Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. 12. 2014, 15:24

Vatikán rozosiela otázky k ďalšej synode. Odpovedať budú aj Slováci

František vymenuje nových kardinálov. Racionalizácia Rímskej kúrie – úrady sa budú zlučovať. Dokument o pastorácii rozvedených a znovuzosobášených v slovenčine. canonization_2014-_the_canonization_of_saint_john_xxiii_and_saint_john_paul_ii_14036966125.jpg Generálny se...

Vatikán rozosiela otázky k ďalšej synode. Odpovedať budú aj Slováci

František vymenuje nových kardinálov. Racionalizácia Rímskej kúrie – úrady sa budú zlučovať. Dokument o pastorácii rozvedených a znovuzosobášených v slovenčine.

Generálny sekretariát Synody biskupov publikoval dokument, ktorý má v cirkvi rozprúdiť diskusiu pred budúcoročnou riadnou synodou o rodine. Tzv. Lineamenta obsahujú úplné znenie záverečného dokumentu tohtoročnej mimoriadnej synody a 46 rozvíjajúcich otázok.

„Dokument Lineamenta, ktorý vyšiel v talianskom origináli, bude rozposlaný konferenciám biskupov, synodám východných katolíckych cirkví sui iuris, združeniam rehoľných predstavených, ako aj dikastériám Rímskej kúrie,“ uviedlo Tlačové stredisko Svätej stolice. Spomenuté cirkevné organizmy majú zabezpečiť, aby do diskusie boli zahrnuté všetky zložky miestnych cirkví, akademické inštitúcie, združenia laikov a ďalšie cirkevné organizácie.

Podľa hovorcu KBS Martina Kramaru sa už pracuje na preklade otázok do slovenčiny. Podobný dotazník – tentokrát sa Vatikán vyhol tomuto termínu – bol miestnym cirkvám rozoslaný aj pred rokom. Na Slovensku sa však nestal predmetom celocirkevnej diskusie. Aký prístup biskupi zvolia k novým otázkam, sa zatiaľ nevie. „Model ich spracovania by mal byť známy po Novom roku,“ povedal Kramara pre Postoy.sk.

Výsledky majú byť na Generálny sekretariát Synody biskupov zaslané najneskôr do 15. apríla 2015. Po ich preštudovaní a vyhodnotení bude vyhotovený pracovný dokument (tzv. Instrumentum laboris), ktorý by mal byť publikovaný ešte pred letom. Práve od tohto dokumentu sa bude odvíjať diskusia na biskupskej synode, ktorá potrvá od 4. do 25. októbra.

Úrady Rímskej kúrie sa budú zlučovať

Počas minulého týždňa sa konalo už siedme zasadanie Rady kardinálov (C9), ktorá Františkovi pomáha pri správe cirkvi a reforme Rímskej kúrie. Tvorí ju deväť kardinálov, pod vedením honduraského kardinála Óscara Andrésa Rodrígueza Maradiagu.  

Počas troch dní sa opäť hovorilo o zlučovaní niektorých úradov Rímskej kúrie. Hovorí sa najmä o spojení Pápežskej rady pre laikov a Pápežskej rady pre rodinu, a o zlúčení Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj a Pápežskej rady Cor Unum.

Koncom novembra o tom František diskutoval so súčasnými predstaviteľmi úradov Rímskej kúrie, ktorí k zlučovaniu vzniesli svoje pripomienky. „Sme v priebehu procesu reformy, ktorý má ešte pred sebou dosť dlhý časový horizont,“ povedal po skončení zasadania Rady kardinálov hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. Ešte priamejší bol pápež František v rozhovore pre argentínsky denník La Nación, kde povedal, že reformu kúrie nemožno očakávať už v roku 2015.  

C9 diskutovala aj o postupe reforiem v ekonomickej oblasti a o personálnom posilnení Pápežskej komisie pre ochranu maloletých.

Najbližšie zasadanie C9 sa uskutoční 9. – 11. februára 2015. Následne (12. – 13. februára) bude návrh reformy kúrie predložený na posúdenie celému kardinálskemu zboru, ktorý sa zíde vo Vatikáne.

Pribudnú noví kardináli

Vo februári 2015 to bude vo Vatikáne naozaj žiť. Po vyššie zmienených dvoch stretnutiach sa 14. a 15. februára uskutoční aj konzistórium pre kreovanie nových kardinálov.

František zatiaľ menoval kardinálov len raz: 22. februára 2014 rozšíril ich rady o 19 mien. Možno očakávať, že aj tentokrát bude pokračovať v snahe o internacionalizáciu kardinálskeho zboru a medzi novými kardinálmi budú opäť dominovať diecézni biskupi netalianskeho pôvodu.

Viac informácií nájdete v článku Pápež František po druhýkrát vymenuje nových kardinálov na portáli Svet kresťanstva.     

Jednou vetou

Vo veku nedožitých 92 rokov zomrel argentínsky kardinál Jorge Mario Mejía, ktorý dlhé roky pôsobil v Rímskej kúrii a bol osobným priateľom súčasného pápeža.

Šéf vatikánskeho Ekonomického sekretariátu, kardinál George Pell našiel účty so stovkami miliónov eur, ktoré neboli zahrnuté do riadneho účtovníctva.

Pápežská švajčiarska garda bude mať od konca januára nového veliteľa.

KBS predstavila slovenské vydanie dokumentu Kongregácie pre náuku viery O pastorácii rozvedených a znovuzosobášených. Dokumenty, komentáre a štúdie.

Vatikánsky prokurátor začal vyšetrovať bývalého prezidenta Inštitútu pre náboženské diela (tzv. vatikánska banka) Angela Caloia, bývalého riaditeľa Lelia Scalettiho a právnika Gabriela Liuzza pre podozrenie zo sprenevery pri operáciách s nehnuteľnosťami v rokoch 2001 – 2008.

Imrich Gazda

Odporúčame

František napísal väzňom: Kamaráti, modlite sa za mňa

František napísal väzňom: Kamaráti, modlite sa za mňa

Pápež František poslal list väzňom nápravnovýchovného zariadenia v meste Latina. Niektorí z nich sedia v oddelení s najvyššou mierou ochrany.  Viacerí odsúdení odpykávajúci si trest vo väzení v meste Latina, ktoré leží 80 kilometrov južne od Ríma, v minulosti napísali Františkovi osobné listy. Keď...

Pápež František druhýkrát vymenuje nových kardinálov

Pápež František druhýkrát vymenuje nových kardinálov

František bude zrejme pokračovať v snahe o internacionalizáciu kardinálskeho zboru a medzi novými kardinálmi budú dominovať diecézni biskupi netalianskeho pôvodu.  Druhýkrát počas Františkovho pontifikátu sa kolégium kardinálov rozrastie o nové mená. Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi oznámi...

František mení veliteľa Švajčiarskej gardy

František mení veliteľa Švajčiarskej gardy

Plukovník Daniel Rudolf Anrig končí v pozícii veliteľa Švajčiarskej gardy. Rozhodol o tom pápež František. Meno nového veliteľa zatiaľ nie je známe. K výmene na čele Pápežskej švajčiarskej gardy dôjde 31. januára 2015. K tomuto dňu skončí predĺžený mandát doterajšieho veliteľa, 42-ročného Daniela ...