Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. marec 2019

Aj oni zahynuli v uplynulom roku pre svoju vieru

Národný riaditeľ Pápežských misijných diel Ivan Kňaze pri príležitosti Dňa modlitieb a pôstu za mučeníkov misií (24. marec) približuje misionárov, ktorí zahynuli v roku 2018.
Aj oni zahynuli v uplynulom roku pre svoju vieru

Ilustračné foto – TASR/AP

Počas roka 2018 bolo na celom svete zabitých 40 misionárov, čo je takmer dvojnásobok oproti 23 obetiam z predchádzajúceho roka. Vo väčšine prípadov ide o kňazov (35).

Po tom, ako bol za posledných osem rokov zaznamenaný najväčší počet zabitých misionárov v Amerike, je v roku 2018 na čele tohto tragického zoznamu Afrika.

Mučeníkov misií si každý rok pripomíname 24. marca, na výročie zavraždenia sansalvadorského arcibiskupa Oscara Romera.

Waltes Osmin Vásquez, 36-ročný kňaz z diecézy Santiago de Maria (Salvádor), bol vikárom vo farnosti Notre-Dame de la Merci, ktorá patrí do mestského obvodu Mercedes Umana. Bol zastrelený 29. marca 2018 v čase, keď prišiel do farnosti Lolotique, kam ho poslali sláviť svätú omšu na Zelený štvrtok.

Išiel autom, v ktorom boli aj iní ľudia. Počas cesty ich prepadli zamaskovaní muži. Cestujúci sa skrývali a kňaz vyšiel z auta. Asi po desiatich metroch ho zabili. Ešte v to ráno sa zúčastnil na svätej omši v Santiagu de Maria, kde si obnovil svoje kňazské sľuby.

„Bol zabitý v deň, ktorý je zasvätený kňazom,“ povedal arcibiskup zo San Salvadora José Luis Escobar Alas.

Etienne Nsengiyumva, 38-ročný kňaz z diecézy Goma (Demokratická republika Kongo), bol zabitý 8. apríla 2018. Bol farárom vo farnosti Saint Barthélemy v Kichange, kde práve doslúžil nedeľnú omšu, počas ktorej udelil aj sviatosť krstu. Keď sa po jej skončení rozprával so svojimi veriacimi, zločinec vtrhol do miestnosti a zastrelil ho.

Rubén Alcántara Diaz, 50-ročný vikár v diecéze Izcalli (Mexiko), bol zabitý 18. apríla 2018 bodnou zbraňou v obci Cuautilán. Trestný čin sa stal krátko pred začatím svätej omše o 19. hodine, ktorú mal slúžiť v kostole Notre-Dame v Mont Carmel v štvrti Cumbria.

Kostolník počul, ako sa kňaz rozpráva s nejakým mužom. Keď muž odišiel, kostolník našiel mŕtveho kňaza na podlahe, zatiaľ čo vrah utiekol.

„Koľko bratov je prenasledovaných pre Ježišovo meno!“
Pápež František, 25. januára 2018 Zdieľať

Juan Miquel Contreras Garcia, 33-ročný novokňaz v štáte Jalisco (Mexiko), bol zabitý večer 20. apríla 2018 počas omše, ktorú prišiel slúžiť do farnosti Saint Pio de Pietrelcina v Tlajomulco namiesto iného kňaza, ktorému sa vyhrážali zabitím. Komando sa vrútilo do kostola smerom do sakristie, ktorú podpálili, a kňaza zabili.

Inzercia

Mexickí biskupi vo svojom vyhlásení žiadali katolíckych veriacich, aby sa modlili za kňazov vo svojich farnostiach a aby sa tí, ktorí pohŕdajú životom a z akéhokoľvek dôvodu ho ničia, nechali prežiariť tvárou Boha, aby sa zbavili nielen zbraní, ale aj nenávisti, odporu, pomsty a všetkých deštruktívnych pocitov.

Sandor Dolmus, 15-ročný laik, spieval v speváckom zbore v Cathédrale v Leone (Nikaragua). Zabili ho príslušníci polovojenskej skupiny 14. júna 2018, keď išiel po ulici s inými mladými ľuďmi v okolí kostola Saint Joseph v zóne Zaragoza v Leone. Jeho priatelia ho opísali ako veľmi milého mladého chlapca, ktorý bol vždy úslužný a v budúcnosti sa chcel stať kňazom. Bol pochovaný v habite speváckeho zboru.

Jeho posledný odkaz na sociálnej sieti znel: „Drahý Ježišu, odovzdávam do tvojich rúk tvoju krajinu Nikaraguu a zvlášť Leon. Neopúšťaj nás. Pošli nám mier. Nikdy nebolo počuť, aby si niekoho opustil, kto ťa žiadal o pomoc. Pomôž Leonu. Pomôž nám prekonať zlo.“

Carlos Riudavets Montes, 73-ročný španielsky kňaz zo Spoločnosti Ježišovej, pôsobil 38 rokov medzi Indiánmi v Amazónii. Jeho zviazané mŕtve telo sa našlo 10. augusta 2018 v časti obývanej amazonským kmeňom v Yamakentse.

Telo otca našla kuchárka, ktorá prišla do jeho domu skoro ráno. Dom sa nachádzal v blízkosti školy Valentin Salegui v časti Yamakaiéntsa, v provincii Bagua na území, ktoré je súčasťou vikariátu v Jean. Do tejto školy chodili tisíce detí z kmeňa Awajun a Wampis.

Gérard Anjiangwe, 19-ročný seminarista, bol zastrelený 4. októbra 2018 oproti farskému kostolu Sainte Thérèse v Bamessingu v okolí Ndop, v Kamerune. Pred svätou omšou okolo 9.30 stál bohoslovec s ďalšími ľuďmi oproti kostolu, keď sa odrazu objavilo vojenské auto, ktoré prichádzalo z Ndop. Vojaci vyšli z auta a začali strieľať. Zatiaľ čo sa veriaci utekali skryť do sakristie a zabarikádovali dvere, mladík sa poklonil a modlil sa ruženec.

Vojaci sa snažili otvoriť dvere, a keď sa priblížili k Gérardovi Anjiangwe, prikázali mu, aby vstal. Chlapec váhal a pomaly vstával. Vojaci mu prikázali, aby si kľakol a začali strieľať. Vzhľadom na to, že mu strelili do krku, na mieste zomrel.

Zabití misionári v číslach

V priebehu rokov 1980 až 1989 zomrelo násilnou smrťou 115 misionárov. Toto číslo je určite vyššie, ale misijná agentúra Fides spracováva len prípady, o ktorých bola oficiálne informovaná.

V súhrnnej tabuľke za roky 1990 až 2000 je uvedených 604 misionárov. Toto číslo je v porovnaní s predošlým desaťročím vyššie, ale je potrebné vziať do úvahy nasledujúce faktory: genocída v Rwande (1994), ktorá pripravila o život 248 duchovných osôb, prudký nárast komunikačných prostriedkov, ktoré sa už dostali aj do najzaostalejších oblastí.

Počas rokov 2001 až 2017 bolo zabitých 416 osôb pôsobiacich v pastorácii.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.