Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
07. máj 2015

V Slovinsku vyrastie prvá mešita. Minaret bude vysoký 40 metrov

Pätnásť miliónov eur na výstavbu mešity poslal slovinským moslimom Katar. minaret.jpg Takmer dva roky po položení základného kameňa sa v slovinskej Ľubľane začalo s výstavbou prvej mešity v krajine. Mešita so 40 metrov vysokým minaretom by mala byť dokončená v priebeh...

V Slovinsku vyrastie prvá mešita. Minaret bude vysoký 40 metrov

Pätnásť miliónov eur na výstavbu mešity poslal slovinským moslimom Katar.

Takmer dva roky po položení základného kameňa sa v slovinskej Ľubľane začalo s výstavbou prvej mešity v krajine. Mešita so 40 metrov vysokým minaretom by mala byť dokončená v priebehu dvoch-troch rokov, informovali slovinské médiá a tlačové agentúry APA a STA.

V minulosti jestvovala mešita na dnešnom území Slovinska iba krátky čas - v období rokov 1916 - 1918. Po prvej svetovej vojne ju však zlikvidovali.

Miestny mufti Nedžad Grabus sa vyjadril, že pre moslimskú komunitu v Slovinsku je výstavba centra potvrdením, že sú súčasťou tamojšej spoločnosti.

O mešitu sa usilovali slovinskí moslimovia viac ako štyri desaťročia. Odporcovia projektu sa pokúsili jeho realizácii zabrániť referendom, ktoré však najvyšší súd zamietol.

Inzercia

Náklady na realizáciu výstavby centra, ktoré vyrastie neďaleko hlavnej železničnej stanice, vyčíslili na 22 miliónov eur. Sumou 15 miliónov eur prispel Katar.

Väčšinu moslimskej komunity v Slovinsku, ktorá má podľa jej údajov asi 80 000 členov, tvoria občania bosnianskeho pôvodu.

TASR

Ilustračné foto: wikipedia.org

Odporúčame

Izraelské múzeum vystaví najstarší písomný záznam Desatora

Izraelské múzeum vystaví najstarší písomný záznam Desatora

Zvitok obsahujúci prepis Desatora patrí medzi najstaršie biblické manuskripty, je starý približne dvetisíc rokov. Najstarší svetový písomný záznam desiatich Božích prikázaní bude výnimočne vystavený v Izraelskom múzeu v Jeruzaleme na expozícii kľúčových okamihov ľudstva, napísala dnes agentúra AP. Z...

Švajčiarska garda má 32 nových členov (+video)

Švajčiarska garda má 32 nových členov (+video)

Ste vizitkou Svätej stolice, odkázal členom Švajčiarskej gardy pápež František. garda.jpg Slávnostnú prísahu zložilo 32 nových členov Pápežskej švajčiarskej gardy na Nádvorí sv. Damaza vo Vatikáne. „Prisahám verne, oddane a úctivo dodržiavať všetko, čo bolo v tejto...

Pápež luteránskej arcibiskupke: Nie ste konkurenti, ale bratia

Pápež luteránskej arcibiskupke: Nie ste konkurenti, ale bratia

Pápež František prijal delegáciu Švédskej luteránskej cirkvi. Viedla ju arcibiskupka Uppsaly Antje Jackelén. Grazie @Pontifex for a good meeting today! Veni Creator Spiritus. pic.twitter.com/Xy3Qz5VHsR — Antje Jackelén (@BiskopAntje) May 4, 2015 František luteránsku arcibiskupku oslovil „ctená sestr...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.