Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. 12. 2014, 21:47

Pápež František druhýkrát vymenuje nových kardinálov

František bude zrejme pokračovať v snahe o internacionalizáciu kardinálskeho zboru a medzi novými kardinálmi budú dominovať diecézni biskupi netalianskeho pôvodu.  Druhýkrát počas Františkovho pontifikátu sa kolégium kardinálov rozrastie o nové mená. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi oznámi...

František bude zrejme pokračovať v snahe o internacionalizáciu kardinálskeho zboru a medzi novými kardinálmi budú dominovať diecézni biskupi netalianskeho pôvodu. 

Druhýkrát počas Františkovho pontifikátu sa kolégium kardinálov rozrastie o nové mená. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi oznámil, že 14. a 15. februára sa uskutoční konzistórium, počas ktorého pápež kreuje nových kardinálov. Ich mená oznámi približne mesiac predtým.

Momentálne kardinálsky zbor tvorí 208 kardinálov, z ktorých 112 má právo voliť pápeža. V najbližších týždňoch dosiahnu 80 rokov – kedy kardináli prichádzajú o aktívne volebné právo – dvaja kardináli: emeritný arcibiskup Jakarty Julius Riyadi Darmaatmadja (20.12.) a emeritný prezident Governatorátu Mestského štátu Vatikán Giovanni Lajolo (3.1). Počet kardinálov – voliteľov sa tak zníži na 110.
Ak sa František rozhodne dodržať nariadenie Pavla VI., že počet kardinálov – voliteľov nemá byť vyšší ako 120, bude mať k dispozícii desať mien. Keďže do konca roka 2015 dosiahnu 80 rokov ďalší štyria kardináli (Egypťan Antonios Naguib, Američan Justin Francis Rigali, Talian Velasio De Paolis a Španiel Santos Abril y Castelló), František pravdepodobne zohľadní túto situáciu a menuje viac ako desať kardinálov – voliteľov. „Stodvasiatku“ Pavla VI. brali len ako orientačnú aj Ján Pavol II. a Benedikt XVI.
Navyše, pápeži zvyknú počas konzistórií povýšiť za kardinálov aj niekoľko zaslúžilých prelátov nad 80 rokov. 
K téme
František menoval kardinálov zatiaľ len raz: 22. februára 2014 rozšíril rady kardinálov o 19 mien. Z nich 16 malo menej ako 80 rokov a traja viac. Medzi nimi boli len štyria Taliani (štátny sekretár Pietro Parolin, prefekt Kongregácie pre klérus Beniamino Stella, generálny sekretár Synody biskupov Lorenzo Baldisseri a biskup Perugie Gualtiero Bassetti) a len štyria členovia Rímskej kúrie (okrem Parolina, Stellu a Baldisseriho ním bol prefekt Kongregácie pre náuku viery Gerhard Ludwig Müller).
Možno očakávať, že František bude pokračovať v snahe o internacionalizáciu kardinálskeho zboru a medzi novými kardinálmi budú opäť dominovať diecézni biskupi netalianskeho pôvodu. 

Imrich Gazda

Foto: intermirifica.net

Odporúčame

František mení veliteľa Švajčiarskej gardy

František mení veliteľa Švajčiarskej gardy

Plukovník Daniel Rudolf Anrig končí v pozícii veliteľa Švajčiarskej gardy. Rozhodol o tom pápež František. Meno nového veliteľa zatiaľ nie je známe. K výmene na čele Pápežskej švajčiarskej gardy dôjde 31. januára 2015. K tomuto dňu skončí predĺžený mandát doterajšieho veliteľa, 42-ročného Daniela ...

Vatikán neodmieta vojenský zásah proti Islamskému štátu

Vatikán neodmieta vojenský zásah proti Islamskému štátu

Teror Islamského štátu je taký brutálny, že si vyžaduje vojenský zásah. Len niekoľko hodín pred cestou pápeža Františka do Turecka to povedal vysoký predstaviteľ Svätej stolice.Islamský štát Iraku a Levanty (ISIS)  klesol na "úroveň barbarstva a nepredstaviteľných ukrutností". Počas stretnutia s au...