Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. jún 2019

Kardinál Sako: Iračania nemajú energiu na to, aby vydržali viac konfliktov

Posolstvo chaldejského patriarchu Louisa Raphaela kardinála Saka pri príležitosti osláv konca Ramadánu.
Kardinál Sako: Iračania nemajú energiu na to, aby vydržali viac konfliktov

Chaldejský patriarcha Louis Raphael kardinál Sako. Foto: katholisch.de

„Som veľmi rád, že pri príležitosti sviatku Íd al-fitr môžem vysloviť svoje úprimné gratulácie a najlepšie priania všetkým moslimom, ‚našim bratom v ľudstve‘, pričom prosím Boha, aby ochraňoval ich a našu krajinu od zla.“

Týmito slovami sa otvára posolstvo chaldejského patriarchu Louisa Raphaela kardinála Saka pri príležitosti osláv konca Ramadánu, moslimského posvätného mesiaca pôstu a modlitby. Iracký patriarcha si želá, aby sa sviatok Íd al-fitr, slávený v tomto roku počnúc 4. júnom, stal príležitosťou pre všetkých – moslimov, kresťanov, sabejcov-mandejcov, jezídov a ostatných – zabudnúť na vzájomné rozdiely, odvážne si odpustiť a dosiahnuť zmierenie.   

Podľa chaldejského patriarchu skutočné zmierenie je predpokladom pre odstránenie bariér medzi príslušníkmi rozličných náboženstiev v Iraku a pre posilnenie ich harmonického spolunažívania. Spoločným cieľom irackých lídrov má byť prostredníctvom zaručovania rovnakých práv a povinností všetkých irackých občanov umožniť „prežívanie pokojného ‚ľudského bratstva‘“ moslimov, kresťanov, sabejcov-mandejcov, jezídov a ostatných v Iraku.

Pamätajúc na katastrofu, ktorá nasledovala po invázii USA do Iraku v roku 2003 v dôsledku vyčíňania džihádistov Al-Káidy a „Islamského štátu“, iracký patriarcha apeluje, že „takáto reformácia musí pochádzať skôr od nás ako zvonku alebo od iných, pričom treba mať na pamäti, že Iračania nemajú energiu na to, aby vydržali viac konfliktov“.

Íd al-fitr

Pri príležitosti sviatku Íd al-fitr moslimovia ďakujú Bohu za silu a požehnanie v nádeji, že posvätný mesiac Ramadán im pomohol priblížiť sa k Bohu a k dokonalosti požadovanej od každého veriaceho.

Traduje sa, že sviatok Íd al-fitr slávil ako prvý už samotný Mohamed v roku 624. Priebeh osláv sa odlišuje podľa príslušnosti k sunnitskému alebo šiitskemu islamu, podľa krajiny atď. Vo všeobecnosti sa moslimovia zhromažďujú v mešitách alebo na otvorených priestranstvách, napríklad v parkoch, aby recitovali ranné modlitby. Na konci zasadnú, aby spolu skonzumovali prvé jedlo za denného svetla po posvätnom mesiaci zdržanlivosti a pôstu. Oslavy pokračujú aspoň tri dni a v krajinách s moslimskou väčšinou sú považované za národný sviatok. K týmto oslavám patria aj špeciálne skutky charity, napríklad obedy pre tých najchudobnejších.

Íd al-fitr je príležitosťou pre stretnutie medzi kresťanmi a moslimami a Pápežská rada pre medzináboženský dialóg vydáva každoročne oficiálne posolstvo pre Ramadán i tento sviatok.

Posolstvo chaldejského patriarchu v plnom znení

Íd al-fitr – blahoželania a nádeje

Inzercia

Kardinál Louis Raphael Sako

Patriarcha Chaldejskej cirkvi

Som veľmi rád, že pri príležitosti sviatku Íd al-fitr môžem vysloviť svoje úprimné gratulácie a najlepšie priania všetkým moslimom, „našim bratom v ľudstve“, pričom prosím Boha, aby ochraňoval ich a našu krajinu od zla. 

Verím, že sviatok bude zmysluplný a slávnostný, keď sa obnovíme, zabudneme na naše rozdiely, odvážne si odpustíme a dosiahneme zmierenie. Týmto spôsobom budeme schopní odstrániť bariéry, ktoré nás oddeľujú, aby sme posilnili vzťahy, žili v harmónii a naplnili prostredie okolo nás láskou a radosťou.

Po všetkej agónii, utrpení, vysídlení, zabíjaní, ničení atď., ktorým Iračania prešli, sa nepochybne tešia na prežívanie pokojného „ľudského bratstva“, ktoré je založené na dôstojnosti a vzájomnej úcte v krajine, ktorej lídri sú schopní zaručovať rovnaké práva a povinnosti. Táto krajina je spoločným dedičstvom moslimov, kresťanov, sabejcov-mandejcov, jezídov a ostatných. Preto je zodpovednosťou každého, aby boli tieto hodnoty interpretované a implementované, teraz viac ako kedykoľvek predtým, do politickej, ústavnej, právnej a sociálnej reality.

Som veľmi rád, že sa s vami môžem podeliť o tieto myšlienky a priania, pretože verím, že každý z nás je presvedčený, že takáto reformácia musí pochádzať skôr od nás ako zvonku alebo od iných, pričom treba mať na pamäti, že Iračania nemajú energiu na to, aby vydržali viac konfliktov. Iračania sa tešia na to, že budú oslobodení od strachu, úzkosti, chudoby, chorôb a korupcie, aby dosiahli plný rozvoj v Iraku a v celom regióne v prospech všetkých ľudí.

Nech Boh požehnáva Iračanov mierom, stabilitou a mnohými šťastnými návratmi.

Odporúčame