Kostoly na Srí Lanke ostávajú zatvorené, Pápežské misijné diela žiadajú o pomoc

Kostoly na Srí Lanke ostávajú zatvorené, Pápežské misijné diela žiadajú o pomoc

Rodinní príbuzní smútia nad rakvami s pozostatkami svojich príbuzných. Foto – TASR/AP

Počet obetí útokov stúpa aj dva týždne po krvavých udalostiach.

Počet obetí veľkonočných útokov na kostoly a hotely na Srí Lanke stúpol na 257. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.

Konečný počet obetí útokov na tri hotely a tri kostoly v meste Kolombo, ku ktorým došlo 21. apríla, bude ešte vyšší, upozornili srílanské úrady. Nárast obetí nastal v dôsledku ďalších úmrtí zranených ľudí v nemocniciach.

Do nemocníc prijali 496 zranených, z ktorých sa 47 ešte stále nachádza v starostlivosti lekárov a 12 ľudí je na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Predstavitelia srílanskej katolíckej cirkvi vo štvrtok uviedli, že v dôsledku obáv z ďalších útokov nedeľné omše počas najbližšej nedele 5. mája neobnovia. Malo sa tak stať prvýkrát, odkedy došlo k útokom.

Cirkev na Srí Lanke dostala totiž informácie o ďalších dvoch možných útokoch na kostoly, uviedol vo štvrtok hovorca kardinála Malcolma Ranjitha. „Na odporúčanie bezpečnostných zložiek sme sa rozhodli, že omše sa nebudú konať ani v jednom kostole,“ povedal hovorca pre AFP.

Pri koordinovaných útokoch na kostoly a hotely na Srí Lanke, ktoré spáchalo na Veľkonočnú nedeľu deväť samovražedných atentátnikov, zahynulo vyše 250 ľudí vrátane mnohých detí a najmenej 40 cudzincov. K odpáleniu bômb sa hlási Islamský štát, srílanská vláda však pripisuje zodpovednosť za tieto činy miestnej skupine Národné monoteistické spoločenstvo (NTJ).


Národný riaditeľ Pápežských misijných diel na Srí Lanke Basil Fernando počas návštevy ženy zranenej pri útoku na jeden z kostolov. Jej manžel aj obe deti zahynuli. Foto – PMD

„Drahí priatelia na Slovensku, prosím, modlite sa za ľudí na Srí Lanke a pomôžte nám,“ vyzval Slovákov národný riaditeľ Pápežských misijných diel na Srí Lanke Basil Fernando.

Na jeho výzvu reagoval národný riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku Ivan Kňaze, ktorý vyhlásil finančnú zbierku na pomoc postihnutým teroristickými útokmi. 

Svoje príspevky a dary môžete posielať na účet Pápežských misijných diel:

SK65 3100 0000 0040 0025 6602 (Prima Banka)

Variabilný symbol: 333

Do poznámky uveďte svoju adresu alebo e-mail.

Ďakujeme vám veľmi pekne za vašu podporu!

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo