Začína sa Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov

Začína sa Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov

Za „hlavné mesto ekumenizmu“ sú na Slovensku považované Košice. Foto – TASR/František Iván

Modlitby a ekumenické materiály pre tento rok spoločne pripravili Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov, Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví a skupina kresťanov z Indonézie.

Tradícia modlitieb za jednotu kresťanov v rámci ekumenického spoločenstva má svoje počiatky za pontifikátu pápeža Pavla VI. 4. decembra 1965, keď krátko pred uzavretím Druhého vatikánskeho koncilu pozval ekumenických pozorovateľov na slávenie liturgie v Bazilike svätého Pavla za hradbami, aby sa im poďakoval za ich účasť na koncile.

Tradičný termín konania Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov je na severnej pologuli od 18. do 25. januára. Tieto dni navrhol v roku 1908 Paul Wattson tak, aby modlitby prebiehali v dňoch medzi sviatkami katedry sv. Petra a obrátenia apoštola Pavla, čo im dodalo symbolický význam.

Na južnej pologuli sú v januári prázdniny, preto tam cirkvi často slávia Týždeň modlitieb v inom termíne, napríklad v období sviatkov Zoslania Ducha Svätého (ako to navrhlo Hnutie pre vieru a poriadok v roku 1926). Každoročne na tento týždeň pripravujú texty – príručku ako pomoc pre ekumenické liturgické slávenia. 

Tohtoročná téma týždňa znie Len o spravodlivosť sa budeš usilovať"(Deuteronómium 16, 18 – 20). Materiály spoločne pripravili a publikovali Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov, Komisia pre vieru a poriadok Svetovej rady cirkví a skupina kresťanov z Indonézie. Záujemcovia ich preklad do slovenčiny nájdu na internetovej stránke www.kbs.sk.

Ekumenické bohoslužby budú aj na Slovensku

Na Slovensku sa pri príležitosti tohto týždňa koná viacero ekumenických bohoslužieb. Ekumenické spoločenstvo cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice pozýva na ekumenickú bohoslužbu slova za jednotu kresťanov, ktorá sa uskutoční 21. januára 2019 o 18:00 h v Historickej radnici na Hlavnej 59 v Košiciach. Zúčastnia sa na nej viacerí biskupi.

Viacdňový program chystajú v Žiline, kde budú modlitby na rozličných miestach.

Predseda KBS, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský sa v rámci týždňa modlitieb za jednotu kresťanov zúčastní na ekumenickej bohoslužbe v evanjelickom kostole v Dunajskej Lužnej, ktorá sa uskutoční 20. januára 2019 o 10. hodine.

V Košickej eparchii sú všetky akcie v rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov v réžii jednotlivých farských úradov. Na úrovni farností sa stretávajú veriaci rôznych cirkví a náboženských spoločností, aby sa spolu modlili.

V Revúcej chystajú ekumenickú bohoslužbu 27. januára o 14. hodine v rímskokatolíckom Kostole sv. Vavrinca.

V Gelnici je zas naplánovaná ekumenická bohoslužba v sobotu 19. januára o 18. hodine v rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie, v stredu 23. januára o 18. hodine bude svätá liturgia v gréckokatolíckej kaplnke a v sobotu 26. januára o 18. hodine sa uskutoční ekumenická bohoslužba v evanjelickom kostole.

V Trnave sa pri príležitosti tohto týždňa koná viacero ekumenických bohoslužieb. V piatok 18. januára sa začína Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov o 19.30 v trnavskom františkánskom Kostole sv. Jakuba. Toto úvodné modlitebné stretnutie sa bude konať za účasti trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktorý na ňom prednesie homíliu.

Záverečné stretnutie bude 25. januára o 18. hodine v evanjelickom kostole. S homíliou vystúpi kazateľ Cirkvi bratskej v Trnave Juraj Kohút. Na obidvoch stretnutiach bude účinkovať trnavský vokálny súbor Vox Aurumque pod vedením Hany von Schlosser, ktorý bude interpretovať diela protestantských aj katolíckych skladateľov z obdobia 17. storočia.

Za jednotu kresťanov sa bude modliť aj pápež

Pápež František bude pri príležitosti Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov ako zvyčajne sláviť vešpery v Bazilike sv. Pavla za hradbami, tentokrát to však nebude v záverečný deň „ekumenickej oktávy“, ktorým je sviatok Obrátenia sv. Pavla, ale v jej úvodný deň.

Dôvodom zmeny je apoštolská cesta pápeža Františka do Panamy na Svetové dni mládeže, na ktorú sa vydá už v stredu budúceho týždňa.

Na slávnosti liturgie vešpier v Bazilike sv. Pavla za hradbami, ktorá sa uskutoční v piatok o 17.30 bude prítomný aj vikár Svätého Otca pre Rímsku diecézu kardinál Angelo De Donatis.

„Aj tento rok sme povolaní modliť sa, aby sa všetci kresťania opäť stali jednou rodinou, v súlade s Božou vôľou, ktorá chce, «aby všetci boli jedno» (Jn 17,21). Ekumenizmus nie je vecou ľubovoľnosti. Úmyslom bude dať dozrievať spoločnému a svornému svedectvu pri presadzovaní skutočnej spravodlivosti a pri podpore tých najslabších, prostredníctvom konkrétnych, vhodných a účinných odpovedí," povedal Svätý Otec počas stredajšej generálnej audiencie. 

V Ríme sa 22. januára o 19. hodine uskutoční aj diecézna ekumenická vigília so zastúpením reprezentantov nekatolíckych komunít prítomných vo Večnom meste. Prítomní budú anglikáni i pravoslávni, ako aj príslušníci východných cirkví. Jej dejiskom bude farnosť San Felice da Cantalice vo štvrti Centrocelle.

V Bazilike Santa Maria in Via Lata na ulici Via del Corso sa bude v termíne od 18. do 25. januára každý deň o 20. hodine sláviť svätá omša za jednotu kresťanov, a to zakaždým v jednom z východných rítov: byzantsko-ukrajinskom, etiópskom, sýrsko-maronitskom, byzantsko-rumunskom, sýrsko-malabarskom, gréckom či arménskom. Liturgiu pripravia členovia jednotlivých východných pápežských kolégií či komunít v Ríme.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo