Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
13. marec 2019

Austrálskeho kardinála Pella odsúdili na šesť rokov za zneužívanie

Kardinál obvinenia zo zneužívania dlhodobo odmieta a vopred avizoval, že sa voči rozsudku odvolá.
Austrálskeho kardinála Pella odsúdili na šesť rokov za zneužívanie

Austrálsky kardinál George Pell prichádza koncom februára na súd v Melbourne. Foto – TASR/AP

Austrálskeho kardinála Georgea Pella, ktorý mal donedávna na starosti finančné záležitosti Vatikánu, odsúdili v stredu na šesť rokov väzenia za pohlavné zneužitie a obťažovanie dvoch neplnoletých chlapcov. Informovala o tom agentúra AFP.

O výške trestu rozhodol súd v Melbourne po tom, ako 77-ročného kardinála uznala za vinného súdna porota. Uvedené skutky mal spáchať v 90. rokoch na chlapcoch, ktorí spievali v zbore v katolíckej Katedrále sv. Patrika v Melbourne. Obete mali vtedy 12 a 13 rokov.

Prečítajte si aj
Žiadny páchateľ, ale obetný baránok Zdieľať

Kardinál sa na stredajšom pojednávaní osobne zúčastnil a pri slovách sudcu neprejavoval žiadne emócie. Za mrežami bude musieť – v prípade právomocného odsúdenia – stráviť minimálne tri roky a osem mesiacov. 

On sám obvinenia zo zneužívania dlhodobo odmieta a vopred avizoval, že sa voči stredajšiemu rozsudku odvolá.

Pellovi za vznesené obvinenia hrozilo až 50 rokov väzenia. Sudca rozhodol o udelení mierneho trestu vzhľadom na „ináč bezúhonný“ život tohto cirkevného hodnostára. 

Súdna porota rozhodla o kardinálovej vine už vlani 11. decembra, jej verdikt bol však na príkaz súdu zverejnený až koncom februára tohto roku. 

George Pell, bývalý arcibiskup Sydney a Melbourne, je najvyššie postaveným predstaviteľom Vatikánu odsúdeným za sexuálne delikty. Svojho času bol jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho „minister financií“ a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne. Na čele vatikánskeho Ekonomického sekretariátu pôsobil až do februára 2019.

Inzercia

Odporúčame

Kardinál Jozef Tomko sa dožíva 95 rokov

Kardinál Jozef Tomko sa dožíva 95 rokov

Slovenský kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy, sa v pondelok 11. marca dožíva 95 rokov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.