Pápež blahorečil v Rumunsku sedem biskupov a požiadal Rómov o odpustenie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež blahorečil v Rumunsku sedem biskupov a požiadal Rómov o odpustenie

Pápež František počas blahorečenia siedmich gréckokatolíckych biskupov. Foto – TASR/AP

Pápež František vzdal v nedeľu poctu katolíkom, ktorí boli v Rumunsku prenasledovaní, mučení a zabíjaní komunistickým režimom.

Pri tejto príležitosti blahorečil na záver svojej trojdňovej návštevy sedem biskupov – martýrov. Písala o tom agentúra AP.

Pápež viedol liturgiu podľa východného rítu v meste Blaj – bašte rumunskej gréckokatolíckej cirkvi –, ktorá bola v krajine počas komunizmu zakázaná. 

Práve sedem gréckokatolíckych biskupov, ktorí boli v rokoch 1950 – 70 zatknutí a väznení za svoju vieru, vyzdvihol František ako vzor pre rumunských veriacich.

Podľa pápeža biskupi obetovali svoje životy v boji proti ideológii popierajúcej základné ľudské práva.

„Tento kraj dobre vie, ako veľmi ľudia trpia, keď ideológia či režim začne ľuďom diktovať, ako majú žiť svoje životy a v čo majú veriť. Čiastočne alebo úplne ich oberá o ich schopnosť robiť vlastné rozhodnutia a o priestor pre kreativitu,“ vyhlásil v tejto súvislosti pápež.

František v mene cirkvi požiadal Rómov o odpustenie za diskrimináciu

Pápež František požiadal v nedeľu Rómov o odpustenie za diskrimináciu, segregáciu a zlé zaobchádzanie, ktorým bola ich komunita vystavená zo strany katolíckej cirkvi. 

Pápež to uviedol počas pastoračnej návštevy v Rumunsku, počas ktorej v nedeľu zavítal do mesta Blaj, kde sa stretol so zástupcami Rómov. 

Pápež počas príhovoru k Rómom uviedol: „V mene cirkvi prosím o odpustenie nášho Pána i vás za všetky prípady v dejinách, keď sme vás diskriminovali, zle s vami zaobchádzali alebo sa na vás hľadeli povýšenecky.“


Pápež František sa stretol so zástupcami Rómov. Foto – TASR/AP

Pápež vyzval Rumunov a etnických Maďarov, aby zabudli na krivdy z minulosti 

Pápež František v rámci svojej návštevy Rumunska zavítal v sobotu do Sedmohradska, kde v meste Šumuleu Ciuc celebroval omšu pod holým nebom. Vo svojom príhovore apeloval na veriacich - Rumunov i príslušníkov maďarskej menšiny -, aby spolupracovali v mene svojej lepšej budúcnosti.

Mesto Šumuleu Ciuc so svojou Bazilikou Najsvätejšej Panny Márie je považované za najvýznamnejšie pútnické miesto v juhovýchodnej Európe, uviedla agentúra AP. Na omšu celebrovanú pápežom sa tam napriek nepriaznivému počasiu zišli desaťtisíce ľudí, pričom väčšina z nich boli veriaci maďarskej národnosti.

Nepriaznivé počasie spôsobilo, že pápež využil na cestovanie do mesta Šumuleu Ciuc namiesto vrtuľníka auto, dodala AP.

František vo svojej homílii ocenil rôznorodosť kultúr a jazykov v Rumunsku a apeloval na veriacich, aby zabudli na "staré sváry" a spoločne sa zasadili za svoju lepšiu budúcnosť.

Prečítajte si aj
Rumunská gréckokatolícka cirkev medzi rokmi 1948 a 1989 a dnes Zdieľať

Pápež mal na mysli situáciu, keď boli práva približne 1,2 milióna Maďarov v Rumunsku celé desaťročia v centre politických sporov medzi Rumunskom a Maďarskom, ktoré na základe mierových zmlúv uzavretých po prvej svetovej vojne prišlo o Sedmohradsko.

Napätie prameniace z krívd z minulosti sa často odráža aj vo vzťahoch medzi rímskokatolíckym a gréckokatolíckym spoločenstvom, ktorých veriaci tvoria v prevažne pravoslávnom Rumunsku katolícku menšinu.

"Zložité a smútkom naplnené situácie z minulosti nesmú upadnúť do zabudnutia alebo byť popierané, ale nesmú byť prekážkou alebo výhovorkou, ktoré stoja v ceste našej túžbe žiť spolu ako bratia a sestry," povedal pápež.

Svoju kázeň František predniesol v taliančine a bola prekladaná do rumunčiny a maďarčiny.


Pápež František prichádza papamobilom na celebrovanie svätej omše do katolíckej katedrály sv. Jozefa v Bukurešti 31. mája 2019. Foto - TASR/AP

Podľa organizátorov citovaných rozhlasovou stanicou Slobodná Európa (RFE/RL) na púť pri príležitosti pápežovej návštevy v meste Šumuleu Ciuc prišlo aj asi 25-tisíc ľudí z Maďarska a zo Slovenska, Srbska a Ukrajiny, kde žijú veľké maďarské menšiny.

Po omši sa František vydal na cestu do mesta Iaši na severovýchode krajiny, kde sa stretne s mládežou.

František cestuje po Rumunsku, aby navštívil aj odľahlejšie  katolícke komunity. Pápež Ján Pavol II. mohol v rámci prvej pápežskej návštevy Rumunska v roku 1999 navštíviť len hlavné mesto Bukurešť. 

Pápež pokračuje v návšteve Rumunska omšou v katolíckej svätyni 

Pápež František bude v sobotu pokračovať vo svojej trojdňovej apoštolskej ceste po Rumunsku návštevou najvýznamnejšej katolíckej svätyne v tejto prevažne pravoslávnej krajine - Baziliky Najsvätejšej Panny Márie v meste Šumuleu Ciuc vo východnom Sedmohradsku. Píše o tom agentúra DPA.

Tento mariánsky kostol majú v úcte predovšetkým etnickí Maďari žijúci v Rumunsku. Vatikán uvádza, že na sobotnej omši sa očakávajú tisícky pútnikov vrátane maďarského prezidenta Jánosa Ádera.

František následne zavíta do Katedrály Panny Márie Kráľovnej v meste Iaši, sídle katolíckej diecézy, približne 400 kilometrov severne od hlavného rumunského mesta Bukurešť.

Začiatkom mája (4. - 7. 5.) František navštívil už dve východoeurópske krajiny, v ktorých dominuje pravoslávie - Bulharsko a Severné Macedónsko. Pápež teraz v Rumunsku prednesie dovedna päť príhovorov a tri kázne.

Do Ríma sa František vráti v nedeľu podvečer, spresňuje harmonogram jeho rumunskej návštevy Vatikánsky rozhlas.

Pápež pricestoval na trojdňovú návštevu pravoslávneho Rumunska 

Pápež František pricestoval v piatok na trojdňovú návštevu prevažne pravoslávneho Rumunska. Ide o jeho v poradí 30. apoštolskú cestu.

Františkova cesta sa koná 20 rokov po historicky prvej pápežskej návšteve Rumunska, ktorú v roku 1999 absolvoval Ján Pavol II., informovala agentúra AP.

"Prichádzam do Rumunska ako pútnik, aby som kráčal spoločne s našimi bratmi z rumunskej pravoslávnej cirkvi a s katolíckymi veriacimi," napísal František na Twitteri pred odchodom do Rumunska, ktoré je do konca júna predsedníckou krajinou EÚ. 

Hlava katolíckej cirkvi v priebehu troch dní navštívi metropolu Bukurešť, mestá Jaš, Blaž a mariánsku svätyňu Šumeleu Čiuk. Okrem iného sa stretne s rumunskou premiérkou Vioricou Dancilaovou a prezidentom Klausom Iohannisom, bude sa modliť s pravoslávnym patriarchom Danielom a blahorečí siedmich biskupov, mučeníkov komunistického režimu. Absolvuje tiež stretnutie s predstaviteľmi miestnej rómskej menšiny. 

Podľa servera Vatican News bude mať Františkov pobyt v Rumunsku ekumenický charakter, keďže okrem pravoslávnych kresťanov a rímskych katolíkov žijú v krajine o veriaci gréckokatolíckeho obradu. Mottom návštevy je heslo "Kráčajme spoločne" vyzývajúce k jednote. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo