Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. 02. 2015, 16:26

Vatikán pripravuje zmeny v riadení a pri ochrane detí

Vo Vatikáne sa minulý týždeň pohybovalo ešte viac mužov v purpure ako zvyčajne. Víkendové uvedenie 20 nových kardinálov do kardinálskeho zboru nebolo jediným dôvodom. vatican_pope549482221788.jpg Slávnostnému kreovaniu nových kardinálov, ktorého sa zúčastnil aj emeri...

Vatikán pripravuje zmeny v riadení a pri ochrane detí

Vo Vatikáne sa minulý týždeň pohybovalo ešte viac mužov v purpure ako zvyčajne. Víkendové uvedenie 20 nových kardinálov do kardinálskeho zboru nebolo jediným dôvodom.

Slávnostnému kreovaniu nových kardinálov, ktorého sa zúčastnil aj emeritný pápež Benedikt XVI., predchádzala séria pracovných stretnutí. Trojdňové plenárne zasadnutie Pápežskej komisie pre ochranu maloletých vystriedalo trojdňové zasadanie deväťčlennej Rady kardinálov.

Na konci pracovného týždňa pricestovali aj zvyšní kardináli, aby ich kolegovia z oboch spomenutých orgánov informovali o postupe prác pri zvyšovaní ochrany maloletých v cirkevnom prostredí a reforme Rímskej kúrie.

Počet pápežských rád sa zníži

Minulý týždeň sa už ôsmykrát stretla „veľká deviatka“. Ide o ôsmich kardinálov a jedného arcibiskupa, ktorých v septembri 2013 František poveril prípravou reformy Rímskej kúrie. Pravidelné diskusie zatiaľ nepriniesli očakávaný výsledok – návrh dokumentu, ktorým budú nanovo prerozdelené úrady Rímskej kúrie a ich kompetencie. Kúria tak naďalej funguje podľa apoštolskej konštitúcie Pastor bonus, ktorú ešte v roku 1988 schválil pápež Ján Pavol II.

Známe sú už aspoň prvé predbežné závery. Najmenej šesť pápežských rád bude zlúčených do dvoch nových „superdikastérií“. S najväčšou pravdepodobnosťou vznikne Kongregácia pre laikov, rodinu a život a Kongregácia pre charitu, spravodlivosť a pokoj. Podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho sa zatiaľ nehovorilo o spájaní skupiny vatikánskych úradov, ktoré sa venujú vzdelávaniu a kultúre.

"Reforma nie je sama o sebe cieľom, ale prostriedkom."
Pápež František

Zdieľať

„Reforma nie je sama o sebe cieľom, ale prostriedkom pre vydávanie silného kresťanského svedectva; pre podnietenie efektívnejšej evanjelizácie; na podporu plodnejšieho ekumenického ducha; pre povzbudenie ku konštruktívnejšiemu dialógu so všetkými,“ vysvetlil zmysel reformy pápež František.    

Keďže nový organizačný dokument stále nie je vo fáze bezprostrednej finalizácie a jeho príprava si vyžiada ešte dosť času, podľa hovorcu Lombardiho budú niektoré čiastkové reformy uvádzané do praxe priebežne a nebude sa čakať až na uzavretie celej reštrukturalizácie.

Tresty za nezodpovednosť biskupov

Ešte pred stretnutím „veľkej deviatky“ sa vo Vatikáne konalo prvé plenárne zasadanie Pápežskej komisie pre ochranu maloletých. Jednou z hlavných tém bola priama zodpovednosť biskupov za riešenie deliktov v ich diecézach. Diskutovalo sa aj o sankciách, ktoré by biskupom hrozili za ľahostajný prístup.

Opatrenia proti sexuálnym deliktom pripravujú aj slovenskí biskupi.

Návrhy komisie budú predložené na posúdenie pápežovi. Jeho postoje k problematike zneužívania sú dlhodobo známe. „Niet absolútne žiadneho miesta v službe pre tých, ktorí zneužívajú maloletých,“ nanovo zdôraznil v liste, ktorý začiatkom februára zaslal všetkým predsedom biskupských konferencií a rehoľným predstaveným.

Pápežskú komisiu pre ochranu maloletých zriadil pápež František v decembri 2013. Reagoval tak na návrh Rady kardinálov, ktorej členom je aj predseda komisie, kardinál Séan Patrick O´Malley. Koncom minulého roka František rozšíril jej zloženie. Zo 17 členov sú desiati laici – medzi nimi aj dve obete sexuálneho zneužívania. Obaja vyhlásili, že ak sa návrhy komisie nebudú uplatňovať v praxi, opustia jej rady.    

Imrich Gazda

Foto: TASR/AP

Odporúčame

František novým kardinálom: Majte zmysel pre spravodlivosť

František novým kardinálom: Majte zmysel pre spravodlivosť

Pápež František vymenoval 20 nových kardinálov. Prišiel aj Benedikt XVI.Dvojdňové riadne konzistórium (poradné stretnutie) kardinálskeho zboru vyvrcholilo kreovaním 20 nových kardinálov. Ich mená pápež František oznámil ešte začiatkom roka. Medzi vyvolenými chýbal 96-ročný kolumbijský kardinál José...

František vyzýva k modlitbám za Ukrajinu

František vyzýva k modlitbám za Ukrajinu

V stredu sa v Minsku začali mierové rokovania o kríze na Ukrajine. Pápež František opakovane vyzýva k modlitbám za mier v tejto krajine. O niekoľko dní sa osobne stretne s ukrajinskými biskupmi. Svätá stolica pozorne sleduje krízu na Ukrajine, uviedol vo vyhlásení hovorca Svätej stolice Federico Lom...

Mladí katolíci nie sú jednofarební (videokomentár)

Mladí katolíci nie sú jednofarební (videokomentár)

Na slovenský katolicizmus existuje niekoľko stereotypných názorov. Jeden z nich tvrdí, že viera je záležitosťou starých ľudí, ktorí  žijú najmä na vidieku. Skutočnosť je však iná.  Na Slovensku postupne dozrela ponovembrová generácia veriacich. Majú okolo 30 rokov, nie sú už poznačení prednovembrový...