Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. február 2019

Sodoma. Kniha očierňujúca Vatikán

Britský vydavateľ sa snaží zarobiť balík na tvrdení, že 80 percent kňazov vo Vatikáne je gejov.
Sodoma. Kniha očierňujúca Vatikán

Frédéric Martel so svojou novou knihou počas rozhovoru s agentúrou Associated Press 15. februára 2019. Foto: TASR/AP

Ľuďom z britského vydavateľstva Bloomsbury treba uznať jednu vec. Vedia, ako predať knihu o temných tajomstvách starých hradov s tmavými zákutiami a dlhými chodbami. Na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej so zlým Voldemortom a smrťožrútmi bojujúcimi s Harrym Potterom a jeho priateľmi zarobili milióny.

Teraz sa chystajú zarobiť milióny na svojej novej knihe o zlých ľuďoch vo Vatikáne bojujúcich s..., no, podľa Bloomsbury vo Vatikáne v podstate žiadni dobrí ľudia nie sú.

V USA, Veľkej Británii a Kanade kniha vychádza pod názvom In the Closet of the Vatican (V komore Vatikánu). V iných krajinách sa volá Sodoma. Jej autor Frédéric Martel je Francúz, no kniha 21. februára vyšla naraz v ôsmich rôznych prekladoch.

Gej Frank Bruni v New York Times: Jazyk použitý v knihe je miestami strašne hlúpy a hlboko útočný a zdroje mnohých senzačných tvrdení sú vágne. Zdieľať

Vo Vatikáne sa 21. februára súčasne začalo celosvetové stretnutie biskupov zamerané na riešenie sexuálneho zneužívania kňazmi. Bloomsbury sa povezie na obrovskej vlne záujmu o skryté hriechy katolíckych kňazov. Marketingový nápad hodný génia.

Publikačná kampaň sa začala pred pár dňami komentárom od Franka Bruniho, geja a pravidelného stĺpčekára v New York Times. Vzhľadom na jeho sympatie k LGBT agende a jeho otvorené nepriateľstvo voči katolíckej cirkvi je text pozoruhodne nestranný. Hovorí v ňom, že jazyk použitý v knihe je miestami „strašne hlúpy a hlboko útočný“ a že zdroje mnohých senzačných tvrdení sú „vágne“.

Píše aj to, že najudivujúcejší údaj v celej knihe, ktorý sa vďaka marketingu vydavateľstva dostáva do všetkých novinových titulkov, teda že 80 percent všetkých kňazov pracujúcich vo Vatikáne sú gejovia, nie je „ani overiteľný, ani dôveryhodný“.

Zdá sa, že otvorený homosexuál Martel si našiel svoju úlohu v písaní rozsiahlych faktografických kníh o kultúre gejov. V roku 1996 napísal The Pink and the Black. Homosexuals in France since 1968 (Ružová a čierna. Homosexuáli vo Francúzsku od roku 1968) a v roku 2012 Global Gay: How gay culture is changing the world (Glogálny gej: Ako kultúra gejov mení svet). Hovorí, že počas písania novej knihy urobil 1 500 rozhovorov, čo je o 500 viac než počet ľudí v skutočnosti žijúcich vo Vatikáne. Ak je to pravda, nie je to nutne dobré znamenie. Ako hovorí stará počítačová maxima, ak zadáte nezmyselný vstup, nezmyselný bude aj váš výstup. Záleží teda na tom, aké poctivé a dôveryhodné sú Martelove zdroje.

Inzercia

Ak by sme mali súdiť podľa rozhovoru so zdrojom údaja o 80 percentách, potom dôveryhodnosť môže byť problémom. Knihu začína príbeh Francesca Leporeho, ktorý je zjavne kľúčovým Martelovým informátorom. Kňaz pracoval ako vedec vo Vatikáne v odbore latinského jazyka a nakoniec svoje zamestnanie opustil, aby mohol žiť ako homosexuál. Už sa mu sprotivil dvojitý život. No v talianskych novinách napísal, že v tom, ako jeho skúsenosť podal Martel, sú „isté nepresnosti“. S preverením dôveryhodnosti jeho obvinení si budeme musieť počkať na knižné vydanie.

Vo Vatikáne zrejme je istý počet gejov. No Martelov údaj o 80 percentách je jednoducho absurdný. Je urážkou tvrdo pracujúcich mužov (a žien), ktorí svoj život zasvätili službe cirkvi. Zdieľať

Mimoriadne tvrdenia si žiadajú mimoriadne dôkazy. Bude ma zaujímať, do akej miery je kniha založená na anonymných ohováraniach a klebetách a do akej miery na rozhorčených informátoroch s dôvodom na pomstu. V článkoch vydaných pred uvedením knihy na trh sa veľmi často spomínal kardinál Alfonso López Trujillo z Kolumbie. Martel ho opisuje ako najväčšieho pokrytca, ako kňaza, ktorý cez deň preklínal homosexuálov a v noci spával s mužskými prostitútmi. Pre autora je príznačné, že tieto obvinenia sa už takmer nedajú overiť, keďže López Trujillo zomrel pred desiatimi rokmi.

Taktiež sa zdá, že niektoré Martelove dôkazy sa zakladajú na predpoklade, že čím sú kňazi prísnejší a homofóbnejší, o to pravdepodobnejšie sú skrytými homosexuálmi. Preto predpokladá, že traja zo štyroch konzervatívnych kardinálov, ktorí na protest proti pápežovi Františkovi podpísali „dubiá“, sú skrytými gejmi. Podobne aj štvrtina kardinálov v Kongregácii pre náuku viery. Podľa takejto logiky musí byť latentným homosexuálom v skutočnosti každý, kto sa zastáva katolíckeho učenia o homosexualite. Áno, hádate správne, podľa Martela tu patrí aj Benedikt XVI.

Treba pripustiť, že neprestajné klebety, bývalý kardinál McCarrick, príležitostné škandály v Ríme a sťažnosti pápeža Františka na pokrytectvo naznačujú, že vo Vatikáne a v jeho okolí sa nachádza istý počet gejov. No Martelov údaj o 80 percentách je jednoducho absurdný. Je urážkou tvrdo pracujúcich mužov (a žien), ktorí svoj život zasvätili službe cirkvi.

Dúfam, že keď kniha príde do predaja, recenzenti dôrazne preveria všetky nezmyselné obvinenia. Som presvedčený, že väčšina z nich sa rozpadne.

Michael Cook
Autor je šéfredaktor austrálskeho magazínu Mercatornet.

Pôvodný text: The PR machine which is defaming the Vatican. Uverejnené v spolupráci s Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.