Pápež: Moja cesta do SAE otvorila novú stránku v dialógu kresťanstva s islamom

Pápež: Moja cesta do SAE otvorila novú stránku v dialógu kresťanstva s islamom

Pápež František. Foto – TASR/AP

Svoje stretnutie s lídrami islamu označil František ako kontrapunkt k „silnému pokušeniu“ tvrdiť, že v súčasnosti dochádza k stretu medzi kresťanskou a islamskou civilizáciou.

Pápež František v stredu uviedol, že jeho tohtotýždňová cesta do Spojených arabských emirátov (SAE) otvorila „novú stránku v dejinách dialógu medzi kresťanstvom a islamom“ a v presadzovaní svetového mieru založeného na bratstve.

Informovala o tom agentúra AP.

Pútnikom vo Vatikáne rozprával o vôbec prvej návšteve hlavy katolíckej cirkvi na Arabskom polostrove s moslimskou väčšinou. Svoje stretnutie s lídrami islamu označil ako kontrapunkt k „silnému pokušeniu“ tvrdiť, že v súčasnosti dochádza k stretu medzi kresťanskou a islamskou civilizáciou.

František podpísal v Abú Zabí dokument odsudzujúci násilie vrátane nábožensky orientovaného.

Dokument podpísal s Ahmadom Muhammadom Tajjibom, veľkým imámom káhirskej mešity al-Azhar, najprestížnejšieho strediska sunnitského islamského učenia v Egypte.

Pápež uviedol, že obaja náboženskí lídri chcú vyslať „jasný a rozhodný“ signál, že medzi kresťanským a islamským svetom je možný rešpekt a dialóg.

František v pondelok počas medzináboženského stretnutia s členmi moslimskej rady starších v SAE odmietol „nenávisť a násilie“ páchané v mene Boha. Pápež v Abú Zabí vyhlásil, že „každá forma násilia sa musí bez zaváhania odsúdiť“ a „žiadne násilie nemožno ospravedlniť v mene náboženstva“.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo