Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. apríl 2019

Slzy, spev a modlitby. Požiar Notre-Dame bol chvíľou duchovného vzopätia

Uprostred pohnutia nad tragédiou katedrály Notre-Dame sa parížskymi ulicami niesli modlitby a nábožné piesne. Pozrite si niekoľko videozáberov.
Slzy, spev a modlitby. Požiar Notre-Dame bol chvíľou duchovného vzopätia

Modliaci sa ľudia počas katastrofálneho požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži 15. apríla 2019. Foto: TASR/AP

Svet obletel najmä dojímavý videozáznam mladých ľudí, ktorí na kolenách spievali francúzsku verziu modlitby Ave Maria. Video nakrútil novinár Ignacio Gil zo španielskych novín El Mundo.

Od zverejnenia na jeho twitterovom účte má už viac ako 14,2 milióna pozretí. Gil z miesta pre svoje noviny napísal reportáž s názvom Ticho, slzy a Ave Maria v najtemnejšej noci Paríža.

Podľa niektorých zdrojov bolo iniciátorom spevov katolícke Spoločenstvo Jeruzalem, ktorého zakladajúca farnosť so sídlom v Kostole sv. Gervázia a Protázia sa nachádza neďaleko katedrály Notre-Dame.

Spoločenstvo v roku 1976 založil kňaz Pierre-Marie Delfieux, vtedajší kaplán na parížskej Sorbonne. Pozostáva z mníšskych a laických bratstiev, schválil ho kardinál Jean Marie Lustiger, neskôr aj Kongregácia pre náuku viery a dnes má viac ako tristo členov vo viacerých mestách vo svete.

Zameriava sa na život v modlitbe, jeho misiou je „rozjímavým a bratským životom zjavovať Božiu prítomnosť v srdci sveta, uprostred miest, slúžiť a pripájať sa k tým, ktorí hľadajú Boha“.

Pozrite si zopár ďalších videozáznamov, ako sa k ich spevom a modlitbám spred katedrály pripojili aj ďalší Parížania a ako ich zachytili okoloidúci.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame