Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. marec 2019

Jedinečný drevený kostolík v Hraničnom potrebuje opravu strechy (foto)

Obec Hraničné v Ľubovnianskom okrese sa môže popýšiť veľkým skvostom – Rímskokatolíckym kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie z 18. storočia. Okrem ikon sa v ňom nachádzajú fragmenty barokových či renesančných oltárov.
Jedinečný drevený kostolík v Hraničnom potrebuje opravu strechy (foto)

Drevený kostol zasvätený Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie v obci Hraničné postavili v rokoch 1785 až 1787. Foto – TASR/Oliver Ondráš

Obec spolu s miestnou farnosťou momentálne hľadá finančné prostriedky na obnovu vzácneho kostolíka, opravu potrebuje najmä strecha. Uviedol to pre TASR starosta Hraničného Miroslav Pokrivčák.

Strechu treba opraviť najmä v časti zvonice, kde jednotlivé striešky napadol červotoč. „Už len samotná údržba a prevádzka kostolíka je pre takú malú obec, ako je naša, finančne veľmi náročná. Všetko je zo zbierok veriacich, žije tu necelých 200 ľudí,“ konštatoval Pokrivčák.

So žiadosťou o pridelenie finančných prostriedkov sa obec plánuje obrátiť jednak na vyšší územný celok, ale aj na Ministerstvo financií SR. Starosta verí, že budú mať šťastie a podarí sa to opraviť čo najskôr.

„Kostolík je našou dominantou, naším srdcom, takéto sa na Slovensku nachádzajú len dva, jeden je u nás a druhý v skanzene pod hradom Ľubovňa. Je špecifický svojou architektúrou, je celý drevený, bol postavený v rokoch 1785 – 1787 a najmä počas druhej svetovej vojny bol značne poškodený,“ priblížil starosta.

Dodal, že počas jeho obnovy v 70. rokoch 20. storočia ho kompletne rozobrali, presunuli na iné miesto a zároveň otočili o 90 stupňov. Súčasťou obnovy bola aj prístavba sakristie, materiál údajne použili zo storočného drevenému domu v Hraničnom.

Inzercia

Architektúra kostola má charakteristické prvky tzv. trojpriestorovej cerkvi – menšia svätyňa, väčšia chrámová loď a podvežie prestavanej hranolovej západnej veže. Gro prvkov v interiéri pochádza zo Starej Ľubovne, ktoré tam preniesli v 18. storočí.

Výzdoba je rôznorodá, okrem ikon sa tam nachádzajú fragmenty barokových či renesančných oltárov. „Návštevníci môžu v kostole vidieť napr. originál sochy sv. Mikuláša, reliéf zvestovania Panny Márie a údajne aj prvý pohľad na hrad Ľubovňa z roku 1520,“ vysvetlil Pokrivčák.

Dodal, že najvzácnejší je hlavný oltár Nepoškvrneného počatia Panny Márie, v ktorom sa stretávajú tri rôzne slohové štýly. Nachádza sa tam tiež starší organ, kazateľnica z konca 17. storočia, pôvodné medené sväteničky, drevené vyrezávané lavice, zástavy i menšie obrazy.

Kostolík sa využíva na sväté omše, keďže je v obci jediný, a už od svojho vzniku slúžil gréckokatolíckym aj rímskokatolíckym veriacim. „Sem-tam k nám zavítajú aj turisti, najmä takí, ktorí si idú pozrieť hrad alebo sú v regióne na rekreácii. Snažíme sa záujemcom kostolík vždy sprístupniť,“ povedal Pokrivčák.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.