Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. február 2019

Pápež navštívi v Maroku školu pre imámov, chce podporiť umiernený islam

František len nedávno navštívil Spojené arabské emiráty, kde s popredným sunnitským imámom podpísal dokument odsudzujúci násilie.
Pápež navštívi v Maroku školu pre imámov, chce podporiť umiernený islam

Šejk Ahmad at-Tajjib, veľký imám Egypta Al-Azhar (vpravo) víta pápeža Františka počas medzináboženského stretnutia v Abú Zabí 4. februára 2019. Foto - TASR/AP

Pápež František sa stretne v Maroku s migrantmi a navštívi tam aj školu pre imámov, ktorú založili v rámci boja proti islamskému extrémizmu.

Vyplýva to z programu cesty pápeža do severoafrickej krajiny naplánovanej na 30.-31. marca, ktorý v sobotu zverejnil Vatikán.

Informovala o tom agentúra AP.

František len nedávno navštívil Spojené arabské emiráty (SAE), kde s popredným sunnitským imámom podpísal dokument odsudzujúci násilie. Pápež vtedy uviedol, že obaja náboženskí lídri chcú vyslať "jasný a rozhodný" signál, že medzi kresťanským a islamským svetom je možný rešpekt a dialóg.

V marockej metropole Rabat sa František stretne s kráľom Muhammadom VI., ako aj s kňazmi a rehoľnými sestrami pôsobiacimi v krajine. Pre tamojšiu katolícku komunitu bude tiež slúžiť omšu, pričom plánuje aj návštevu sociálneho centra pri Rabate.

Maroko už dlho samo seba označuje za kľúčového spojenca v boji proti islamskému extrémizmu a jeho kráľ opakovane kritizuje džihádizmus a diskusie radikálneho islamu, priblížila AP.

Zmienenú školu pre imámov, nazvanú podľa panovníka Inštitút Muhammada VI., navštevujú islamskí kazatelia z Maroka, subsaharskej Afriky i Európy. Otvorili ju v roku 2015 a medzičasom prijíma vyše 700 študentov ročne. Je súčasťou aktivít marockej vlády zameraných proti terorizmu a fundamentalistickému islamu, spustených v roku 2004.

Napriek tomu Maročania tvoria nezvyčajne veľkú časť z bojovníkov extrémistickej skupiny Islamský štát (IS). Vláda v Rabate sa desaťročia snaží dohliadať na náboženské učenie v marockých komunitách v zahraničí, kde sa niektorí bojovníci pochádzajúci z tejto krajiny radikalizovali.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame