Kiska prekvapil. Nielen Vatikán (komentár)

Prezident Andrej Kiska počas návštevy Vatikánu pripravil dvojnásobné prekvapenie: pri rozhovore s pápežom a na svojom facebookovom profile.

Prezident Kiska sa s pápežom Františkom rozprával medzi štyrmi očami vyše pol hodiny. O témach súkromného (!) rozhovoru informoval v rozsiahlom statuse na sociálnej sieti Facebook. Krst detí slobodných matiek, udeľovanie svätého prijímania rozvedeným či situácia arcibiskupa Róberta Bezáka pritom nepatria medzi bežné štátnické témy.

Zaujímavosťou je, že oficiálna správa Tlačového strediska Svätej stolice nespomína ani jednu z týchto oblastí. Tým, že Kiska považoval za potrebné zvýrazniť ich, len upevnil svoj imidž ľudového prezidenta, ktorý sa zaujíma o problémy bežných ľudí.

K téme
Prezident Kiska hovoril s pápežom Františkom o arcibiskupovi Bezákovi

Téma odvolaného arcibiskupa Bezáka, o ktorej sa pápež a prezident zhovárali, bola prekvapením číslo 2. Možno sa na to pozrieť z viacerých hľadísk. Samotný arcibiskup Bezák, jeho podporovatelia, aj mnohí Slováci sa otvoreniu tejto témy určite potešili. Pre Svätú stolicu bolo nesporne silným signálom, že prezident republiky považoval za potrebné hovoriť o emeritnom arcibiskupovi.

Z politického hľadiska však išlo o neštandardné až nediplomatické gesto, keďže prezident sa vyjadroval k vnútorným záležitostiam Katolíckej cirkvi. Mnohí by sa určite pozerali s nevôľou, keby sa pápež vyjadroval ku konkrétnym personálnym otázkam v slovenskej spoločnosti.

Tej by však určite prospelo – rovnako ako samotnému arcibiskupovi Bezákovi – keby sa neštandardná situácia vyčistila a bývalý trnavský arcibiskup by bol zaradený do riadneho cirkevného života

Imrich Gazda


Foto: prezident.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo