Čestný patriarcha Filaret vyvoláva zmätok medzi ukrajinskými veriacimi

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čestný patriarcha Filaret vyvoláva zmätok medzi ukrajinskými veriacimi

Čestný patriarcha Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny Filaret. Foto: wikimedia

Moskva je síce „tretím Rímom“, ale Kyjev je „matkou všetkých ruských miest“.  

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Odštiepením z pravoslávnej cirkvi v jurisdikcii Moskovského patriarchátu vznikli v priebehu prvej a druhej štátnej nezávislosti na Ukrajine dve schizmatické cirkevné štruktúry nezávislé od Moskvy: Ukrajinská autokefálna pravoslávna cirkev (1921) a Ukrajinská pravoslávna cirkev Kyjevského patriarchátu (1992).

Zásadný krok k obnove jednoty pravoslávia na Ukrajine po vyše štvrťstoročí taktizovania Moskovského patriarchátu podnikol napokon Konštantínopolský ekumenický patriarchát, ktorý odňal Moskovskému patriarchátu jurisdikciu nad Ukrajinou a 15. decembra 2018 zorganizoval v Kyjeve zlučujúci koncil. Novozaloženej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny 6. januára 2019 Konštantínopolský ekumenický patriarchát priznal autokefáliu.

Keďže drvivá väčšina ukrajinských hierarchov verných Moskve odignorovala zlučujúci koncil a Moskovský patriarchát odmieta uznať povýšenie Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny na kánonickú národnú cirkev, na Ukrajine naďalej pôsobí aj kánonická autonómna Ukrajinská pravoslávna cirkev Moskovského patriarchátu.

Čas je najlepší liečiteľ

Hoci zjednotenie ukrajinského pravoslávia vyzerá dnes beznádejne, historickým faktom zostáva, že osamostatňovanie národných cirkví sa nikdy nezaobišlo bez konfliktov podobných tomu dnešnému medzi Konštantínopolom a Moskvou. No zakaždým napokon platilo, že čas zahojí všetky rany.

Pekne to ilustruje príbeh gréckeho pravoslávia, ktoré bolo celé stáročia v jurisdikcii Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. Až v súvislosti s gréckymi úsiliami o nezávislosť v 19. storočí, keď sa Gréci dokázali oslobodiť spod nadvlády Osmanskej ríše, došlo k prerušeniu vzťahov medzi gréckou cirkvou a Konštantínopolským ekumenickým patriarchátom.

V roku 1833 sa grécka cirkev jednostranne vyhlásila za autokefálnu, čo narazilo na masívnu kritiku nielen na strane patriarchátu, ale aj samotného nezávislého Grécka. Po dlhotrvajúcich sporoch napokon v júni 1850 Konštantínopolský ekumenický patriarchát uznal autokefáliu gréckej cirkvi. Nestalo sa tak azda aj na naliehanie Moskvy?

Rolu mediátora v spore okolo ukrajinského pravoslávia vzal na seba najvyšší predstaviteľ autokefálnej Cyperskej pravoslávnej cirkvi. Faktom je, že autokefáliu Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny dosiaľ neuznala okrem Konštantínopolu žiadna iná autokefálna cirkev.

Problémový čestný patriarcha

Priznanie autokefálie Konštantínopol podmieňoval zjavne tým, že najvyšší predstaviteľ novozaloženej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny sa musí uspokojiť s titulom „metropolita Kyjeva a celej Ukrajiny“. Zjavne preto samozvaný „kyjevský patriarcha“ Filaret Denysenko nekandidoval na zlučujúcom koncile 15. decembra 2018 na post najvyššieho predstaviteľa novozaloženej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.

Metropolitom Kyjeva a celej Ukrajiny sa stal jeho tajomník Epifanij Dumenko. Zlučujúci koncil však priznal Filaretovi titul „čestný patriarcha“ Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.    

Cesta k jednote pravoslávia na Ukrajine si vyžiada ešte veľa času. Naznačuje to aj správanie čestného patriarchu Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny. 90-ročný Filaret Denysenko zjavne ešte nepomýšľa na „dobrú odpoveď na prísnom Kristovom súde“ (Liturgia sv. Jána Zlatoústeho), ale pomaly sa rozchádza s Pravoslávnou cirkvou Ukrajiny a pomýšľa na vytvorenie nezávislého patriarchátu.  

Hrdina Ukrajiny

Filaret Denysenko je považovaný za centrálnu postavu cirkevnej nezávislosti Ukrajiny. Tento niekdajší kyjevský metropolita v sovietskych časoch bol v roku 1990 považovaný za možného kandidáta na moskovského patriarchu. K tomu však nedošlo.

Keď sa v roku 1991 Sovietsky zväz rozpadol, Filaret sa postavil na stranu ukrajinského hnutia za nezávislosť a odštiepil sa od Moskovského patriarchátu a založil a dvadsaťsedem rokov ako samozvaný „kyjevský patriarcha“ viedol Ukrajinskú pravoslávnu cirkev Kyjevského patriarchátu. Tým  položil základný kameň ukrajinskej autokefálie. V tomto roku ukrajinský štát poctil Filareta Denysenka vyznamenaním „Hrdina Ukrajiny“.

Čestný patriarcha sa sťažuje na nedostatočnú pozornosť zo strany mladého metropolitu Epifanija, ktorý sa vraj s ním v tomto roku stretol nie viac ako päťkrát. Naopak, Filaret by chcel po boku Epifanija spoločne viesť stádo veriacich a brániť novozaloženú cirkev, predovšetkým po aprílových prezidentských voľbách, ktoré zosadili Petra Porošenka, veľkého ochrancu novozaloženej cirkvi.

Filaret žiada, aby bol spomínaný ako patriarcha na všetkých liturgiách Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, čo sa však deje len v niektorých chrámoch, zatiaľ čo Epifanij sa spomína všade.

Filaret naďalej považuje za aktívnu ním založenú jurisdikciu, keď sa v roku 1992 odštiepil od Moskvy, a pre svoje listy používa hlavičkový papier „Kyjevský patriarchát“. Filaret tvrdí, že konštantínopolský patriarcha Bartolomej ho „donútil“ vzdať sa kandidatúry na zlučujúcom koncile, inak by bol v čele novej cirkvi on a nová cirkev by mala patriarchálny status.  

Čestného patriarchu neuspokojuje metropolitný status priznaný Konštantínopolom v tomose o autokefálii ukrajinského pravoslávia, pretože ho robí úzko závislým od Ekumenického patriarchátu. Moskva je síce „tretím Rímom“, ale Kyjev je „matkou všetkých ruských miest“.  

Filaretove vyhlásenia vytvárajú veľký zmätok medzi veriacimi tam, kde značná časť kléru je ešte veľmi zviazaná s čestným patriarchom, no nechýbajú protesty laických veriacich proti neprimeranému zasahovaniu vyslúženého hierarchu do cirkevného života.  

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo