Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. marec 2015

Nie som tieňový pápež, hovorí Benedikt XVI.

Nie emeritný pápež, ale otec Benedikt. Takto chcel byť oslovovaný Benedikt XVI., ktorý pred dvoma rokmi zanechal pápežský stolec.  V ojedinelom rozhovore, ktorý koncom minulého roka "otec Benedikt" poskytol denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, prezradil doteraz neznáme informácie.  Benedikt XV...

Nie emeritný pápež, ale otec Benedikt. Takto chcel byť oslovovaný Benedikt XVI., ktorý pred dvoma rokmi zanechal pápežský stolec. 

V ojedinelom rozhovore, ktorý koncom minulého roka "otec Benedikt" poskytol denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, prezradil doteraz neznáme informácie. 
Benedikt XVI. bol podľa vlastných slov príliš slabý a unavený, aby sa vzoprel titulu emeritný pápež. “Napíšte to, možno to ľuďom pomôže,” zdôraznil rímskemu dopisovateľovi nemeckého denníka Jörgovi Bremerovi, s ktorým viedol polhodinový rozhovor. Jeho súhrn priniesla aj česká redakcia Vatikánskeho rozhlasu.
Pri zriedkavých verejných vyjadreniach Benedikt XVI. nezabúda zdôrazniť, že nemá žiadne pochybnosti o správnosti svojho rozhodnutia. Zároveň opakovane vyzdvihuje pôsobenie súčasného pápeža, s ktorým sa podľa vlastných slov stretá častejšie ako je všeobecne známe. “Máme spolu veľmi dobré kontakty,” povedal emeritný pápež pre nemecký denník.
K téme
Napriek tomu sa z času na čas objavia tvrdenia o Benediktových nepriamych polemikách s Františkom. Naposledy počas októbrovej synody biskupov o rodine. Benedikt XVI. pri tejto príležitosti prepracoval svoju esej O otázke nerozlučnosti manželstva z roku 1972. 
V prepracovanom texte koriguje svoj pôvodný názor, že povolenie k účasti na svätom prijímaní pre ľudí v druhom manželstve sa v niektorých prípadoch kryje s kresťanskou tradíciou.
V upravenej eseji Benedikt trvá na tom, že rozvedení a opätovne zosobášení môžu k Eucharistii pristúpiť len po kanonickej anulácii predchádzajúceho zväzku. Zároveň však zdôrazňuje zapájanie týchto ľudí do cirkevného života, vrátane možnosti byť krstnými rodičmi. 
To, že by sa vmiešaval do synodálnych diskusií a bol akýmsi tieňovým pápežom však Benedikt označil za úplný nezmysel.
Imrich Gazda

Foto: news.va

Inzercia

Odporúčame

Pápež František sa zúčastnil duchovných cvičení

Pápež František sa zúčastnil duchovných cvičení

Svätý Otec s členmi Rímskej kúrie počas minulého týždňa absolvoval duchovné cvičenia. Exercitátor ich varoval aj pred alkoholizmom, prejedaním a inými neresťami. Exercície, ktoré sa rovnako ako minulý rok konali v mestečku Arricia neďaleko Ríma, trvali šesť dní. Viedol ich karmelitán Bruno Secondi...

František pobúril Mexičanov. Varuje pred mexikanizáciou

František pobúril Mexičanov. Varuje pred mexikanizáciou

František s mexickým prezidentom Enriquem Nietom. Súkromný email pápeža Františka vyvolal diplomatickú roztržku medzi Mexikom a Vatikánom.Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi musel opäť raz vysvetľovať pápežove slová. "Dúfajme, že ešte máme čas, aby sme zabránili mexikanizácii. Hovoril som s ni...

Rímski bezdomovci rozdávali Františkove knihy

Rímski bezdomovci rozdávali Františkove knihy

Účastníci nedeľnej modlitby Anjel Pána na Námestí sv. Petra si odniesli darček priamo od pápeža. Vreckovú publikáciu Dbaj o svoje srdce im rozdala stovka bezdomovcov. "Tí, ktorí sú sami v núdzi, nám tu na námestí prinesú veľké bohatstvo: bohatstvo našej viery, aby sme dbali o svoje srdce," oznámil...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.