Švajčiarska garda má 32 nových členov (+video)

Ste vizitkou Svätej stolice, odkázal členom Švajčiarskej gardy pápež František.

Slávnostnú prísahu zložilo 32 nových členov Pápežskej švajčiarskej gardy na Nádvorí sv. Damaza vo Vatikáne. „Prisahám verne, oddane a úctivo dodržiavať všetko, čo bolo v tejto chvíli prednesené. Boh a jeho svätí nech mi pomáhajú,“ prisahali noví regrúti. Dvadsiati štyria zložili sľub v nemčine, siedmi vo francúzštine a jeden v taliančine, informoval Vatikánsky rozhlas.

Každý z nich pritom položil ľavú ruku na štandardu a zdvihol pravicu s troma vztýčenými prstami odkazujúcimi na Najsvätejšiu trojicu.

Svedkami prísahy boli arcibiskup Giovanni Angelo Becciu, ktorý zastupoval Svätého Otca, veliteľ gardy Christoph Graf, predstavitelia Švajčiarskej konfederácie a rodinní príslušníci nových členov gardy. Pred prísahou sa všetci zúčastnili slávnostnej omše, ktorú v Bazilike sv. Petra slúžil kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár.

Pápež gardistom: Ste vizitkou Svätej stolice

Začiatkom týždňa prijal členov Švajčiarskej gardy aj pápež František. „Vojak Švajčiarskej gardy je človek, ktorý sa naozaj snaží nasledovať Pána Ježiša a ktorý osobitným spôsobom miluje cirkev, je kresťanom nefalšovanej viery,“ povedal pápež. „Vy, príslušníci Švajčiarskej gardy, ste vizitkou Svätej stolice!“

Prísaha nových gardistov sa každý rok koná v ten istý deň, 6. mája, ktorý je najslávnejším dňom Švajčiarskej gardy. V roku 1527 práve v tento deň položilo 147 vojakov svoj život pri obrane pápeža Klementa VII. pred žoldniermi Karla V., ktorí plienili Rím. V Anjelskom hrade neďaleko Vatikánu, ktoré slúžilo ako núdzový úkryt pápežov, sa ich s Klementom VII. zachránilo len 42.

Uniforma nie je od Michelangela 

Dôvodom atraktívnosti najmenšej a podľa mnohých aj najkrajšej armády na svete nie sú len požiadavky na fyzický vzhľad a kondíciu jej členov – minimálna výška 174 cm, 19 – 30 rokov, absolvovaná základná vojenská služba – ale aj neprehliadnuteľná uniforma.

K téme
Pápeža postráži český gardista

Zdieľať

Podľa legendy jej autorom je Michelangelo, ktorý ju mal zošiť zo 154 pruhov látky za 32 hodín. Skutočnosť je však iná. „Otcom“ uniformy je Jules Repond, veliteľ Švajčiarskej gardy v rokoch 1910 – 1921, ktorý sa nechal inšpirovať Michelangelovým renesančným kolegom Rafaelom. Mimo verejnej služby pestrofarebnú kombináciu strieda všednejšia modro-čierna uniforma.

Imrich Gazda

Foto: guardiasvizzera.va

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo