Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. 02. 2015, 15:10

Kresťania začali pôstne obdobie. Rozdiely medzi katolíkmi a evanjelikmi nie sú veľké

V Rímskokatolíckej cirkvi sa Popolcovou stredou začala 40-denná príprava na Veľkú noc. Veriaci si znakom popola na čele pripomínajú, že vzišli z prachu a na prach sa obrátia. Popolcovou stredou vstúpili do obdobia pôstu nielen rímskokatolíci, ale aj členovia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznani...

V Rímskokatolíckej cirkvi sa Popolcovou stredou začala 40-denná príprava na Veľkú noc. Veriaci si znakom popola na čele pripomínajú, že vzišli z prachu a na prach sa obrátia.

Popolcovou stredou vstúpili do obdobia pôstu nielen rímskokatolíci, ale aj členovia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV). Veriaci Gréckokatolíckej cirkvi štartujú Veľký pôst, nazývaný tiež Svätá štyridsiatnica, o dva dni skôr.

Obrad sypania popola na hlavu začala cirkev praktizovať až v 8. storočí. Podľa informácií, ktoré priniesla Tlačová kancelária KBS, si popol sypali len veľkí a verejní hriešnici, ktorí na Popolcovú stredu začínali svoju cestu pokánia. Neskôr sa k nim dobrovoľne pridali aj ostatní veriaci. Obrad pokánia pre celú cirkev zaviedol v 11. storočí koncil v Benevente. Sypanie popola na hlavu sa nahradilo značením na čelo.

„V ECAV sa nepraktizuje označovanie veriacich krížikom z popola na čelo. No tento starokresťanský zvyk sa zachoval vo viacerých luteránskych cirkvách v Európe i vo svete,“ povedala pre Svet kresťanstva Emília Mihočová-Kmecová, šéfredaktorka časopisu Evanjelický východ. Na Popolcovú stredu sa v cirkevných zboroch nekonajú ani služby Božie. Na tie sa veriaci schádzajú až v prvú pôstnu nedeľu.

Podľa pôvodných pôstnych pravidiel mohli veriaci jesť len raz denne. Zdržiavať sa museli nielen požívania mäsa, ale aj rýb, mlieka a mliečnych výrobkov. Aktuálne pôstne pravidlá –zdržiavať sa predovšetkým mäsitých pokrmov – zaviedla apoštolská konštitúcia Poenitemini v roku 1966. Gréckokatolíci si v tieto dni odriekajú nielen mäso, ale aj mlieko a vajcia. Pôst od mäsa zachovávajú v stredy a piatky počas celých 40 dní.

„Pôst je znakom ochoty hľadať to, čo je Božie, čo nás prevyšuje. K spovedi a Večeri Pánovej býva v ECAV zvykom chodievať ,nalačno´,“ dodáva Mihočová-Kmecová. Vo všeobecnosti je však pôst v ECAV dobrovoľný. K prísnemu pôstu sú veriaci pozvaní len na Veľký piatok. To, čo spája rímskokatolíkov a evanjelikov je aj fialová liturgická farba ako symbol smútku a pokánia. Gréckokatolíci používajú tmavú alebo tmavočervenú farbu.

Pôstne obdobie sprevádzajú aj rôzne iniciatívy. Združenie mladých Laura už po piaty raz odštartovalo sériu krátkych duchovných zamyslení Forty For You. „Uvedomujeme si veľkosť online sveta, v ktorom žijú mladí ľudia a tiež jeho možnosti a preto chceme využiť aj tento priestor na evanjelizáciu,“ uviedla pre Tlačovú kanceláriu KBS spolukoordinátorka projektu Lucia Chmelová. Okrem facebooku sa zamyslenia budú dať prečítať aj na www.laura-mladez.sk a www.40dni.sk.

Monika Marušicová

Článok je aktualizáciou textu, ktorý vyšiel 5.3.2014.

Foto: wikipedia.org

Odporúčame

František novým kardinálom: Majte zmysel pre spravodlivosť

František novým kardinálom: Majte zmysel pre spravodlivosť

Pápež František vymenoval 20 nových kardinálov. Prišiel aj Benedikt XVI.Dvojdňové riadne konzistórium (poradné stretnutie) kardinálskeho zboru vyvrcholilo kreovaním 20 nových kardinálov. Ich mená pápež František oznámil ešte začiatkom roka. Medzi vyvolenými chýbal 96-ročný kolumbijský kardinál José...

František vyzýva k modlitbám za Ukrajinu

František vyzýva k modlitbám za Ukrajinu

V stredu sa v Minsku začali mierové rokovania o kríze na Ukrajine. Pápež František opakovane vyzýva k modlitbám za mier v tejto krajine. O niekoľko dní sa osobne stretne s ukrajinskými biskupmi. Svätá stolica pozorne sleduje krízu na Ukrajine, uviedol vo vyhlásení hovorca Svätej stolice Federico Lom...

Mladí katolíci nie sú jednofarební (videokomentár)

Mladí katolíci nie sú jednofarební (videokomentár)

Na slovenský katolicizmus existuje niekoľko stereotypných názorov. Jeden z nich tvrdí, že viera je záležitosťou starých ľudí, ktorí  žijú najmä na vidieku. Skutočnosť je však iná.  Na Slovensku postupne dozrela ponovembrová generácia veriacich. Majú okolo 30 rokov, nie sú už poznačení prednovembrový...