Pápež vyzval na európsku jednotu, ideológie podľa neho ohrozujú existenciu EÚ

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež vyzval na európsku jednotu, ideológie podľa neho ohrozujú existenciu EÚ

Pápež František sa zhovára s novinármi počas svojej cesty z Rumunska 2. júna 2019. Foto: TASR/AP

„Na Európu momentálne neútočia delá alebo bomby, ale ideológie – ideológie, ktoré nie sú európske, ktoré pochádzajú buď zvonka, alebo od malých skupín v Európe,“ povedal pápež František počas cesty z Rumunska.

Pápež František vyzval v nedeľu Európsku úniu, aby držala pohromade a oživila ideály svojich zakladateľov. Ideológie a politici šíriaci strach podľa neho ohrozujú jej samotnú existenciu ako jednotného bloku, informovali agentúry Reuters a AP.

Pápež novinárom na palube lietadla, ktorým sa vracal do Ríma z trojdňovej návštevy Rumunska, poskytol svoje prvé vyjadrenie k európskym otázkam od nedávnych volieb do Európskeho parlamentu.

František, ktorý dostal otázky o týchto voľbách, talianskom krajne pravicovom lídrovi Matteovi Salvinim i iných európskych témach, vyzval veriacich, aby sa modlili za európsku jednotu, a neveriacich, aby v ňu dúfali „z hĺbky svojho srdca“.

„Ak Európa nebude opatrná pri budúcich výzvach, potom Európa vyschne. Európa prestáva byť ,Matkou Európou‘ a stáva sa ,Starou matkou Európou‘. Zostarla. Stratila cieľ spolupráce,“ povedal pápež. „Niekto by sa mohol pýtať: Je toto možno koniec 70-ročného dobrodružstva?“

František sa vyhol priamej kritike Salviniho, lídra pravicovo-populistickej strany Ligy Severu, ktorý sa s ním často dostáva do sporu v otázkach migrácie. Povedal len, že dôvodom, prečo sa dosiaľ nestretli, je to, že Salvini ešte nepožiadal o audienciu.

Pápež tiež zdôraznil, že jeho slová sú mienené ako všeobecné vyjadrenia o Európe, nie konkrétne o Taliansku. Podľa vlastných slov je preňho takmer nemožné pochopiť taliansku politiku.

„Musíme pomôcť politikom, aby boli poctiví. Nemali by viesť kampane pod nečestnými heslami, s falošnými obvineniami, očierňovaním, škandálmi,“ uviedol. „Mnohokrát rozosievajú nenávisť a strach. Politik by nikdy nemal rozosievať nenávisť a strach, len nádej,“ vyhlásil.

„Prosím, nedopusťme, aby Európu premohol pesimizmus alebo ideológie, pretože na Európu momentálne neútočia delá alebo bomby, ale ideológie – ideológie, ktoré nie sú európske, ktoré pochádzajú buď zvonka, alebo od malých skupín v Európe,“ dodal.

František apeloval na Európanov, aby pamätali na to, ako bol ich kontinent rozdelený a bojovný v rokoch pred oboma svetovými vojnami v 20. storočí: „Prosím, nevracajme sa k tomu. Poučme sa z dejín. Nespadnime do rovnakých ťažkostí,“ citoval ho Reuters.

Podľa AP pápež tiež na tlačovej konferencii kritizoval fundamentalistických, tradicionalistických katolíkov, ktorí podľa neho uviazli v minulosti. Skutočná tradícia „je vždy v pohybe“, zdôraznil a dodal: „Tradícia je zárukou pre budúcnosť, a nie nádoba na popol.“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo