Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. marec 2019

Dajme chudobným a opusteným deťom šancu na lepší život

Slovenská katolícka charita spúšťa začiatkom pôstu už po ôsmy raz celoslovenskú zbierku Pôstna krabička pre Afriku.
Dajme chudobným a opusteným deťom šancu na lepší život

Do celého Slovenska rozposlala 40 000 malých zelených papierových krabičiek s príbehom černošského dievčatka, ktoré je príkladom života mnohých veľmi chudobných detí v subsaharskej Afrike. Práve v Rwande a Ugande má Charita dve centrá. Dennodenne sa v nich stará o tie najchudobnejšie siroty a polosiroty, ktoré trpeli hladom či sú nakazené vírusom HIV. Vďaka pôstnemu daru od Slovákov sa môžu deti vzdelávať a hrať v škôlke či škole, majú ubytovanie aj pravidelnú liečbu.

Keď Mukamisha vyrastie, chcela by byť predavačkou. Malé sedemročné dievčatko vraví, že všetkým bude nadšene predávať mandazi, svoje najobľúbenejšie pečivo. Mukamisha, nemá za sebou ľahký život. V rannom detstve sa o ňu starala babička, pretože ju rodičia opustili. Po smrti babičky skončilo dievčatko takmer na ulici. Do opatery si ju však vzala žena, ktorá vypomáhala v Kultúrnom centre sv. Vincenta de Pallotti. Centrum sa nachádza v mestečku Kibeho na juhu Rwandy a spravuje ho Slovenská katolícka charita. Práve v ňom Mukamisha dostala šancu navštevovať  materskú školu. Namiesto túlania sa po ulici, tak mohla zažívať radosť v kruhu kamarátov. „Prostredníctvom financií vyzbieraných v Pôstnej krabičke pre Afriku, majú deti ako Mukamisha, zabezpečenú stravu alebo ubytovanie, podporu v škole, vzdelávanie či záujmovú činnosť, čím dostanú šancu na lepší život,“ vysvetľuje význam pomoci generálny sekretár SKCH Erich Hulman.

V Kultúrnom centre sv. Vincenta Pallotti v Rwande učíme malých škôlkarov písať, počítať, tancovať a hygiene.

Navyše, po prvýkrát prichádza Charita v kampani aj s aplikáciou pre mobilné zariadenia. „Aplikáciu Pôstna krabička pre Afriku spúšťame v pondelok 11. marca. Ľudia si ju budú môcť odvtedy stiahnuť aj na Google Play aj na App Store. Veľmi sa tešíme, je to úplne nová vec, do ktorej ideme a veríme, že ľudia tak budú vidieť omnoho viac do života detí či už v Ugande alebo v Rwande,“ vysvetľuje Ján Košta z oddelenia PR a komunikácie SKCH. Hravou formou, cez videá natočené dobrovoľníkmi Charity priamo v teréne, uvidíte, aké lieky musia užívať deti choré na HIV či doučovanie angličtiny s dobrovoľníkmi.

Celoslovenská zbierka Pôstna krabička pre Afriku 2019 trvá až do konca kalendárneho roka. Používanie aplikácie tiež nie je obmedzené len na predveľkonočné obdobie. Verejnosť môže pôstny dar zaslať formou poštovej poukážky na účet Slovenskej katolíckej charity alebo priamo bankovým prevodom na účet v OTP Banke. IBAN: SK74 5200 0000 0000 1635 2051 VS 221. Zbierka sa dá podporiť aj zaslaním darcovskej SMS v tvare DMS (medzera) AFRIKA na tel. číslo 877.

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.