František pricestoval na historicky prvú návštevu Severného Macedónska

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
František pricestoval na historicky prvú návštevu Severného Macedónska

Prezident Severného Macedónska Gjorge Ivanov víta pápeža Františka po jeho pristátí na letisku v Skopje. Foto: TASR/AP

Pápež prišiel do Severného Macedónska z Bulharska v rámci svojej trojdňovej cesty po Balkáne.

Pápež František chce povzbudiť integráciu Severného Macedónska do Európy po vyriešení názvoslovného sporu krajiny so susedným Gréckom. Podľa jeho slov bude z lepšej európskej účasti profitovať celý región.

Pápež zároveň ocenil kultúrnu, náboženskú a etnickú rozmanitosti krajiny. Vyhlásil, že takáto koexistencia by mala byť príkladom aj pre iných a "je veľmi dôležitá pre začlenenie medzi štáty Európy", informuje tlačová agentúra AP.

Hlava katolíckej cirkvi sa v prezidentskom paláci v hlavnom meste Skopje stretla s macedónskymi vládnymi predstaviteľmi. 

Pápež František pricestoval v utorok do Severného Macedónska na vôbec prvú pápežskú návštevu tejto balkánskej krajiny. Pápeža na letisku v hlavnom meste Skopje privítali prezident Gjorge Ivanov a premiér Zoran Zaev.

Pápeža po prílete tradične privítali chlebom a soľou, informuje tlačová agentúra AFP.

Pápež pricestoval do Severného Macedónska z Bulharska v rámci svojej trojdňovej cesty po Balkáne. Obe krajiny sú prevažne pravoslávne a František chce zlepšiť vzťahy medzi Vatikánom a pravoslávnymi veriacimi.

K téme:
Pápež pricestoval na niekoľko hodín do Severného Macedónska Zdieľať

Katolíci tvoria v Severnom Macedónsku s 2,1 milióna obyvateľov menej než jedno percento. Krajina je tiež domovom značnej komunity albánskych moslimov, ktorí tvoria približne štvrtinu celkovej populácie. František pred návštevou vyzdvihol zmes kultúr, náboženstiev a etník v tejto krajine, ktorá leží na križovatke Východu a Západu.

Pápež na hlavnom námestí v Skopje odslúži omšu pre 15 000 zúčastnených, medzi ktorými sa očakávajú i katolícki pútnici z okolitých krajín ako Chorvátsko a Albánsko. Pápež sa následne stretne s duchovnými lídrami pri pamätníku Matky Terezy, ktorá sa narodila do albánskej rodiny v Skopje, keď bolo mesto súčasťou bývalej Osmanskej ríše.

Severomacedónsky katolícky biskup Kiro Stojanov označil pápežovu návštevu za "silný impulz" pre pokračovanie krajiny v "demokratizácii spoločnosti", ako aj pre podporu spravodlivosti a rovnosti.

Františkova návšteva prichádza dva dni po tom, ako si Severomacedónčania zvolili v druhom kole prezidentských volieb za novú hlavu štátu Steva Pendarovského, a niekoľko mesiacov po tom, ako krajina zmenou svojho názvu ukončila desaťročia trvajúci názvoslovný spor so susedným Gréckom.


Prezident Severného Macedónska Gjorge Ivanov víta pápeža Františka po jeho pristátí na letisku v Skopje. Foto - TASR/AP

František sa počas návštevy Bulharska zastal migrantov

Vážna situácia trpiacich imigrantov a utečencov je "krížom ľudstva", uviedol v pondelok pápež František počas svojej návštevy Bulharska, ktorého vláda zastáva skeptický postoj voči migrantom. Informovala o tom agentúra Reuters. 

V druhý deň návštevy Bulharska sa pápež stretol s približne 50 dospelými a ich deťmi v utečeneckom stredisku v hlavnom meste Sofia, ktorým pomáha miestna katolícka charita. 

"Svet migrantov a utečencov je dnes trochu ako kríž, kríž ľudstva, kríž, ktorý musia niesť mnohí ľudia," povedal pápež prítomným po tom, ako si vypočul niektoré ich príbehy a spev detí. Stredisko, ktoré sídli v bývalej budove školy, pomáha migrantom najmä zo Sýrie, Afganistanu a Iraku.

Jeden z predstaviteľov utečeneckého strediska pápežovi povedal, že na znak dialógu medzi náboženstvami sa na pomoc migrantom dobrovoľne prihlásili ľudia všetkých vierovyznaní vrátane mnohých moslimov. 

Pápež neskôr odletel do mesta Rakovski na juhu Bulharska, prevažne rímskokatolíckeho mesta v pravoslávnej krajine, kde odslúži omšu spojenú so svätým prijímaním. 


Pápež František počas celebrovania bohoslužby v Kostole svätého srdca v bulharskom meste Rakovski. Foto - TASR/AP

Pápež František pricestoval do Bulharska. Začal trojdňové balkánske turné

Pápež František pricestoval v nedeľu do Bulharska, čím začal trojdňovú návštevu Balkánu. V rámci tohto turné urobí ústretové gesto voči pravoslávnym kresťanom a uctí si aj pamiatku Matky Terezy z Kalkaty, približuje agentúra DPA.

Na letisku v hlavnom meste Sofia privítal najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi bulharský premiér Bojko Borisov spolu so štyrmi deťmi v ľudovom kroji.

Prečítajte si aj
Historicky druhý pápež pricestuje do Bulharska Zdieľať

František sa stretol s patriarchom bulharskej pravoslávnej cirkvi biskupom Neofytom a potom sa pomodlil v pravoslávnom chráme. 

František je v poradí druhým pápežom, ktorý navštívil Bulharsko od roku 2002, keď tam zavítal Ján Pavol II. Pre Severné Macedónsko je návšteva najvyššieho predstaviteľa katolíckej cirkvi vôbec prvou.


František požehnáva deťom oblečeným v tradičných krojoch počas privítania po prílete na letisku v Sofii. Foto - TASR/AP

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo