Pápež dokončil novú encykliku

Encyklika pápeža Františka o životnom prostredí by mala vyjsť koncom mája alebo začiatkom júna.

Kancelár Pápežskej akadémie vied Marcelo Sánchez Sorondo pre Vatikánsky rozhlas povedal, že pápež František už dopísal svoju novú encykliku. Dávnejšie je známe, že sa v nej venuje ochrane životného prostredia. Nepôjde však o enviromentálny dokument. Pod ekológiou pápeži nechápu len ochranu prírody, ale celého ľudského prostredia.

"Predošlí pápeži pripomínali ľudskú ekológiu, úzko spojenú s ekológiou životného prostredia," povedal František počas jednej z generálnych audiencií v roku 2013. "Prežívame čas krízy. Vnímame ho v životnom prostredí, ale predovšetkým ho vidíme v človeku. Ľudská osoba je v nebezpečenstve, toto je zjavné, dnes je v ohrození človek. Toto je naliehavou žiadosťou ľudskej ekológie!"

Františkov nový dokument majú teraz v rukách prekladatelia do svetových jazykov. Ak nedôjde ku komplikáciám, encyklika by mala vyjsť v priebehu mesiaca.

Súčasný pápež už v júni 2013 vydal encykliku Lumen fidei. Zaujímavosťou je, že ju napísal ešte jeho predchodca Benedikt XVI. Pred svojou rezignáciou začiatkom roka 2013 ju už nestihol vydať. Spravil tak až František, ktorý dopracoval niektoré jej časti.

Imrich Gazda

Foto: facebook.com/VaticanRadioEnglish

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo