Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. 03. 2019, 08:24

Zomrel najstarší slovenský rehoľník Akvinas Juraj Gabura OP

„Vo štvrtok ešte z lôžka koncelebroval svätú omšu ‒ jeho posledná večera ‒ a v piatok odovzdal svoju dušu Otcovi,“ uviedol Dominik R. Letz OP. 
Zomrel najstarší slovenský rehoľník Akvinas Juraj Gabura OP

Vo veku 104 rokov zomrel otec slovenskej dominikánskej rodiny páter Akvinas Juraj Gabura OP. TK KBS o tom informoval Dominik R. Letz OP. 

„Otec Akvinas Juraj Gabura OP odišiel do neba v piatok 29. marca 2019 okolo 23:00 h. Vo štvrtok ešte z lôžka koncelebroval svätú omšu ‒ jeho posledná večera ‒ a v piatok odovzdal svoju dušu Otcovi,“ uviedol Dominik R. Letz OP. 

Otec Akvinas bol pravdepodobne najstarším rehoľníkom a kňazom na Slovensku. Narodil sa 17. januára 1915 v Dolnom Kubíne-Veľkom Bysterci a po maturite v Bratislave vstúpil v roku 1933 do rehole dominikánov v Olomouci. 

Po kňazskej vysviacke v roku 1939 pôsobil v Trenčíne. Dvadsiateho druhého novembra 1952 bol odsúdený na doživotie za tzv. trestný čin velezrady ‒ za to, že vyspovedal príslušníkov Bielej légie. 

Po 8 rokoch väznenia bol prepustený na amnestiu v roku 1960, pracoval ako robotník a skladník a popri tom sa venoval intenzívnemu apoštolátu v rodinách, ako aj ilegálnej obnove dominikánskej rehole bratov, sestier i terciárov na Slovensku. 

Jeho život v odovzdanosti do Božej vôle zachytil dokumentárny film Akvinas ‒ svedok viery. Stoštvrtých narodenín sa dožil v povesti svätosti a v dobrom zdravotnom stave vďaka vzornej opatere sestier dominikánok a františkánok. 

Ešte stále dokázal slúžiť svätú omšu v koncelebrácii, do Eucharistie vkladal všetko. Neustále sa modlil a svoje utrpenie, ako vravel, vždy „premieňal na lásku“ a prial si jediné: „Čo najpokornejšie sa Pánu Bohu klaňať a čo najvrúcnejšie ho milovať.“

 

Odporúčame