Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. november 2014

Nenápadní hrdinovia privezú do Bratislavy fragment Berlínskeho múru

V deň 25. výročia pádu Berlínskeho múru zavítali do Berlína traja zástupcovia OZ Nenápadní hrdinovia. Večer sa prechádzali popri fragmentoch berlínskeho múru, modlili sa, prosili, ďakovali za slobodu. Spolu s fotografom a kameramanom Timotejom Križkom viedli dialóg s pastorom "Kaplnky zmierenia", k...

Nenápadní hrdinovia privezú do Bratislavy fragment Berlínskeho múru

V deň 25. výročia pádu Berlínskeho múru zavítali do Berlína traja zástupcovia OZ Nenápadní hrdinovia. Večer sa prechádzali popri fragmentoch berlínskeho múru, modlili sa, prosili, ďakovali za slobodu. Spolu s fotografom a kameramanom Timotejom Križkom viedli dialóg s pastorom "Kaplnky zmierenia", ktorý im povedal: "Ulica, na ktorej som býval, končila múrom. Počul som, že tam za tým múrom chodia vlaky, ale nikdy som ich nevidel."

Na druhý deň sa stretli s dr. Hubertusom Knabem, riaditeľom Gedenkstätte Berlin-Hohenschönhausen, berlínskeho múzea zločinov komunizmu, ktoré sa nachádza v priestoroch bývalej väznice tajnej služby Stasi. Dohodli podrobnosti o prevoze fragmentu Berlínskeho múru do Bratislavy. Predsedu OZ Nenápadní hrdinovia Františka Neupauera prekvapila otvorenosť dr. Knabeho, ktorý bol ochotný hneď sa spojiť aj s prezidentom Nemecka, aby na Slovensko prišiel fragment už 16. novembra. V priestoroch múzea sa stretli aj s pánom veľvyslancom SR Igorom Slobodníkom, ktorý zabezpečil prvý kontakt medzi Múzeom zločinov a obetí komunizmu OZ Nenápadní hrdinovia a nemeckou stranou. Venovali mu publikáciu "Pravdou proti moci" a dr. Knabemu fotografiu Timoteja Križku z pripravovanej výstavy (www.pokojnivnepokoji.sk), ktorá bude v kostole Klarisiek v Bratislave.

Berlínsky múr príde do Bratislavy nakoniec až po zvolení nového primátora a miestneho zastupiteľstva. No tieto dni v nás evokujú otázky: "Dokážeme si podobne pripomenúť dar slobody, ako je tomu v Nemecku?" "Uvedomujeme si, čo spôsobil pád múru?" František Neupauer: "Premýšľam nad tým, ako niekto môže povedať: ‚za komunizmu bolo lepošie..‘ Akoby tým chcel povedať: Anton Srholec - vráť sa do uránových baní, prof. Krčméry - zruš všetky projekty v krajinách III. sveta, bývalí politickí väzni - nepotrebujeme Vás a Vaše utrpenie. Berlínsky múr je symbol, pri ktorom by sa mali stretávať znepriatelené strany.. dnes už nie je symbolom rozdelenia, ale zmierenia, snahy budovať mosty, vážiť si jeden druhého."

Na tlačovej konferencii dňa 11. novembra OZ Nenápadní hrdinovia informovalo o celom programe spomienok na 25. výročie pádu Berlínskeho múru. Zástupca združenia vystúpi dňa 17. novembra aj na pôde NR SR, v TV Lux a večerných dialógoch RTVS. Hlavný bod programu však tvorí konferencia konaná už 16. novembra, na ktorej mladí študenti narodení po roku 1989 odprezentujú príbehy ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu. Viac na www.november89.eu.

Inzercia

Tlačová správa OZ Nenápadní hrdinovia

foto: Timotej Križka a OZ Nenápadní hrdinovia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.