Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. apríl 2019

Nečuduj sa, ak Boh dovolí zlo

Boh dovolí zlo, súhlasí so smrťou Syna pre úsudok, ktorý uniká ľudskému chápaniu.
Nečuduj sa, ak Boh dovolí zlo

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu.

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

„Pozri, tvoj kráľ prichádza k tebe, spravodlivý a víťazný, pokorný, sediaci na oslovi... Národom zvestuje pokoj“ (Zachariáš 9,9.10).

 

Vstupom do Jeruzalema sa Ježiš dobrovoľne vydáva na smrť, a to podľa plánu, ktorý nie je plodom náhody, ale zodpovedá Božiemu projektu spásy. Boh dovolí zlo, súhlasí so smrťou Syna pre úsudok, ktorý uniká ľudskému chápaniu.

Tento projekt spásy, ktorý sa vypĺňa odsúdením na smrť Služobníka, nachádza svoju anticipáciu v postave Služobníka Jahveho, muža bolestí, odmietnutého a opovrhnutého, vedeného na zabitie pre naše zločiny, zdrveného pre naše neprávosti (Izaiáš 52, 13 - 53, 12). Ježišovo utrpenie uskutočňuje starozákonné proroctvo.

Z Augustínovho diela „Výklad k žalmom“ (En. in Ps. 61,22):

Koľko dobra nám prinieslo Kristovo utrpenie!

Áno, bratia, bola potrebná krv spravodlivého, aby bol zrušený rozsudok, ktorý odsudzoval hriešnikov. Bol nám potrebný príklad trpezlivosti a pokory; bolo potrebné znamenie kríža na porazenie diabla a jeho anjelov (porov. Kol 2,14. 15).

Inzercia

Utrpenie nášho Pána bolo nám potrebné; totiž skrze Pánovo utrpenie bol vyslobodený svet. Koľko dobra nám prinieslo Pánovo utrpenie! A predsa utrpenie tohto spravodlivého človeka by sa nevyplnilo, keby neboli nespravodliví, ktorí zabili Pána.

A teda? Azda treba dobro, ktoré nám prišlo z Pánovho utrpenia, pripísať bezbožníkom, ktorí zabili Krista? V žiadnom prípade. Oni chceli zabiť, Boh to dovolil. Oni by boli vinní, aj keby to mali len v úmysle; čo sa však týka Boha, on by nedopustil zločin, ak by to nebolo vhodné.

Koľko úžitku a aký úžitok prichádza spravodlivému skrze zlo vykonané nespravodlivým! Toto je veľkosť Boha: byť autorom dobra, ktoré robíš, a vedieť vyťažiť dobro aj z tvojho zla. Zdieľať

Akým zlom bolo pre Krista byť vydaný na smrť? Zlými boli určite tí, ktorí chceli vykonať zlo; ale nič zlého sa nestalo tomu, ktorého trýznili. Bolo zabité smrteľné telo, ale smrťou bola zabitá smrť a nám bolo ponúknuté svedectvo trpezlivosti a bol nám predstavený anticipovaný dôkaz, ako vzor, nášho vzkriesenia.

Koľko úžitku a aký úžitok prichádza spravodlivému skrze zlo vykonané nespravodlivým! Toto je veľkosť Boha: byť autorom dobra, ktoré robíš, a vedieť vyťažiť dobro aj z tvojho zla. Nečuduj sa teda, ak Boh dovolí zlo. Dovolí ho pre svoj úsudok; dovolí ho v rámci určitej miery, počtu a závažnosti. Pri Bohu niet nespravodlivosti.

Čo sa týka teba, usiluj sa patriť len jemu, do neho vkladaj svoju nádej; nech je on tvojou posilou, tvojou spásou; v ňom nech je tvoje bezpečné miesto, veža tvojej pevnosti. Nech je on tvojím útočiskom a uvidíš, že nedovolí, aby si bol pokúšaný nad svoje sily (1Kor 10, 13); práve naopak, s pokušením ti dá prostriedok, aby si vyšiel ako víťaz zo skúšky.

Je to naozaj znamenie jeho moci dovoliť, aby si podstúpil pokušenie; rovnako je znamením jeho milosrdenstva nedovoliť, aby na teba prišli väčšie skúšky, ako môžeš zniesť.

Božia je moc a tvoje je milosrdenstvo, Pane; ty odplatíš každému podľa jeho skutkov.

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Prameň liturgie

Prameň liturgie

V srdci všetkého je liturgické konanie, úplne jednoduchá vec – vziať, požehnať, lámať a dávať chlieb a vziať, požehnať a dávať kalich s vínom a vodou.