Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. február 2015

František novým kardinálom: Majte zmysel pre spravodlivosť

Pápež František vymenoval 20 nových kardinálov. Prišiel aj Benedikt XVI.Dvojdňové riadne konzistórium (poradné stretnutie) kardinálskeho zboru vyvrcholilo kreovaním 20 nových kardinálov. Ich mená pápež František oznámil ešte začiatkom roka. Medzi vyvolenými chýbal 96-ročný kolumbijský kardinál José...

Pápež František vymenoval 20 nových kardinálov. Prišiel aj Benedikt XVI.

Dvojdňové riadne konzistórium (poradné stretnutie) kardinálskeho zboru vyvrcholilo kreovaním 20 nových kardinálov. Ich mená pápež František oznámil ešte začiatkom roka.

Medzi vyvolenými chýbal 96-ročný kolumbijský kardinál José de Jesús Pimiento Rodríguez, ktorý si kardinálske insígnie preberie v rodnej krajine. Medzi prítomnými však nechýbal emeritný pápež Benedikt XVI., ktorý - rovnako ako pred rokom - prijal pozvanie úradujúceho pápeža. Po príchode k oltáru Baziliky sv. Petra sa obaja pápeži pozdravili.

"Toto kardinálstvo je istotne hodnosťou, no nie je čestným vyznamenaním," povedal František novým kardinálom. "V cirkvi každé predsedníctvo pochádza z lásky, musí sa vykonávať v láske a jeho cieľom je láska," dodal pápež.

K téme
František novým kardinálom: Vyhýbajte sa intrigám a klebeteniu (2014)

Nových kardinálov František vyzval k zmyslu pre spravodlivosť. "Kto je v cirkvi povolaný k službe riadenia, musí mať silný zmysel pre spravodlivosť, takže je pre neho akákoľvek nespravodlivosť neprijateľná, aj taká, ktorá by mohla byť pre neho či pre cirkev výhodná," zdôraznil pápež.

Počas slávnosti každý z nových kardinálov od pápeža prijal červený kardinálsky biret (hranatá pokrývka hlavy), prsteň a bulu s názvom prideleného titulárneho chrámu.

Inzercia

Z dvadsiatky nových kardinálov má 15 menej ako 80 rokov, takže v prípade konkláve by sa zúčastnili voľby nového pápeža. Väčšina z nich má mimoeurópsky pôvod. František tak potvrdil trend, ktorý nastolil už minulý rok pri výbere prvých kardinálov, preferovať predstaviteľov miestnych cirkví, najmä z krajín tretieho sveta.

Kardinálske kolégium má k dnešnému dňu 227 členov, z ktorých 125 patrí medzi kardinálov - voliteľov.

Imrich Gazda

Foto: facebook.com/Zenit

Odporúčame

František vyzýva k modlitbám za Ukrajinu

František vyzýva k modlitbám za Ukrajinu

V stredu sa v Minsku začali mierové rokovania o kríze na Ukrajine. Pápež František opakovane vyzýva k modlitbám za mier v tejto krajine. O niekoľko dní sa osobne stretne s ukrajinskými biskupmi. Svätá stolica pozorne sleduje krízu na Ukrajine, uviedol vo vyhlásení hovorca Svätej stolice Federico Lom...

Mladí katolíci nie sú jednofarební (videokomentár)

Mladí katolíci nie sú jednofarební (videokomentár)

Na slovenský katolicizmus existuje niekoľko stereotypných názorov. Jeden z nich tvrdí, že viera je záležitosťou starých ľudí, ktorí  žijú najmä na vidieku. Skutočnosť je však iná.  Na Slovensku postupne dozrela ponovembrová generácia veriacich. Majú okolo 30 rokov, nie sú už poznačení prednovembrový...