Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. marec 2019

Ján Pavol II. sa angažoval proti sexuálnemu zneužívaniu v Cirkvi

Vyhlásenie kardinála Stanislawa Dziwisza, emeritného krakovského arcibiskupa a blízkeho dôverníka Jána Pavla II., v plnom znení.
Ján Pavol II. sa angažoval proti sexuálnemu zneužívaniu v Cirkvi

Kardinál Dziwisz s relikviou sv. Jána Pavla II. Zdroj: ČTK/Peřina Luděk

Kardinál Stanislaw Dziwisz, emeritný krakovský arcibiskup, bol ako sekretár už krakovského arcibiskupa Karola Wojtylu úzko spätý aj s neskorším pápežom Jánom Pavlom II. Pomocný arcibiskup Karol Wojtyla ho v roku 1963 vysvätil za kňaza a pápež Ján Pavol II. v roku 1998 za biskupa. Po zvolení Wojtylu za pápeža (1978) ho Dziwisz nasledoval do Vatikánu a slúžil Jánovi Pavlovi II. až do jeho smrti 2. apríla 2005. Dziwisz patril k úzkemu okruhu tých, ktorí v hodine smrti pápeža boli prítomní v jeho komnatách.

Vyhlásenie kardinála Stanislawa Dziwisza:

„Ján Pavol II. voči sexuálnemu zneužívaniu v Cirkvi“

Tvrdenia, že Ján Pavol II. bol nedbalý pri odpovedi Cirkvi na sexuálne zneužívanie maloletých niektorými duchovnými, sú neférové a protirečia im historické fakty.

Pápež Ján Pavol II. nenahrádzal biskupov v jednotlivých krajinách v ich zodpovednosti. Pozoroval život miestnych cirkví a videl, ako zaobchádzali s prichádzajúcimi problémami. Keď to bolo nutné, prichádzal im na pomoc, často z vlastnej iniciatívy. Robil to aj na žiadosť miestnych episkopátov.   

Tak reagoval na krízu sexuálneho zneužívania maloletých. Keď táto kríza začala fermentovať v 80. rokoch minulého storočia v Cirkvi v Spojených štátoch, pápež najskôr pozoroval konanie biskupskej konferencie v USA, a keď dospel k záveru, že potrebuje nové nástroje v boji proti tomuto zločinu, zaopatril najvyšších cirkevných predstaviteľov novými oprávneniami. Pre biskupov boli jednoznačným upozornením na to, ktorým smerom by mali bojovať. Musíme pamätať na to, že v roku 1994 Ján Pavol II. vydal indult pre Spojené štáty a o dva roky neskôr pre Cirkev v Írsku a ním povolil politiku, ktorá je známa ako „nulová tolerancia“. Pápež bol šokovaný. Nemal v úmysle tolerovať zločin pedofílie v Cirkvi a bojoval proti nemu.

Keď sa ukázalo, že miestne episkopáty a predstavení reholí si nedokážu poradiť s týmto problémom a táto kríza sa šíri aj do ďalších krajín, pápež rozhodol, že tento problém sa týka nielen anglosaského sveta, ale je globálny.

Vieme, že v roku 2002 bola v Spojených štátoch vlna odhalení, ktorá bola zapríčinená publikáciami, ktoré sú známe ako „Spotlight“. Ale nie všetci si spomínajú, že rok pred týmito udalosťami, v máji 2001, bol z iniciatívy Svätého Otca promulgovaný dokument „Sacramentorum Sanctitatis Tutela“ (Ochrana svätosti sviatostí). V tom čase pápež promulgoval normy „o najťažších zločinoch“. Poznáme epochálny význam tohto právneho aktu. Ján Pavol vyhradil všetky sexuálne zločiny proti maloletým pred 18. rokom života, ktoré boli spáchané klérom, súdnej právomoci apoštolského tribunálu Kongregácie pre náuku viery. A aj zaviazal každého biskupa a predstaveného rehole informovať túto kongregáciu o všetkých týchto zločinoch, ktorých pravdepodobnosť bola potvrdená v predbežnom vyšetrovaní podľa Kódexu kánonického práva. Od tej chvíle proces pokračoval pod kontrolou apoštolského tribunálu.

Inzercia

V apríli 2002 Ján Pavol II. predložil analýzu krízy americkým kardinálom, ktorí boli po zverejnení „Spotlightu“ zvolaní do Vatikánu. Skrze jasné pravidlá, na ktoré poukázal pápež, kleslo množstvo prípadov sexuálneho zneužívania v USA. Dodnes je táto analýza vzťažným bodom pre všetkých, ktorí bojujú proti sexuálnemu zneužívaniu maloletých klerikmi. Pomáha pri diagnóze krízy a udáva smer k riešeniu. Toto ukazuje aj vrcholné vatikánske stretnutie, zvolané pápežom Františkom, ktorý vo svojom boji definitívne pokračuje v ceste svojich predchodcov.

Na záver musím poukázať na príklad Maciela Delgollada. Jánovi Pavlovi II. sa vyčíta, že kryl jeho kriminálnu činnosť. Fakty hovoria definitívne niečo iné. Chcel by som pripomenúť len to, že Kongregácia pre náuku viery začala v decembri 2004 vyšetrovanie obvinení počas pontifikátu Jána Pavla II. V tom čase bol vtedajší promótor spravodlivosti – dnes arcibiskup Charles Scicluna – s ďalším právnikom vyslaný do Mexika a do Spojených štátov, aby podnikli potrebné aktivity v tejto záležitosti. S vedomím a súhlasom Jána Pavla II. padlo rozhodnutie o začatí procesu. Po smrti Jána Pavla II. nebol tento proces prerušený, a preto mohol byť na začiatku pontifikátu Benedikta XVI. ukončený rozsudkom.

Stanislaw kardinál Dziwisz

Krakov 20. marca 2019

Pôvodne publikované v nemeckom katolíckom denníku Die Tagespost. Z nemčiny preložil o. Ján Krupa.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.