Osobnosti z komerčného sveta ostali z nášho festivalu prekvapené

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Osobnosti z komerčného sveta ostali z nášho festivalu prekvapené

Saleziánsky kňaz a riaditeľ Festivalu Lumen Ján Holubčík.

Rozhovor s riaditeľom Festivalu Lumen, saleziánom Jánom Holubčíkom

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Kedy a prečo vlastne vznikol Festival Lumen?

Úplne prvý ročník, pred 27 rokmi, bol v saleziánskom stredisku v Trnave. Prišli naň kresťanské spevácke zbory z okolitých farností. Účastníkom sa to páčilo a postupne sa akcia začala rozširovať. Vznikol organizačný tím, ktorý sa rozhodol vyjsť viac medzi ľudí do mesta a pripravili podujatie v športovej hale, kde pokračovali ďalšie ročníky. Vtedy to bolo ešte jednodňové podujatie. Potom začali pozývať kapely z celého Slovenska aj zo zahraničia.

Vtedy sa už festival konal na námestí?

Áno a tým to nabralo nový rozmer.

Aký?

Stal sa z toho prvý gospelový open-air festival na Slovensku. Všetky ostatné gospelové festivaly sú buď v športových halách, alebo na otvorenom priestranstve v prírode. Lumen festival je priamo v meste.

Z gospelových festivalov vlastne existujú ešte Godzone, Verím Pane a Campfest. To sú u nás asi najvýraznejšie podujatia tohto typu. Ako organizátori medzi sebou komunikujeme a rozmýšľame, ako v nich pokračovať. Zhodli sme sa, že je fajn, že každá má svoj výnimočný charakter a mladý človek si môže vybrať podľa toho, ktorá mu vyhovuje.

Godzone sa koná formou turné, je viac chválový, Campfest je zase v prírode spojený so stanovaním, je viac ekumenický a zameraný na rodiny. Verím Pane dáva veľký priestor začínajúcim slovenským kapelám.

Čím je špecifický Festival Lumen?

Asi najmä tým, že je mestským festivalom, ktorý chce zachytiť hľadajúcich mladých ľudí a sprostredkovať prvotný dotyk s vierou. Nie je to teda zamerané iba úzko na tých, ktorí už katolícku vieru žijú.  

Ako možno sprostredkovať vieru cez festival?

Môžu vidieť veľmi sympatickú tvár kresťanstva. Snažíme sa to pripraviť na profi úrovni, a tak vidia, že nie sme ľudia, ktorí sú niekde mimo, ale že dokážeme pripraviť niečo kvalitné a hodnotné, čo ich môže zaujať. A možno sa popritom dostanú aj bližšie k viere.
 


 

Na webe festivalu píšete, že jeho cieľom je evanjelizácia mladých. Nestretávate sa s výčitkou, že podujatie je príliš komerčné, a teda môžu zažiť iba povrchný duchovný zážitok?

Jasné, stretávame sa s kritikou, je to normálne.

Ako na to reagujete?

Je to len jedna časť z nášho konceptu evanjelizácie mladých. Program pre nich sa ako saleziáni snažíme založiť na pravidelných stretnutiach počas celého roka, potom na eventoch, kde sa menšie skupinky zídu raz za čas spolu a potom je tu festival pre všetkých. Pre účastníkov sme otvorení celý rok a pracujeme s nimi. Nie je to teda iba jednorazová udalosť.

O jej forme môžeme diskutovať. Každý rok sa bavíme o tom, či je to vhodné a atraktívne.

Na čo ste prišli?

Pre účastníkov sme otvorení celý rok a pracujeme s nimi. Nie je to teda iba jednorazová udalosť. Zdieľať

Festivaly sú pre túto generáciu príťažlivé. Keď sa mladí stretnú po letných prázdninách, pozerajú, kto má koľko náramkov z rôznych festivalov a podujatí. Myslíme si, že je to dobrá forma, a preto pri nej ostávame.

Opakujem, snažíme sa ňou zachytiť aj tých, ktorí vnímajú cirkev ako niečo zastarané, nesympatické a aktuálne iba pre babky v kostole. Majú šancu zistiť, že vieru žijú aj mladí ľudia a že je to niečo zaujímavé. A to už môže byť prvá injekcia k tomu, aby išli hlbšie a začali sa zaujímať, čo je za tým.

Darí sa to?

Vždy by sme chceli vyhodnocovať, či to má efekt a či to robíme dobre. Minulý rok sme napríklad dostali mail od jedného účastníka z Česka, ktorý nám napísal, že pôvodne išiel na festival iba kvôli obľúbenej kapele, no nakoniec sa okrem toho po dlhých rokoch vyspovedal. Takých odoziev máme viac.

Ale neviem či kritérium efektívnosti je to najdôležitejšie. Každý ročník, ktorý sa nám podarí zorganizovať, je pre nás malým zázrakom, najmä vďaka ľuďom, ktorí sú už dlhé mesiace predtým ochotní investovať svoj voľný čas do príprav. Oni sú pre mňa hlavným dôkazom, že Boh chce, aby sme v tom pokračovali. To je pre mňa hlavné kritérium.

Zvonku sa zdá, že jadrom podujatia sú hudobné vystúpenia gospelových kapiel. Je to tak?

Nie. Kapely a program na hlavnom stagei sú show, ktorá má zachytiť a prilákať ľudí. Tá je zvonku najviditeľnejšia. Sprievodný program, ktorý je roztrúsený po celom meste, je však pre nás dôležitejší ako ten na hlavnom stagei a stojí nás omnoho viac námahy pripraviť ho. Snažíme sa pozývať zaujímavých a hodnotných ľudí na workshopy, prednášky či diskusie. Okrem toho prebieha nonstop duchovný program. Ľudia môžu prísť na adoráciu, k dispozícii majú spovednú službu alebo sa stretávajú v rehoľnej kaviarni.

Pred niekoľkými rokmi ste začali pozývať na festival v rámci programu aj osobnosti komerčného sveta, či už hudobníkov, alebo diskutujúcich. Prečo?

Mali sme o tom veľkú debatu, boli na to rôzne názory a doposiaľ s tým nie sú všetci stotožnení. Nakoniec sme sa tak rozhodli práve kvôli tým mladým, ktorí nie sú priamo začlenení v cirkvi, ale chceme ich pritiahnuť. Pokiaľ nemajú tieto osobnosti za sebou nejaký veľký škandál a ich hodnoty nám nie sú vzdialené, tak sa nám to zdá ako dobrý ťah.

Máte od týchto osobností odozvy na festival? Čo hovoria?

Vlani napríklad vystúpila skupina No name. Igor Timko sa pred koncertom našich dobrovoľníkov pýtal, koľko im za to platia. Povedali mu, že to robia zadarmo. Najprv im neveril, a tak sa iba pousmial. Po vystúpení im povedal: „Už tomu rozumiem. Keď človek niečomu verí, chce to robiť kvalitne. Nečakal som, že kresťanský festival dokáže niečo také profi.“

Podobne reagovali aj ďalší, ktorí čakali, že to bude niečo amatérske a nakoniec ostali prekvapení.

Kedy sa začína festival chystať?

Prečítajte si tiež:
Godzone nie je emotívny zážitok na jeden večer Zdieľať

Už od októbra sa každý štvrtok od ôsmej večer do polnoci stretávame s organizačným tímom a plánujeme. Základný organizačný tím tvorí pätnásť ľudí. Na samotný víkend, keď sa koná akcia, pozývame dobrovoľníkov, ktorých je okolo 250. Keď som pred šiestimi rokmi vstupoval do vedenia festivalu, netušil som, koľko práce to bude vyžadovať.

Je náročné dotiahnuť svetovo známu gospelovú kapelu na Slovensko?

Záleží to na mene. Tento rok bude headlinerom skupina Hillsong Young & Free, čo je v súčasnosti asi špička vo svete gospelovej hudby. To, že prídu k nám, je výsledok trojročného vyjednávania. Pri iných zahraničných kapelách tiež závisí, či majú práve v tom čase koncerty v Európe a či majú voľno.

Každý ročník má nejakú tému. O čom bude ten najbližší?

Tohtoročným mottom je slovo „Follow“. Je to trochu provokácia. Chceme, aby mladí neboli pasívni, aby vyšli zo svojich komfortných chill zón a nepozerali na to, čo sa deje, len z diaľky, ale aby vstúpili do sveta, boli aktívni a zamysleli sa nad tým, koho chcú vo svojich životoch nasledovať.

Z čoho financujete festival?

Prevažne z darov dobrodincov a sponzorov. Časť peňazí financuje saleziánske združenie Domka a prispieva nám aj mesto Trnava.

V čom sa najviac zmenil festival oproti začiatkom?

Okrem veľkosti najmä v tom, pre koho je určený. Spočiatku išlo o menšie lokálne stretnutie zborov zo saleziánskeho prostredia. Dnes je cieľom priblížiť sa mladým, ktorí nemusia byť členmi cirkvi a hľadajú sa.

Čo je Festival LumenFestival gospelovej hudby organizovaný pravidelne začiatkom júna v Trnave. Počas svojej existencie sa stal najväčším gospelovým festivalom v strednej Európe. Tento rok oslávi svoje 27. narodeniny. Festival Lumen na Trojičnom námestí v Trnave navštevuje každoročne približne 8 000 ľudí. Na Trojičnom námestí v Trnave hrali okrem slovenských formácií aj kapely z USA, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Veľkej Británie, Nového Zélandu a Kanady. Súčasťou festivalu je taktiež blok workshopov a prednášok na aktuálne témy. Hlavným organizátorom je Domka – Združenie saleziánskej mládeže v spolupráci s rehoľou Saleziáni don Bosca a spoluorganizátorom mestom Trnava.

zdroj: festivallumen.sk

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo