V evanjelickej cirkvi môže dôjsť k hlbokému rozkolu, varuje generálny biskup

V evanjelickej cirkvi môže dôjsť k hlbokému rozkolu, varuje generálny biskup

Ilustračné foto - TASR/Radovan Stoklasa

Januárový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.

Volebný rok v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) sa skončil a nové predsedníctvo, ktoré tvorí generálny biskup Ivan Eľko a generálny dozorca Ján Brozman, začiatkom januára prevzalo úrad.

Kto by ale očakával, že vypäté obdobie v evanjelickej cirkvi je za nami, ten by sa mýlil. „Cítime sa ako v dome, ktorý horí,“ povedal pre TASR koncom januára nový generálny biskup Eľko, ktorý neskrýva svoje obavy, že ECAV hrozí hlboký rozkol.

O čo ide?

Nespokojenci sa nevzdávajú. Niektorí evanjelici, ktorí sú nespokojní s priebehom a výsledkom minuloročných volieb predsedníctva ECAV, v uplynulých dňoch založili Asociáciu slobodných zborov ECAV na Slovensku a volajú do nej jednotlivcov i celé cirkevné zbory.

Iniciátormi vzniku asociácie sú ľudia z prostredia spoločnosti Tranoscius, ktorí vo voľbách podporovali neúspešných uchádzačov spätých s bývalým vedením ECAV. Výdatnú mediálnu podporu im pri tom poskytuje týždenník Evanjelický posol spod Tatier, ktorý vydáva práve Tranoscius.

„Za celým týmto otrasným pokusom rozdeliť našu cirkev, na ktorý sú používané i biblické myšlienky a demokratické heslá, stojí obyčajná urazenosť niekoľkých ľudí,“ napísal v nebývalo ostrom pastierskom liste Zbor biskupov ECAV. Okrem generálneho biskupa Eľka tam patrí biskup západného dištriktu Ján Hroboň a biskup východného dištriktu Slavomír Sabol.

„Aký hrozný paradox, keď tí, ktorí boli či sú vodcami ekumenického hnutia na Slovensku, sú zároveň podporovateľmi delenia svojej vlastnej cirkvi,“ dodali evanjelickí biskupi. Na koho narážali, nie je ťažké si domyslieť. Predsedom Ekumenickej rady cirkví v SR je bývalý generálny biskup ECAV Miloš Klátik, ktorého ľudia pri výbere nového vedenia neuspeli.


Nový generálny biskup ECAV Ivan Eľko. Foto – ecav.sk

Kto rozbíja jednotu? Evanjelický posol označil pastiersky list nielen za kontroverzný, ale aj za namierený proti augsburskému vyznaniu. Podľa Asociácie slobodných zborov ECAV sa biskupi svojím listom dokonca spreneverili Božím prikázaniam a tým, že označili asociáciu za rozbíjačov jednoty, sa mali dopustiť aj šírenia poplašnej správy.

„Cieľom Asociácie slobodných zborov ECAV nikdy nebolo a nie je rozdelenie cirkvi. Z predmetu činnosti Asociácie vyplýva, že máme záujem o očistenie a ozdravenie cirkvi, o pomenovanie a nápravu zlyhaní, ktoré sa v nedávnom období v cirkvi udiali,“ bránia sa kritici súčasného vedenia evanjelikov a argumentujú aj siedmimi tisíckami podpisov, ktoré vyzbierali pod petíciu za nové voľby.

„Aj na bratskom Sliezsku si svojho času mysleli, že slovo ,delenie´ je prehnané, ale dve evanjelické cirkvi sú tam realitou bezmála tri desaťročia,“ konštatovali evanjelickí biskupi v spomínanom pastierskom liste.

Dúfajme, že to nebude aj slovenský scenár.

Čo s Madurom, rieši aj cirkev

Počas nedávnych Svetových dní mládeže v Paname čelil pápež František aj otázkam o krízou zmietanej Venezuele.

„Podporujem celý venezuelský národ, pretože trpí, a to tak tí, ktorí stoja na jednej, ako aj na druhej strane,“ diplomaticky vyhlásila hlava cirkvi počas tlačovej konferencie na palube lietadla pri návrate z Latinskej Ameriky.

To, že pápež aspoň náznakom nepodporil predsedu Národného zhromaždenia Juana Guaidóa, ktorý sa vyhlásil za dočasného venezuelského prezidenta, ako to urobilo mnoho iných krajín, vyvolalo v časti verejnosti búrku nevôle.

Najmä s ohľadom na skutočnosť, že začiatkom januára sa zástupca apoštolskej nunciatúry vo Venezuele zúčastnil na slávnostnom uvedení prezidenta Nicolása Madura do druhého funkčného obdobia.

Interpretovať tieto kroky ako podporu Svätej stolice Madurovi by však bolo nesprávne.

Z pochopiteľných dôvodov Vatikán nikdy nebol v medzinárodnej politike silovým hráčom. Predstavitelia Svätej stolice vrátane toho najvyššieho sa síce často vyjadrujú k spoločenským hodnotám a princípom, ale nikdy nie ku konkrétnym menám.

Práve pre svoj neutrálny status je Vatikán vyhľadávaným mediátorom, o čo sa, napokon, pokúsil aj v prípade Venezuely.


Venezuelského prezidenta Nicolása Madura prijal na audiencii v roku 2013 aj pápež František. Foto – TASR/AP

Na zaujímavú vec upozornil aj portál Vatican Insider. Svätá stolica, držiac sa svojho diplomatického protokolu, na inaugurácie hláv štátov štandardne vysiela osobitného vyslanca, čo sa v prípade Madura nestalo. Na slávnosť nešiel ani apoštolský nuncius, iba diplomat „druhej kategórie“. Už to niečo naznačuje.

Čo si na diplomatickom poli nemôže dovoliť Vatikán, to môžu miestni biskupi, ktorí sú občanmi svojej krajiny a v odôvodnených prípadoch sa otvorene vyjadrujú k spoločenskému dianiu. A venezuelskí biskupi jednoznačne stoja na strane Národného zhromaždenia a vypísania nových prezidentských volieb.

Tu opäť vstupuje do hry aj samotný Vatikán, ktorý predsedovi a podpredsedovi venezuelskej biskupskej konferencie vytvoril priestor, aby tieto svoje postoje formulovali aj na stránkach oficiálneho komunikačného kanálu Svätej stolice Vatican News.

Jednoducho, mäkká a tvrdá línia sa v medzinárodnej politike nevylučujú, ale vhodne dopĺňajú. A Vatikán to dobre vie.

Bude raz Vatikán na olympijských hrách?

Popri tom všetkom Vatikán nezabúda ani na športovanie. Teda jeho zamestnanci. Po futbalovom a kriketovom tíme bude bielo-žltú reprezentovať aj atletický klub.

Navyše, novovzniknuté športové združenie Athletica Vaticana sa na základe dohody s Talianskym národným olympijským výborom bude môcť zúčastňovať na talianskych i medzinárodných športových podujatiach.


Časť tímu Athletica Vaticana počas oficiálneho predstavenia. Foto – SpC/vaticannews.va

Šesťdesiatčlenný atletický tím tvoria napríklad vatikánsky hasič, farmaceut, novinár z denníka L´Osservatore Romano či francúzska rehoľná sestra. „Beh je pre mňa modlitbou,“ povedala pri predstavení športového združenia dominikánka Marie-Théo Puybareau, ktorá každý deň na chvíľu vymieňa habit za džogingovú súpravu.

Najmladším členom tímu je 19-ročný člen Pápežskej švajčiarskej gardy, najstarším je 62-ročný akademik pracujúci v Apoštolskej bibliotéke. No a čestnými členmi tímu sú aj dvaja moslimskí imigranti, ktorých pred časom prichýlil Vatikán.

Dôkazom, že ambície amatérskych atlétov nie sú malé, sú slová jedného z vatikánskych prelátov: „Snívame o tom, že raz uvidíme vatikánsku vlajku pri otvorení olympijských hier.“

Jednou vetou

 • Pakistanský Najvyšší súd definitívne potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre väznenú kresťanku Asiu Bibi.
 • V Paname sa za účasti pápeža Františka uskutočnili 34. svetové dni mládeže, najbližšie sa budú konať v roku 2022 v Portugalsku.
 • Pri dvojitom bombovom útoku na katolícku katedrálu na filipínskom ostrove Jolo, ku ktorej sa prihlásil samozvaný Islamský štát, zahynulo 21 ľudí.
 • Novým účastníkom medzirezortného pripomienkového konania, cez ktoré prechádzajú návrhy zákonov, by sa mala stať Konferencia biskupov Slovenska.
 • Dolná komora českého parlamentu na návrh KSČM schválila zdanenie cirkevných reštitúcií.
 • V rámci Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa viacero ekumenických aktivít konalo aj na Slovensku.
 • V Považskej Bystrici rokoval výbor Slovenského združenia Cirkvi adventistov siedmeho dňa.
 • V Banskej Bystrici zasadala Rada Cirkvi bratskej.
 • Prezident Andrej Kiska na tradičnom novoročnom stretnutí prijal predstaviteľov cirkví a náboženských spoločností pôsobiacich na Slovensku.
 • Turecko po takmer sto rokoch povolilo výstavbu nového kresťanského chrámu na svojom území – kostol Sýrskej pravoslávnej cirkvi by mal na predmestí Istanbulu vyrásť do dvoch rokov.
 • V Líbyi objavili telá 34 etiópskych kresťanov, ktorých v roku 2015 popravili príslušníci samozvaného Islamského štátu.
 • Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej napriek nesúhlasu Moskovského patriarchátu podpísal dekrét o uznaní novozaloženej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.
 • Egyptský prezident otvoril najväčší kresťanský chrám na Blízkom východe.
 • Konferencia vyšších rehoľných predstavených a Konferencia vyšších predstavených ženských reholí sa 1. januára 2019 zjednotili do Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku združujúcej 45 ženských a 29 mužských rehoľných spoločností, v ktorých žije približne tritisíc zasvätených mužov a žien.

Tvár mesiaca

V polovici januára sa 104. narodenín dožil najstarší slovenský rehoľník, dominikán Akvinas Juraj Gabura, prezývaný aj „apoštol Bratislavy“.

„Bol spolužiakom Gustáva Husáka, príbuzným Oľgy Feldekovej, spovedníkom blahoslavených biskupov Gojdiča aj Hopku a priateľom kardinála Dominika Duku,“ pripomenul vo svojom blogu historik František Neupauer.

Juraj Gabura sa narodil 17. januára 1915 v Dolnom Kubíne – Veľkom Bysterci, po maturite v Bratislave vstúpil v roku 1933 do Rehole dominikánov v Olomouci, kde neskôr prijal rehoľné meno Akvinas. 

Po kňazskej vysviacke v roku 1939 pôsobil v Trenčíne. V novembri 1952 bol odsúdený na doživotie za údajný trestný čin velezrady za to, že vyspovedal príslušníkov Bielej légie.

V roku 1960 mu bola udelená amnestia, pracoval ako robotník a skladník a zároveň sa venoval intenzívnemu apoštolátu v rodinách, ako aj obnove dominikánskej rehole na Slovensku, v čom pokračoval aj po páde totality.

V posledných rokoch žije v Dunajskej Lužnej u sestier dominikánok. 

Ad multos annos!

Čo by nemalo ujsť vašej pozornosti

Poznámka gréckokatolíckeho kňaza Jána Krupu ku kňazom, ktorí venujú viac pozornosti diablovi ako Bohu.

Zamyslenie jezuitu Roberta F. Tafta nad desiatimi spôsobmi modlitby kresťana v dnešnom uponáhľanom svete.

Článok Lukáša Krivošíka o dôvodoch, pre ktoré mladí protestanti opúšťajú život vo svojich cirkvách.

Rozhovor Pavla Rábaru a Adama Takáča s františkánom Silvestrom Michalom Poliakom, ktorý sa venuje pastorácii nepočujúcich.

Analýza gréckokatolíckeho kňaza Marcela Gajdoša o pretrvávajúcom napätí medzi ukrajinskými pravoslávnymi cirkvami.

Foto mesiaca


Pravoslávny kňaz Marek Kundis pôsobiaci v Piešťanoch požehnáva vodu vo Váhu pri príležitosti sviatku Zjavenia Pána. Foto – TASR/Martin Palkovič

Očakávané udalosti

 • 3. – 5. 2. – Pápež František navštívi Spojené arabské emiráty.
 • 14. – 16. 2. – V Nitre sa uskutoční festival Turbulencia, ktorý organizuje Apoštolská cirkev.
 • 17. 2. – V Banskej Bystrici sa uskutoční teologická konferencia Slovenského združenia Cirkvi adventistov siedmeho dňa.
 • 21. – 24. 2. – Vo Vatikáne sa stretnú predsedovia biskupských konferencií na samite venovanom ochrane mladistvých v cirkvi.
 • 22. – 24. 2. – V Banskej Bystrici sa uskutoční Mládežnícka konferencia Buď vzorom, ktorú organizuje Bratská jednota baptistov.

Knižná bodka

Známy americký katolícky filozof Peter Kreeft sa skôr, ako odíde z tohto sveta, rozhodol napísať svojim dnes už dospelým deťom listy o skutočne dôležitých veciach. „Rád by som vám dal zo seba viac. Rád by som bol pre vás silnejším a múdrejším otcom a bol viac pri vás. Táto kniha má byť úbohou kompenzáciou za to všetko,“ prihovára sa Kreeft svojim štyrom deťom v úvode zbierky 162 listov, ktoré vyšli pod názvom Skôr ako odídem (Redemptoristi – Slovo medzi nami, 2018). „Poradie týchto poučení je náhodné, zámerne nezámerné. Idú za sebou tak, ako boli napísané. Tak ako sám život.“

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo