život vlastne je. Toto správne chápanie ti neskôr pomôže zvoliť si aktivity, ktoré ťa budú ako kňaza či rehoľníka budovať, a nebudeš si len pestovať štíhlu líniu či hovieť vo vlastnom pohodlí.

Možno skús radšej tráviť viac času aktívnym budovaním spoločenstva viery v prostredí, v ktorom žiješ. Ak máš návyk chodiť do reštaurácií a pod., asi ho bude treba nahradiť činnosťami, ktoré sú väčšmi v súlade s kňazským či rehoľným životom – a okrem toho sú aj oveľa naliehavejšie a podobnejšie Kristovi.

Vyprosujem ti pri tvojom rozlišovaní Božie požehnanie!

P. Bevil Bramwell OMI PhD 
Autor je bývalý dekan na Catholic Distance University. Publikoval knihy Laity: Beautiful, Good and True (Laický stav: krásny, dobrý a pravdivý), The World of the Sacraments (Svet sviatostí) a najnovšie Catholics Read the Scriptures: Commentary on Benedict XVI’s Verbum Domini (Katolícke čítanie Písma. Komentár k exhortácii Verbum Domini od Benedikta XVI.).

Pôvodný text: If You Think You Have a Vocation, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Naozaj sú evolúcia a viera nezmieriteľné?

Naozaj sú evolúcia a viera nezmieriteľné?

„Pravda nemôže protirečiť pravde,“ učil pápež Lev XIII. a aj celá katolícka Cirkev takto pristupuje k vede a k Božiemu zjaveniu. Ani jedna vedecká pravda neprotirečí Božiemu slovu. Ak je svet prírody stvorením všemohúceho Boha a zrkadlom jeho prítomnosti, musí byť v súlade s tým, čo Boh o sebe a o ...

Záver zo synody: premrhané príležitosti

Záver zo synody: premrhané príležitosti

Správ o tom, čo sa udialo minulý týždeň v Ríme, bolo už toľko, že sa v súvislosti so synodou pokúsim o malý myšlienkový experiment: synod2.jpg 1) Predstavme si, že miesto rozhodnutia neoznamovať jadro každodenných príhovorov synodálnych otcov, by Vatikán zachoval bež...

Šesťdesiate roky sú tu stále

Šesťdesiate roky sú tu stále

Pôst je dobrý čas na to, aby sme sa bližšie pozreli, z čoho vychádza naše správanie. Myslenie a správanie mnohých ľudí v Cirkvi na západe ešte aj dnes podstatným spôsobom formujú udalosti, ktoré sa udiali v 60-tych rokoch. Títo ľudia sa riadia spôsobmi myslenia, ktoré vtedy vznikli, strácajú čas r...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.