Pápež František: Interrupcia nikdy nie je správna. Nikdy!

Pápež František: Interrupcia nikdy nie je správna. Nikdy!

Foto – TASR/AP

Vyjadrenia pápeža prišli v čase, keď americké štáty Alabama a Missouri prijali protiinterrupčné zákony.

Pápež František v sobotu vyhlásil, že interrupciu nikdy nemožno ospravedlniť, dokonca ani vtedy, ak je plod ťažko postihnutý. Zároveň vyzval lekárov a kňazov, aby povzbudzovali rodiny, nech vydržia celé obdobie tehotenstva.

Pápež na audiencii s účastníkmi konferencie Áno životu povedal, že nesúhlas s umelým prerušením tehotenstva nie je záležitosťou náboženstva, ale ľudskosti. 

Medzi 400 účastníkmi konferencie boli aj desiati zástupcovia zo Slovenska. Manželia Andrej a Viera Hrádockí, ktorí ako lekári pracujú v odbore pediatrie, či páter Ján Ďačok, ktorý prednáša bioetiku na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme.

„Každé dieťa, ktoré sa hlási k životu v lone ženy, je darom, ktorý mení dejiny jednej rodiny: otca, matky, starých rodičov i malých súrodencov. A toto dieťa potrebuje byť prijaté, milované a opatrované. Vždy! Vždy!“ vyhlásil pápež.

Prečítajte si aj
Pápež: Potrat je ako najať si na riešenie problému nájomného vraha Zdieľať

„Na sociálnej úrovni strach a nepriateľstvo voči zdravotnému postihnutiu často privádzajú k voľbe abortu, ktorý definujú ako prax ,prevencie‘. Ale učenie Cirkvi v tomto bode je jasné: ľudský život je posvätný a nedotknuteľný a od používania prenatálnej diagnózy na selektívne účely treba dôrazne odrádzať, pretože je vyjadrením nehumánnej eugenickej mentality, ktorá oberá rodiny o možnosť prijať, objať a milovať svoje najslabšie deti,“ zdôraznil František, podľa ktorého lekári musia venovať starostlivosť aj deťom, ktoré sú odkázané na smrť hneď po pôrode či v krátkom čase po ňom. 

„Starať sa o tieto deti v skutočnosti pomáha rodičom spracovať smútok a prijať ho nielen ako stratu, ale ako etapu spoločnej cesty. To dieťa zostane v ich živote navždy. A oni ho mohli milovať. Veľakrát tých pár hodín, v ktorých žena môže poláskať svoje dieťatko, zanechá takú stopu v jej srdci, na ktorú nikdy nezabudne. A ona sa cíti – dovoľte mi to slovo – naplnená. Cíti sa mamou,“ apeloval pápež.

„Nikdy, nikdy neslobodno vyhasiť ľudský život ani najať vraha, aby sa vyriešil určitý problém. Potrat nikdy nie je odpoveďou, ktorú ženy a rodiny hľadajú,“ dodal na konci svojho príhovoru.

Tieto vyjadrenia pápeža prišli v čase, keď americké štáty Alabama a Missouri prijali protiinterrupčné zákony.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo