Prečo sa teším na procesiu na Božie telo

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prečo sa teším na procesiu na Božie telo

Bavorské ženy v tradičnom oblečení nesú sochu Panny Márie počas procesie v rámci cirkevného sviatku Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, ktorý je známy ako Božie telo v nemeckom Wackersberge 15. júna 2017. FOTO TASR/AP

Božie telo je v Rakúsku dňom pracovného pokoja. Pravdou je, žiaľ, aj to, že mnohí Rakúšania Božie telo z hĺbky srdca nenávidia.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Vo štvrtok je konečne znova Božie telo, teším sa na to už celý rok. Procesia na Božie telo patrí v Rakúsku k nášmu zvykosloviu, predovšetkým malé dediny, ktoré dbajú na tradície, na ňu vynakladajú enormné úsilie. 

Na Božie telo sa nosí Najsvätejšia sviatosť v nádhernej monštrancii, je to teda katolícky hardcore. Pravoslávna cirkev nepozná takýto zvyk, pre Luthera to bol „najhanebnejší sviatok“. Dokonca pre mnohých rakúskych katolíkov je Božie telo čosi cudzie, premenenie chleba a vína na Kristovo telo a krv sa relativizuje aj v našich cirkevných časopisoch.

Po tom, čo som dvanásť rokov žil na Slovensku, som sa v minulom roku prvýkrát znova zúčastnil na procesii v Rakúsku, v mojom novom bydlisku v kedysi uhorskom Burgenlande.

Bol som trocha skľúčený. Raz som zažil v Írsku slávnosť, ktorá sa tam volá „Corpus Christi“, riedka kôpka ľudí trikrát obišla katedrálu a hotovo. Hoci po strašných zločinoch klerikov viera klesala, Írsko bolo stále ešte považované za „arcikatolícke“. Aj Rakúsko, hoci tu viera masívne poklesla, niektorí ešte označujú za „arcikatolícke“. Obával som sa, že procesia na Božie telo mi privodí sklamanie.

No účasť v Burgenlande bola silná, na procesii sa zúčastnil mnohonásobne väčší počet ľudí, než je počet obvyklých návštevníkov kostola. Na čele šiel farár pod baldachýnom, nazývaným „nebo“. Mnohí dedinčania prišli asi len z tradície, nezapájali sa do modlitby a veselo klebetili.

No zlepšilo sa to. Najneskôr na hlavnej ulici som nespoznával svoju dedinu: náhle tu bola zelená alej z brezových konárov a kvitnúcich črepníkových rastlín. Vjazd do niektorých usadlostí sa cez noc premenil na zelenú jaskyňu. V horúčave najslnečnejšej spolkovej krajiny poskytovali tieto džungľové oltáre voňavý chlad. Kytičky lúčnych kvetov ležali pripravené pre kráčajúci ľud, v niektorých oknách horeli sviece. V niekoľkých momentoch som sa cítil tak, ako keby som zažíval predchuť nebeského Jeruzalema.

Procesia sa skončila s agapé v záhrade farského dvora. Podávali sa žemle a liptovská nátierka, dobrovoľný hasič ma zásoboval vínovými strikmi. Od tej chvíle už nič nemohlo ochromiť moju blaženosť. Ani rozprávania dobrovoľných hasičov, ktorí stáli pri zátarasách, mi nemohli ukradnúť môj všeobjímajúci pocit harmónie.

A pritom tieto rozprávania by mohli priviesť niekoho k zamysleniu: cez moje bydlisko vedie jedna z najviac vyťažených cyklotrás v Rakúsku. Dobrovoľní hasiči prosia bicyklistov, aby z úcty voči procesii niekoľko sto metrov tlačili bicykle. No sotva niekto zosadol z bicykla, mnohí cyklisti nepribrzdene prefrčali popri dave. Jeden hasič citoval nadávky, ktorými ho zasypali.

Také „arcikatolícke“ je teda Rakúsko: bicyklisti by vlastne mali bozkať nohy katolíkom, veď len nám vďačia za tento voľný deň. Namiesto toho by nás najradšej nechali upáliť.

Aj tak bolo Božie telo v minulom roku najkrajším dňom roka. Na obed som si s manželkou a dieťaťom ľahol a vyspal som sa z podnapitosti.

Potom sme si aj my vyšli na bicykloch, no nie aby sme prešli za 24 hodín 360 kilometrov ako „extrémni cyklisti“ pri „Burgenland Extrem“, ale dva kilometre na trávnatú pláž pri jazere. Božie telo, to je moja Catholic Pride Parade. Neviem pochopiť týchto bicyklistov. Ako možno byť taký zadubený. 

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo