Pápež František: Interrupcia nikdy nie je správna. Nikdy!

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež František: Interrupcia nikdy nie je správna. Nikdy!

Foto – TASR/AP

Vyjadrenia pápeža prišli v čase, keď americké štáty Alabama a Missouri prijali protiinterrupčné zákony.

Pápež František v sobotu vyhlásil, že interrupciu nikdy nemožno ospravedlniť, dokonca ani vtedy, ak je plod ťažko postihnutý. Zároveň vyzval lekárov a kňazov, aby povzbudzovali rodiny, nech vydržia celé obdobie tehotenstva.

Pápež na audiencii s účastníkmi konferencie Áno životu povedal, že nesúhlas s umelým prerušením tehotenstva nie je záležitosťou náboženstva, ale ľudskosti. 

Medzi 400 účastníkmi konferencie boli aj desiati zástupcovia zo Slovenska. Manželia Andrej a Viera Hrádockí, ktorí ako lekári pracujú v odbore pediatrie, či páter Ján Ďačok, ktorý prednáša bioetiku na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme.

„Každé dieťa, ktoré sa hlási k životu v lone ženy, je darom, ktorý mení dejiny jednej rodiny: otca, matky, starých rodičov i malých súrodencov. A toto dieťa potrebuje byť prijaté, milované a opatrované. Vždy! Vždy!“ vyhlásil pápež.

Prečítajte si aj
Pápež: Potrat je ako najať si na riešenie problému nájomného vraha Zdieľať

„Na sociálnej úrovni strach a nepriateľstvo voči zdravotnému postihnutiu často privádzajú k voľbe abortu, ktorý definujú ako prax ,prevencie‘. Ale učenie Cirkvi v tomto bode je jasné: ľudský život je posvätný a nedotknuteľný a od používania prenatálnej diagnózy na selektívne účely treba dôrazne odrádzať, pretože je vyjadrením nehumánnej eugenickej mentality, ktorá oberá rodiny o možnosť prijať, objať a milovať svoje najslabšie deti,“ zdôraznil František, podľa ktorého lekári musia venovať starostlivosť aj deťom, ktoré sú odkázané na smrť hneď po pôrode či v krátkom čase po ňom. 

„Starať sa o tieto deti v skutočnosti pomáha rodičom spracovať smútok a prijať ho nielen ako stratu, ale ako etapu spoločnej cesty. To dieťa zostane v ich živote navždy. A oni ho mohli milovať. Veľakrát tých pár hodín, v ktorých žena môže poláskať svoje dieťatko, zanechá takú stopu v jej srdci, na ktorú nikdy nezabudne. A ona sa cíti – dovoľte mi to slovo – naplnená. Cíti sa mamou,“ apeloval pápež.

„Nikdy, nikdy neslobodno vyhasiť ľudský život ani najať vraha, aby sa vyriešil určitý problém. Potrat nikdy nie je odpoveďou, ktorú ženy a rodiny hľadajú,“ dodal na konci svojho príhovoru.

Tieto vyjadrenia pápeža prišli v čase, keď americké štáty Alabama a Missouri prijali protiinterrupčné zákony.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo