František nečakane navštívil budhistický chrám (sledujeme online)

Druhým dňom pokračuje návšteva pápeža Františka na Srí Lanke. Sledujeme online. 

16:37 - Počas návratu z mariánskej svätyne v Madhu do hlavného mesta Kolombo sa pápež mimo programu zastavil v budhistickom chráme. Privítal ho známy mních Banagala Upatissa, s ktorým sa František stretol na letisku aj počas medzináboženského stretnutia. Budhistický chrám v Bangoku navštívil v roku 1984 aj Ján Pavol II. Informoval portál Vatican Insider.

16:35 - František sa so srílanskými biskupmi napokon stretol. Stretnutie, ktoré v utorok odročili pre časový sklz spôsobený 300 000 ľuďmi lemujúcimi trasu z letiska na apoštolskú nunciatúru, sa z pápežovho podnetu uskutočnilo v stredu popoludní v arcibiskupskom sídle kardinála Malcolma Rantijha.  

16:05 - V mariánskej svätyni v Madhu František prosil o jednotu medzi Sinhálčanmi a Tamilčanmi. "Iba keď pochopíme vo svetle kríža to zlo, akého sme schopní a boli na ňom dokonca aj účastní, môžeme zakúsiť pravé výčitky svedomia a pravé pokánie," povedal pápež, ktorý pridal aj povzbudenie: "Madona zostáva stále s vami. Ona je Matkou každého domu, každej zranenej rodiny, všetkých tých, ktorí sa snažia vrátiť k pokojnej existencii."

13:56 - František na budhistickej Srí Lanke apeloval aj na dodržiavanie náboženskej slobody, ktorá je ľudským právom. "Každý jednotlivec musí byť slobodný, aby sám či v spojení s druhými hľadal pravdu, otvorene vyjadroval svoje náboženské presvedčenie, slobodný od vonkajšieho zastrašovania či nútenia," povedal František v homílii počas svätorečenia Josého Vaza.

9:47 - Mariánsku svätyňu v Madhu postavili v 16. storočí v severnej časti ostrova obývanej Tamilčanmi - etnikom, ktoré tvorí len asi 15 % obyvateľov Srí Lanky. V rokoch 1983 - 2009 viedli vojnu s väčšinovými Sinhálčanmi. Keďže svätyňa sa nachádzala priamo na frontovej línii, slúžila ako útočisko pre utečencov z oboch strán.

9:40 - Pápež František sa vrtuľníkom presúva na sever ostrova do Svätyne Ružencovej Panny Márie v Madhu, kde sa uskutoční mariánska pobožnosť.

8:56 - Podľa údajov Vatikánskeho rozhlasu sa kanonizačnej slávnosti zúčastnilo asi pol milióna ľudí. "Vidíme v ňom výzvu vytrvať na ceste evanjelia, rásť v osobnej svätosti a svedčiť o evanjeliovej zvesti zmierenia, ktorej zasvätil svoj život," povedal František o sv. Josém Vazovi.

5:37 - Nový svätec José Vaz sa narodil v Indii portugalským rodičom v roku 1651. Stal sa kňazom rehole Oratoriánov sv. Filipa Neriho. V roku 1686 sa stal tajným misionárom na Cejlóne, ktorý bol pod nadvládou Holanďanov vyznávajúcich kalvinizmus. Pred ich prenasledovaním sa snažil ukryť u budhistického kráľa, ktorý ho však uväznil. Po niekoľkých rokoch ho prepustil a povolil mu ohlasovanie evanjelia. Naďalej podnikal aj tajné misionárske výpravy na územia ovládané Holanďanmi. Zomrel v roku 1711 a počas života sa mu podarilo preložiť evanjelium do oboch miestnych jazykov - sinhálčiny a tamilčiny.

5:06 - Zaujímavosťou je, že José Vaz sa stal svätým bez toho, aby Kongregácia pre kauzy svätých potvrdila vykonanie zázraku na jeho príhovor. Rovnaka výnimka bola udelená napríklad v prípade svätorečenia pápeža Jána XXIII. 

4:37 - František rozhodol o svätorečení Josého Vaza 17. septembra 2014, teda v čase, keď sa už plánovala jeho cesta na Srí Lanku.

4:30 - Slávnosť prebieha v parku Galle Face Green, ktorý sa o dĺžke päť kilometrov tiahne po pobreží Indického oceánu. Na rovnakom mieste pred 20 rokmi, 21. januára 1995, Ján Pavol II. vyhlásil Josého Vaza za blahoslaveného.

4:05 - Začala sa slávnostná sv. omša, počas ktorej pápež František vyhlási za svätého Josého Vaza (1651 - 1711).

- ig -

Zdroje: Vatikánsky rozhlas, Vatican Insider, News.va, sociálne siete

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo