V Slovinsku vyrastie prvá mešita. Minaret bude vysoký 40 metrov

Pätnásť miliónov eur na výstavbu mešity poslal slovinským moslimom Katar.

Takmer dva roky po položení základného kameňa sa v slovinskej Ľubľane začalo s výstavbou prvej mešity v krajine. Mešita so 40 metrov vysokým minaretom by mala byť dokončená v priebehu dvoch-troch rokov, informovali slovinské médiá a tlačové agentúry APA a STA.

V minulosti jestvovala mešita na dnešnom území Slovinska iba krátky čas - v období rokov 1916 - 1918. Po prvej svetovej vojne ju však zlikvidovali.

Miestny mufti Nedžad Grabus sa vyjadril, že pre moslimskú komunitu v Slovinsku je výstavba centra potvrdením, že sú súčasťou tamojšej spoločnosti.

O mešitu sa usilovali slovinskí moslimovia viac ako štyri desaťročia. Odporcovia projektu sa pokúsili jeho realizácii zabrániť referendom, ktoré však najvyšší súd zamietol.

Náklady na realizáciu výstavby centra, ktoré vyrastie neďaleko hlavnej železničnej stanice, vyčíslili na 22 miliónov eur. Sumou 15 miliónov eur prispel Katar.

Väčšinu moslimskej komunity v Slovinsku, ktorá má podľa jej údajov asi 80 000 členov, tvoria občania bosnianskeho pôvodu.

TASR

Ilustračné foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo